Jiří Paroubek: TV Seznam zase řádí

tv seznam
6.12.2018 14:19
Tentokrát jsem zhlédl se zájmem rozhovor známého příznivce A. Babiše Kubíka (jemu a Slonkové může hnutí ANO poděkovat za listopadový hezký přírůstek volebních preferencí), s bývalým ministrem vnitra a bývalým prvním místopředsedou ČSSD Chovancem.

Je dobře, že již i Chovanec došel k názoru, že sociální demokracii nic jiného nežli angažmá ve vládě s hnutím ANO, nezbývá. Dokonce s ním budu souhlasit ještě v jedné věci. Že je velmi důležité, jaké budou individuální výkony jednotlivých ministrů. Přitom ČSSD má čtyři ministerstva, které mohou být z hlediska marketingu produktivní. Ministerstvo kultury bude, přes eventuální velkou snahu svého ministra, vždy na okraji zájmu veřejnosti. A jeho šéf, pokud to nebude osobnost typu např. V. Jandáka či někoho podobného, bude prostě mediálně nezajímavý. Tři ministři ČSSD Hamáček, Maláčová a Toman podávají ve vládě velmi dobré výkony. Ale k tomu, aby ČSSD byla viditelná, musí podávat vynikající výkony.

Pokud jde o ministra Petříčka, dával jsem si dlouho záležet, abych se k němu nevyjadřoval. Činil jsem tak velmi důsledně, neboť se jedná o člověka, se kterým jsem kdysi úzce spolupracoval a musím říci, že jsem jej považoval za zcela neschopného. Je to už ale více než deset let a lidé mají možnost se za tak dlouhou dobu změnit. A tak trpělivě čekám, zda k takové změně u Petříčka došlo. Zatím se mi zdá, že Petříček vůbec netuší, jaký typ voličů sociální demokracii vlastně volí, volil a zejména jaký volič by tuto stranu mohl volit. Jeho vyjádření na podporu kontroverzního režimu v Kyjevě se poněkud odlišují od velmi vyváženého postoje premiéra a prezidenta. Prostě ministr Petříček je v zajetí vysoce kvalifikovaných úředníků ministerstva zahraničí, kteří jej řídí, připravují mu podklady pro jeho zahraniční cesty a vyjádření a stylizují jej do pozice pravdoláskařského ministra zahraničí.

Petříčkova a Pocheho vyjádření, týkající se světa a zejména Evropy, jsou v politickém spektru nejblíže k vyjádřením strany TOP 09. Myslím, že i tito dva chlapci by se v liberálním prostředí cítili mnohem lépe a stále sní o neexitujícím levicovém liberálním voliči. A protože toto snění už ukázali v Praze, kde se prakticky odvrátili od tradičních voličů sociální demokracie a hovořili jazykem, kterému tito lidé nerozumí, dopadlo to volební tragedií.

Ale zpátky k Chovancovi. Nebylo by dobré, i přes velmi jemně stylizované Kubíkovi otázky k Chovancově a Sobotkově odpovědnosti za ztrátu voličů ČSSD, zapomenout na jejich nesmazatelnou „zásluhu“ na současném stavu této strany. A pokud jde o personální genocidu, neměl by se tvářit ani Sobotka, ani Chovanec dotčeně, pokud se o tomto jevu v ČSSD mluví. Z jejich okolí zmizeli postupem času všichni trochu talentovaní lidé, kteří by snad Sobotku a jeho komplice ve vedení strany mohli v budoucnu ohrožovat.

Strana díky svému bývalému vedení a za přihlížení různých Netolických a dalších souputníků, zničila sama systém přirozeného výběru kádrů, který fungoval velmi dobře až do mého odchodu z funkce předsedy strany v červnu 2010. A silou setrvačnosti ještě chvíli poté. Pokud se Chovanec odváží mluvit o tom, že kdyby nebylo kauzy lithium čtrnáct dní před volbami do sněmovny, mohla mít sociální demokracie třeba 12 či 13% hlasů a ne 7%, no, upřímně, ani těch 13% hlasů by nebyla žádná hitparáda. Ale kauza lithium mj. ukázala nejlépe naprostý nedostatek leadershipu právě Sobotky a Chovance. Umí si někdo představit, aniž bych se chtěl nějak vytahovat, že by si někdo, byť se jmenuje Špidla anebo Pokorný, odvážil čtrnáct dní před volbami dotlačit ministra průmyslu za ČSSD k podpisu memoranda o těžbě lithia s nějakou australskou firmou? To jistě ne. To by prostě nebylo možné.

Jen tato jediná věc, když by nebyly desítky věcí dalších, svědčí o tom, že ti dva borci prostě na vedení strany typu ČSSD vůbec neměli. A pokud dnes, tu a tam, někde u vína kňučí, kam že to s tou stranou došlo, musí to především přičítat své vlastní politické neschopnosti. A z jejich politicky impotentní politiky by se měli poučit všichni ti Netoličtí, Bernardové, Petříčkové ad., kteří v ní jen chtějí pokračovat. Právě tato sobotkovská politika bez Sobotky je příčinou toho, proč strana horko těžko dnes dosahuje 5% volebních preferencí. A pokud bude takto pokračovat, můžeme očekávat ve volbách do Evropského parlamentu ještě mnohem horší výsledek.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.