Jiří Paroubek: Jak jdou na koronavirus v Číně?

china 21
2.11.2020 12:12
V posledních dnech se objevily zprávy, že v českých nemocnicích vypomůže v kritické situaci až 300 zahraničních zdravotníků, převážně lékařů, ze zemí NATO a EU.

První lékaři z USA začali již přijíždět. Myslím, že je to dobré rozhodnutí vlády s ohledem na vysoké počty nemocných českých lékařů a obecně zdravotníků, který přivedl celý zdravotnický systém až na samou mez jeho funkčnosti. Nicméně, ukazuje se, že český zdravotní systém je dostatečně robustní a že bylo jen dobře, že se v letech 2008 – 2013, tedy za pravicových vlád, podařilo české levici (především ČSSD) ubránit převážně veřejnoprávní charakter českého zdravotnictví. Rozhodující část českých nemocnic je buď v rukou státu (FN a Vojenské nemocnice) anebo krajů či měst. Bude zajímavé, když se naši lékaři seznámí se zkušenostmi svých zahraničních kolegů právě při léčbě COVID-19.

Je jen škoda, že z řady důvodů (po hříchu ideologických a organizačních), není vlastně žádný zájem o spolupráci s čínskými lékaři a vědci, kteří se angažovali a angažují při léčbě koronaviru. Informace o léčbě koronaviru v Číně jsou zajímavé a zejména jsou zajímavá statistická čísla o počtu nemocných a vyléčených, která přicházejí ze země s téměř 1,4 mld. obyvatel. Po počátečním náporu pandemie, především v městě Wu-chan, na začátku roku, se podařilo nákazu v Číně prakticky zadusit. Recidivy COVID-19 v čínských podmínkách v další  části roku vznikaly většinou v důsledku příjezdu Číňanů ze zahraničí do vlasti. Prostě COVID-19 přivezli ze zemí, ve kterých přechodně či dlouhodobě působili.

V Číně probíhají v současné době testy tří vakcín proti COVID-19. Samozřejmě předklinická fáze pokusů u těchto vakcín na laboratorních zvířatech byla uskutečněna již počátkem tohoto roku. Do 27. března byla uzavřena první fáze klinického testování. Poté byla uskutečněna druhá fáze s 500 dobrovolníky, kde k lepšímu vyhodnocení účinku měla sloužit kontrolní skupina lidí, jimž bylo namísto vakcíny podáváno placebo. V zásadě se jedná u dvou z těchto vakcín, které jsou určeny k masovému očkování o látky vytvořené na základě usmrcení patogenu, firmami Sinopharm a Sinovac research. Společnost Sinopharm vyvíjí i vakcínu využívající genetické informace viru. Třetí vakcína je vyvinuta pracovníkem akademie věd ČLOA (čínské lidové armády) a je charakterizována jako adenovirová vektorová vakcína. V současné době prochází vakcíny třetími fázemi klinických testů, v nichž je testováno několik desítek tisíc dobrovolníků. Teprve po vyhodnocení této třetí fáze klinických testů, pokud jde o bezpečnost vakcíny, bude možné vakcínu nasadit k hromadné léčbě pacientů nakažených koronavirem.

Nezajímavé není ani to, že při pandemii v Číně byly používány ve velkém rozsahu přípravky tradiční čínské medicíny (TČM). Právě v centru epidemie, Wu-chanu, působilo 4900 lékařů TČM a léčbu těmito přípravky podstoupilo téměř 75 tisíc pacientů, tj. téměř 92% z celkového počtu nemocných v tomto městě. V přilehlé provincii Chu-pej to bylo téměř 62 tisíc pacientů, tedy skoro 91% z celkového počtu. TČM navíc podporovala regeneraci vyléčených pacientů a snižovala výskyt pozdějších zdravotních obtíží. Účinky čínských bylin, jež byly využity ve Wu-chanu, shrnuli lékaři do několika závěrů. V tuto chvíli mají čínští lékaři tři patentované léčivé přípravky, které jsou při léčbě COVID-19 klinicky účinné. Jsou to přípravky na bázi tobolek zlatice a zimolezových květů, dále granule ze zimolezu a třetí, injekčně aplikovatelný, je lék na léčení krve.

