Jiří Paroubek: Jednoduchý svět

migranti člun
29.8.2016 15:42
Ministr vnitra Chovanec vidí vše poněkud jednoduše a hovoří o tom, že žádné migranty z Turecka nepřijmeme a Řecko musíme donutit plnit jeho povinnosti…

Když si stabilizovaná země, kterou bylo a možná ještě stále je Turecko, vyžádala na zastavení přílivu emigrantů 4 miliardy eur a zdá se, že tato částka není v myšlenkách představitelů Turecka konečná, je představa o tom, že Řecko splní Chovancovy nároky levou zadní, nesmyslná.

Řecko není pevninským státem, ale je státem, kde jsou stovky ostrovů, a tak stojí ochrana teritoria velké peníze. Představa, že tento stát, kterému stále ještě hrozí státní bankrot, bude volně vytahovat ze státní kasy stamiliony nebo dokonce miliardy eur a bude spokojeně platit, aby zastavil příliv migrantů do Evropy, je absolutně mimo realitu. Řecko bude prostě potřebovat pomoci.

Možná ne čtyřmi miliardami, ale nějakou sumou, která by mu umožnila zajistit to, co možná nebude schopno či ochotno dělat Turecko. Ber chlup na dlani, když není, to je řecká situace.

To, že republika nebude přijímat žádné migranty z Turecka až do konce roku, to je předvolební zvolání a možná už i konstanta české politiky. Ovšem, jak stálo ve Švejkovi o nadporučíkovi Lukášovi: takhle si pan nadporučík přáteli nenadělá… Existují desítky dalších věcí, pro které je dobré s EU a s největšími státy EU dobře vycházet. Ale volby se prostě blíží…

Jiří Paroubek

 

Foto: UNHCR

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Měl by se p. Paleček ptát, kdo jim ten domov zničil? Nebyli to náhodou teroristé placení z USA a z těch velmi "demokratických"  států jako například Saudská Arábie a Katar? Tak proč k nim ti migranti nejdou?

duchodce

Tedy, nejdříve někomu totálně zničit domov a pak ho tam "za přiměřeného použití zbraní" držet...divné. 

jan-vysocina

Leopold paleček se domnívá: Mají  snad  vlnu běženců "redukovat" těžkými kulomety hned na moři,  ještě než se dostanou k řeckým břehům, nebo jak si to náš pan ministr představuje?

Takže pohraničníci a policie jsou k jakým účelům? Aby snad vítali každého migranta bez dokumentů? Je třeba bránit hranici před ilegálními migranty a to i za přiměřeného použití zbraní. Pak by se hned ukázalo, kdo je potřebný (ženy, děti, starci). Za nimi by se při prvním použití zbraní schovávali mladíci s vojenským výcvikem od ISIL a strkali by je dopředu jako živý štít. Pak by stačilo oddělit tyto dvě skupiny a pomoc poskytnout potřebným. A ty druhé umístit do internačních táborů. Oni by se o tom dozvěděli ti, kteří ještě neopustili Turecko a nebo Libyi a své cestování by si rozmysleli, když by je čekal internační tábor.

duchodce

Naprostý souhlas. Na kádrování ostatních jsme asi nejlepší v Evropě, třeba ty ostré výpady na adresu Řecka, jak si neplní povinnosti spojené s ostrahou "Schengenu". My nejsme schopni ani ochotni vypořádat se s pár stovkami běženců, kteří by stejně dříve, či později vzali nohy na ramena a Řecko si má poradit se statisíci. A jak asi? Mají  snad  vlnu běženců "redukovat" těžkými kulomety hned na moři,  ještě než se dostanou k řeckým břehům, nebo jak si to náš pan ministr představuje? Nebo se má Řecko stát jedním velkým uprchlickým táborem, jen proto, že je na okraji Schengenu a nemůže rozdávat knížecí rady a chovat se naprosto vy**raně, jako třeba my? A ty řeči o tom , že MY jsme běžence do Evropy nezvali jsou taky zcela mimo. Masy se daly do pohybu proto, že  po naší expanzi "demokracie" ztratili životní prostor, nikoli z důvodu nějakých pozvánek.