Jiří Paroubek: Je prezident opravdu velezrádce?

francouzská revoluce
4.4.2018 18:51
Zahraniční výbor českého senátu se nám změnil ve Výbor pro veřejnou bezpečnost. Používám tohoto expresivního názvu zcela záměrně, protože Výbor pro veřejnou bezpečnost v čase jakobínské diktatury v letech 1793 – 1794, tedy za časů Velké francouzské revoluce, vyhledával systematicky nepřátele státu a předával je revolučnímu tribunálu.

Senátní zahraniční výbor naštěstí takovou pravomoc nemá. Jeho usnesení jsou jen plácnutím do vody, jsou vlastně zcela ignorovatelným pšoukem. Nicméně ovšem usnesení, které přijal tento výbor v souvislosti s prezidentovým rozhodnutím, aby BIS prověřila, zda se u nás v minulosti vyráběl či skladoval nervový jed novičok, je jednoznačné. Naznačuje se v něm, že prezident Zeman pracuje v zájmu cizí mocnosti, tedy přesněji Ruska. Naopak pánové že senátního výboru v čele s jeho předsedou Bublanem, jistě nepracují v zájmu jiné cizí mocnosti (tentokrát spojenecké), ale domnívám se, že nepracují ani v zájmu národním.

V národním zájmu přece je, aby občané věděli, zda se tady novičok vyráběl, skladoval nebo se dokonce prodával do zahraničí. Kdybych hledal obdobu v oblasti armádní výzbroje, tu a tam se přeci objeví české zbraně poněkud nečekaně na některém ze světových bojišť a nikdo nic neví o tom, jak se tam dostaly. Ani ministerstvo obrany ČR, ba ani BIS. Prostě je to neřešitelná záhada, jak se tam do té vzdálené války české zbraně jen mohly dostat. Asi tam vstoupil přímo duch svatý, aby zasáhl.

V uplynulých dnech se ve světových médiích objevila informace, že britští odborníci zkoumali a vyzkoumali, že k otravě bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery v britském Salisbury, došlo opravdu jedem zvaným novičok. Na druhé straně ovšem Britové nemohli ztotožnit původ tohoto nervového jedu s Ruskem či dokonce s okolím prezidenta Putina. Prostě obvinění Ruska z provedení útoku nervovým jedem na Skripala je jen hypotéza, respektive jedna z možných hypotéz. Tak pravděpodobná asi jako ty jiné.

V každém případě měly britské úřady podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní Rusům poskytnout vzorek nervového jedu a připustit je k vyšetřování tohoto útoku. To se ovšem, přesto, že jsou Britové podle zmíněné úmluvy povinni toto udělat, nestalo. Podle vyjádření většiny expertů, se kterými jsem se měl možnost seznámit, jsem nabyl dojmu, že použití novičoku k útoku má následky pro život obětí útoku zcela fatální a nenapravitelné. Tedy jinak řečeno, člověk tímto nervovým jedem zasažený, je vlastně vyřízený. Těžko si umím v hlavě srovnat, ale nejsem opravdu odborník na nervové jedy, že se Skripalova dcera a zřejmě i Skripal samotný nyní jaksi zázračně uzdravují. Budiž jim to přáno, ale povaha použitého jedu by jim to prý vlastně ani neměla umožnit…

Připomeňme si také, že Skripal podával dlouhá léta, až do svého zatčení a uvěznění v Rusku v roce 2004, Britům zpravodajské informace. Spolu s dalšími třemi britskými agenty byl vyměněn v roce 2010 za deset ruských agentů. Pokud k jeho výměně ruské zpravodajské služby svolily, byl pro ně již jistě zcela nevyužitelný. A bez relevantních informací, které by mohl ještě Britům prodat. Separaci v Rusku (6 let) si odseděl a za šest let se svět významně změnil. Kdyby jej Rusové chtěli zlikvidovat, učinili by to nepochybně do doby předání tohoto agenta britským zpravodajcům.

Čeští občané mají právo se dozvědět jak to vlastně s tím novičokem je. Zda je důležitější falešná solidarita s našimi (často se mýlícími) spojenci anebo potřeba pravdy.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Tak nevím, proč každých 5 let vynakládáme řádově miliardu na volbu prezidenta. Když jej může poplivat jakýsi výbor v Senilátu. Díval jsem se, kdo tam je a už se ničemu nedivím.  Pokud vím, tak se pan prezident, coby vrchní velitel našich ozbrojených sil "zvelezradil", když uložil nějaký úkol jedné suipertajné organizaci. Radši jsem ji neuvedl, abych nepoškodil pel jejího utajení.  

Nemám žádné obavy, že by se pro toto panu prezidentovi zvýšil tlak byť o puntík. Ale je postupováno podle starého českého přísloví. "Když čert nemůže uškodit, tak alespoň (s prominutím) zasmrdí."

 

 

 

rezjir10

Britové mají paměť jako slon. Dodnes nemohou zapomenout, jak SSSR s USA zametli po WWII s jejich koloniální říší. Na USA si prozatím netroufnou, tak zkouší oslabit alespoň Rusko.