Dále jsou k dispozici tři přípravky klasické TČM jednak k čištění plic a odbourávání toxinů, dále k odstraňování toxinů a léčbě plic a likvidaci toxinů. Pokud mohu shrnout poznatky čínských lékařů tak, jak vyplynuly z článků, dostupných v čínských médiích, tyto léky byly účinné zejména při léčbě mírných a středně těžkých případů nakažení koronavirem COVID-19. Zejména napomáhají ke snižování horečky, únavy a k léčbě kašle. Některé z těchto léků jsou využívány při léčbě těžce nemocných, přičemž mohou zvýšit rychlost uzdravování a snížit míru poškození. Tradiční přípravky byly používány ve 28 čínských regionech a u žádného z nich nebyly vykázány zhoršené příznaky.

Velmi dobrého účinku v léčbě bylo dosahováno v provincii Chu-pej v případě integrace přístupu čínské a západní medicíny. Zlepšení lékaři uvedli v oblasti klinických příznaků, tělesné teploty, průměrného pobytu v nemocnici výsledků CT zobrazení.

Je jen škoda, že se nepodařilo uskutečnit jeden z projektů, zamýšlených při příchodu čínské firmy CEFC do České republiky před pěti lety, což bylo vybudování kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové. Dnes bychom měli přístup i k účinným čínským přípravkům na bázi čínských bylin, zpracovaných na bázi tisícileté zkušenosti TČM.

Zdá se, že čínské přípravky TČM by mohly být zajímavým i účinným nástrojem při léčbě koronaviru. Necháme se překvapit, kdy Číňané nasadí v masovém měřítku své vakcíny, u kterých ukončují třetí fázi klinických testů. Pokud budou Číňané první, doufám, že česká vláda nebude jednat ideologicky a zajistí koupi potřebného počtu vakcín, alespoň pro srovnání s jinými vakcínami z jiných zemí.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Netuším, proč se ve spojitosti s městem Wuhan (Wu-chan) nespojují také 7.ARMÁDNÍ SVĚTOVÉ HRY..

Ty se konaly ve dnech 18.-27. října 2019, do počátku epidemie vlastně zbývalo jen  pár týdnů.

Soutěžilo se tam ve 23 druzích sportů a zúčastnilo se jich takřka 8000 (slovy: osm tisíc) vojenských sportovců

plus trenéři atd. atd. Včetně sportovců USA a sportovců našich. Nejsilnější výpravu měla pochopitelně domácí Čína,

více naž 500 (pěti set) sportovců bylo také z Brazílie či Francie. Na internetu je dosud ke shlédnutí například záznam

z obřího slavnostního zahájení, které si nezadalo s hrami olympijskými.

BYLA TATO SOUVISLOST POUZE NÁHODNÁ ???

 

luis

Pro pana Volného:

"operativní reprodukční číslo" je docela správný termín a líbí se mi, protože na rozdíl od toho, jak vykládají tzv. "reprodukční číslo" naši "odborníci", kdy mluví o nakažených, ale v duchu myslí jen prokázané nakažené (a zbytek tají) si alespoň na nic nehraje. Je-li definován, pak odpovídá definici a lze jej využít k odhadům. (Máte vzorec autorsky chráněný? [:-)/3] )

Ještě dotaz: pracujete také s nějakou korekcí podle převažujícího aktuálního typu šíření nákazy?

 

K odsuzování TČM "šmahem" nemám dost sebevědomí. TČM, stejně jako přírodní léky jiných národů, včetně našich má zřetelné jádro. To jestli je toto jádro překryto obchodními zájmy je věc jiná.

Koneckonců, kdo kopne do obyčejné pampelišky nebo kopřivy a potom vidí v lékárně, že za 10 deka sušeného čaje zaplatí v lékárně padesát korun, ten si musí umět představit, jak teprve se dá zpeněžit cizokrajná bylina. Naše prababičky také neznaly léky na všechno a dnes by nám záviděly - ale na 80 % nemocí jim ty jejich bylinky stačily. 

A co se týká předpovědi, upřímně si přeji, ať Vám to "tentokrát" vyjde

luis

O doprovodné či doplňkové léčbě covidu a zejména o nadějných možnostech toho slyšíme u nás velmi málo. O přípravné léčbě nemluvě. Přitom i z ekonomického hlediska znamená snížení kompliací a zkrácení doby rekonvalescence jak pro občana tak pro hospodářství významnou úlevu.

Proto je opravdu škoda, že o čínských znalostech a zkušenostech v tomto směru se dovídáme jen sporadicky.