Jiří Paroubek: McCainova politická závěť

Jiri-Paroubek-1403-02
28.8.2018 13:59
Velká část významných i málo významných světových politiků a také světových médií věnuje pozornost úmrtí významného amerického senátora Johna McCaina.

McCaine byl válečným hrdinou z Vietnamu, představitelem konzervativního, ale ne ortodoxně-konzervativního křídla republikánské strany. A byl v minulosti, celkem šestkrát, zvolen do Senátu Spojených států. V roce 2008 byl dokonce kandidátem republikánské strany na funkci amerického prezidenta. Měl tehdy smůlu především v tom, že přicházel po éře málo oblíbeného republikánského prezidenta George Bushe ml. A kandidoval proti svěžímu a z obrazu obvyklého washingtonského politika se vymykajícímu Baracku Obamovi. Prostě nevyhrál.

Možná, že jednou z chyb, kterou udělal, byla nominace ultrakonzervativní aljašské guvernérky Sarah Palinové na kandidaturu do pozice viceprezidenta. V nedávné době sám McCaine toto označil za chybu, protože Palinová ukázala svojí naprostou nekompetentnost především v oblasti zahraniční politiky a nejen v ní.

Po vyhlášení volebních výsledků, kdy bylo zřejmé, že odchází z klání s Obamou poražen, vybídl své stoupence k tomu, aby nezpochybňovali Obamovu volbu a mysleli především na Spojené státy. Díky své povaze a svému velkorysému přístupu byl předurčen k dojednávání významných kompromisů v Senátu s představiteli Demokratické strany USA.

I když byl a zůstal součástí konzervativní části Republikánské strany, nebránilo mu to v tom, aby tu a tam podporoval zákony spjaté s demokratickými prezidenty, pokud se domníval, že je to dobré pro lidi. Takovým zákonem byl například Obamacare, kdy on byl jedním ze dvou rozhodujících hlasů, které při existenci republikánské většiny v Senátu způsobily, že tento systém financování zdravotní péče pro široké vrstvy, především občanů s nevysokými příjmy, zůstal zachován.

Odešel ve věku nedožitých 82 let po tvrdém a beznadějném boji, který svedl se zhoubným nádorem na mozku. Ani ve svém posledním politickém počinu, v dopise na rozloučenou Američanům, nedokázal překonat odpor, který měl k politice stavění zdí Donalda Trumpa. Přiznává v dopise, že se v životě někdy i mýlil, ale vždy se snažil o to, sloužit Americe a Američanům. Zajetí ve Vietnamu, které trvalo řadu let, kdy byl i mučen, na něm zanechalo samozřejmě určité stopy.

Odtud pramenil jeho nepragmatický postup např. vůči Rusku, v němž viděl přehnanou hrozbu a vyjadřoval se k "ruské" politice současného amerického prezidenta až příliš tvrdě. John McCain byl zajímavou a barvitou postavou amerického Kongresu i republikánské strany.

Líbil se mi příměr zveřejněný v některých médiích, který ho charakterizoval jako osamělého rváče. On prostě bojoval bez ideologie za věci, které považoval za správné pro lidi, pro národ, i když se v jejich hodnoceních někdy mýlil.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Bigo2

Tak tedy pane Paroubku, byl jste mi sympatický a dřžel jsem vám palce. Teď jste to ovšem postral...

opatovice328

Když už tu chce pan Paroubek nazývat Mc Caina hrdinou, poukázal bych na jednu věc, já bych nazval "hrdinou" v úvozovkách spíše ty vraždící bestie v My Lai, ti se alespoń musely dívat svým obětem do ksichtu, a nebo takový Mengele,  ten byl svým způsobem taktéž hrdinou v úvozovkách, kdy se díval svým objetem do ksichu. Co je ale za hrdinství sypat anonimně bomby z letadla na vietnamské vesnice? Oni neznají vás a vy se nemusíte dívat na ta roztrhaná těla pod vámi. Pane Paroubku, toto bylo opravdu od vás perverzní.  Až bude poručík Callay umíret, doufám, že tu vyšijete také takový oslavný článek    https://zpravy.idnes.cz/vyroci-vietnam-masakr-my-lai-dgl-/zahranicni.aspx?c=A180314_140250_zahranicni_ert

duchodce

Za "vánoční" kobercové bombardování Hanoje sklidil Nixon kritiku napříč celými USA. Jediný, kdo tento "hrdinský" čin pochválil, byl senátor McCain. 

opatovice328

Hitler taktéž prosazoval zájmy své země, a dobře je prosazoval, podívejte, jaké území Německo zaujímalo v roce 1943. Toto není přece žádný argument. To byla velmi brutální válka USA proti Vietnamu, s tím přece nemůže nikdo soudný souhlasit a nazvat tyto americké vrahy hrdiny, to je výsměch humanitě. Ti, co vybili My Lai, to se svým národem mysleli také dobře, řekli si, čím více jich ted´vybijeme, tím snadnějí tuto zemi ovládneme. Kdyby se podobného zabíjení civilistů účastnili čeští vojáci, tak si sednu s transparentem před parlament  a sedím tam třeba týden, nemohl bych proti tomu nic nedělat. Víte, kolik si odseděl hlavní organizátor vraždění v My Lai? Myslím že 2,5 roku. To se tedy pan Paroubek odkopal tím, že nazývá americké vrahy hrdiny.   

petr-meduna

Za My Lai  McCain nepochybně  odpovědnost  nenese, na tomto zločinu se podíleli vojáci  pozemní armády. Jako politik byl McCain jistě mnohokrát kontroverzní a oprávněně hodný kritiky. Nic to ale nemění na tom, že vždy prosazoval zájmy své země. Může se nám to líbit nebo nelíbit. To je ale úkol politika. Nejenom ve Spojených státech. A vůbec ne mimochodem: Nedá se jiný názor, pane kolego, vyjádřit poněkud kultivovanější formou?

opatovice328

Pane Paroubku, to jste mě totálně nasral, ti, co vybili My Lai, to bylo podle vás také váleční hrdinové? Vidíte si vůbec do huby? Fuj.