Jiří Paroubek: Špióni kolem nás...

flanderka svejk
4.12.2018 19:07
Když jsem si pročítal zpravodajství v médiích, které hojně komentuje zprávu BIS a Vojenského zpravodajství, vzpomněl jsem si okamžitě na vachmajstra Flanderku z Putimi. Šéf policejní stanice v Putimi Flanderka totiž podle Osudů dobrého vojáka Švejka zhaftnul Josefa Švejka, když ten poněkud dezorientovaně bloudil po Jižních Čechách, po cestě ke svému regimentu do Českých Budějovic. A řekněme si otevřeně, moc se to Švejkovi nedařilo. Takže Flanderka, který běžně odpovídal na nejrůznější rezerváty a dotazy od nadřízených policejních složek, pokud jde o náladu obyvatelstva, že ta je 1a (ta nejlepší možná a velmi přívětivá k Rakouské říši a jejímu panovnickému domu), najednou při spatření Švejka uviděl pro sebe získat možnost válečného vyznamenání. A začal Švejka rozpracovávat jako ruského špióna....

Jako velmi podobní Flanderkovi mně připadají i zpravodajci z BIS, kteří chtějí ospravedlnit, že každý rok čerpají vcelku bez velkých výsledků (alespoň já o nich nevím) ze státního rozpočtu cca 1,5 mld. Kč daňových poplatníků na svou činnost. A tak aspoň straší českou veřejnost ruskými špióny kolem nás.

Jsou to podle nich zřejmě důstojníci ruské tajné služby mezi zaměstnanci ruského velvyslanectví (opravdu důmyslné krytí), důstojníci ruské rozvědky mezi přijíždějícími delegacemi, do kterých se rafinovaně vmísili apod. Teď už blbnou na kvadrát na základě této „zprávy“ BIS a VS i představitelé pravicové opozice. Prostě jedna velká legranda.

Když se dívám na údajné ruské akce proti Česku v roce 2017, musím se usmát. Čeští zpravodajci fantazírují o kybernetických útocích, hybridní strategii, která prý povede k šíření prosovětského výkladu moderních dějin a podobné nesmysly. Chtěl bych vidět, jak by mně někdo přesvědčil, že například Brežněv nebo Stalin byli pašáci. Nechci přitom bagatelizovat Stalinovu vůdčí úlohu za II. světové války, ale bezmezný teror rozpoutaný vůči vlastnímu lidu v mých očích tyto jeho velké zásluhy o porážku nacismu téměř neguje.

Tyto útoky na Rusy a jejich povětšině imaginární zpravodajce ze strany médií by se snad daly ještě pochopit. Soudný člověk ruské špióny musí hodnotit asi tak, jako hodnotil při četbě Švejka vachmajstra Flanderku.

Ale útoky na Čínu, která chce budovat v rámci svého programu „Pás a cesta“ smysluplné ekonomické vztahy k desítkám zemí střední, východní až západní Asie, východní Afriky a Středomoří a také východní a střední Evropy, to už je téměř nepochopitelné. To, že z této čínské strategie vyplyne za 10 až 15 let větší hospodářský i politický vliv Číny ve světě, je zřejmé. Ale tato čínská strategie je rozvrhnutá v delším čase a Západ na ní může reagovat svou podobnou altruistickou strategií uplatněnou ve světě. Například v Africe může Západ investovat každoročně část peněz, obrovských peněz, které vynakládá bezúčelně na zbrojení, do vytvoření dopravní a hospodářské infrastruktury a na boj proti suchu v těch oblastech Afriky, které jsou jím zasaženy. Prostě Západ musí přestat uvažovat sobecky anebo jej vývoj, který začíná dnes ve světě určovat Čína, smete. A to, naštěstí ne uplně doslova, samozřejmě. Prostě vývoj jen půjde kolem Západu. A toto století se dříve nebo později stane stoletím Číny.

Podobné zprávy, jako jsou zprávy českých zpravodajců věnované roli Číny ve světě, jsou hloupé a ve svých důsledcích kontraproduktivní. Jsem proto rád, že z Hradu přišla vcelku rozumná reakce, která celou věc uvádí do těch správných mezí. Jde především o rozvoj hospodářských vztahů s oběma zeměmi. Já k tomu jen dodávám: „A to ostatní je vcelku nemístné“.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Ve zprávě zapomněli nějak zmínit i činnost špiónů ze Západu.
Když už zmínili ty z Východu, měli by uvést aktuální poměr zjištěných aktivit z obou světových stran.

Je ale možné, že tady ze Západu žádné Bondy nemáme. Tedy poměr aktivit 0/100.

antoninsebek

Souhlasím s tím, co bylo předchozími pisateli uvedeno.

Příspěvek pana Jiřího Volného se mi hodně líbí a je velmi pravdivý. Vzpomněl jsem si na léta prožitá na vojně, v malém městě, které radši nebudu jmenovat.

Přihlásil jsem se (spolu s dalšími vojáky) na takový konkurz na štábního písaře. Předvedl jsem, že umím psát na stroji všemi deseti a trochu i kreslit. K mému velkému překvapení jsem byl přidělen k místnímu "kontrášovi". Naše úderná skupina představovala soudruha majora, soudruha nadrotmistra a moji maličkost.

Můžete se pohoršovat, zda neprozradím nějaké vojenské tajemství, když jsem přísahal. Je to jednoduché: v podstatě jsme nedělali nic, nikomu jsme neublížili a já jsem si takové vojny moc vážil, takže jsem o tom svém vojenském zařazení  nikomu z civilistů ani nepípnul. Prvním krokem bylo, že jsem si dojel domů pro civilní oblek. Kdo z vás to měl.... Zpracovávali jsme různá hlášení a zprávy, ve kterých jsme se chválili, že se nepřátelé nás báli, takže žádnou nekalou činnost nekonali. Občas jsme se museli dostavit ve stanoveném čase na utajená místa a občas jsme měli školení o tom, že nepřítel nespí.  Takže nic nového pod sluncem. Pouze byly přehozeny světové strany ......

 

opatovice328

Tak pozor, BIS mě začalo odposlouchávat, asi tak před dvěma roky, napsal jsem jim, že chci přijít k nim a vidět, co za špínu proti mě zatím sezbírali a oni mi odpověděli, že prý nemám nárok na žádné informace, když sbíralo inormace StB, tak to se můžete přijít podívat, a když na vás sbíralo BIS, tak máte smůlu, to jsou poměry. S tím odposloucháváním to myslím vážně a já dokonce vím i kvůli čemu, nemělo to nic společného s politikou.    

Jiří Volný st.

Výsledky BIS musí být přísně utajeny, zejména před politiky a hlavně před občany. Na druhé straně BIS výsledky má nebo má alespoň štěstí v tom, že se u nás žádné útoky teroristů prozatím neodehrály. Pokud by se karta obrátila, tak si BIS řekne ještě o více peněz a politici jím je dají, dokonce s masivní podporou veřejného mínění.