Jiří Paroubek: Zvítězí zdravý rozum?

donald trump
8.11.2017 19:36
Prezident Trump v posledních dnech v souvislosti se svou cestou po spojeneckých státech Asie používal velmi razantní, až válečnickou rétoriku vůči komunistické Severní Koreji a jejímu diktátorovi Kimovi. Včera však D. Trump konečně při své návštěvě Jižní Koreje ubral plyn.

Místo předchozí válečnické rétoriky Trump Koreu vyzval, aby „zasedla ke stolu“ k jednáním o svém jaderném programu. Samozřejmě, že Jižní Koreu, kde včera Trump dlel na návštěvě, eminentně zajímá, jak bude jednáno s jejím severním sousedem. Preventivní úder vůči Severní Koreji, který možná straší v hlavách některých představitelů Pentagonu, by byl cestou do pekel.

Severní Korea má obří armádu žčítající přes dva miliony mužů, její komunistická vláda je schopna rozpoutat bezpříkladný odpor zfanatizovaných obyvatel vůči případné invazi jakékoliv zahraniční mocnosti. A kromě toho má Severní Korea rakety a jaderné zbraně. Hovořit o možné preventivní válce za těchto okolností je prostě hra s ohněm.

Kromě toho, řekněme si otevřeně, Čína na svých hranicích nemůže připustit vznik státního útvaru, po případném pádu Kimova komunistického režimu, který by byl úzce spojen se Spojenými státy. Proto vstoupila již v 50.tých letech do korejské války a tehdy pomohla korejským komunistům zahnat americká vojska a jejich spojence až daleko na jih Korejského poloostrova. Čína prostě bude za všech okolností hájit svůj národní zájem, i když si jistě uvědomuje problematičnost Kimova režimu.

Všem musí být jasné, že Kim, jakkoliv jeho politika vypadá výstřední a on sám vykazuje rysy psychické poruchy, prostě má k dispozici jaderné zbraně a má i rakety, kterými může ohrožovat blízké spojence USA, tedy Jižní Koreu a Japonsko. Jiná cesta než jednání s Kimem prostě není. A Kim k jednání nepřistoupí, pokud bude mít pocit, že by ztratil tvář.

Prezident Trump by, po návštěvě Asie, kde nepochybně blízké spojence USA ujistil, že jsou pod ochranou Spojených států, měl již celou věc nechat na americké diplomacii, případně by se měl snažit využít ke zprostředkování jednání Ruska či Číny.

Co bylo v souvislosti s návštěvou Trumpa v Japonsku zábavné, byla informace, že japonské území bude nejlépe ochráněno americkými protirakotevými systémy. A ty si Japonsko bude muset za miliardy dolarů koupit. Stejně tak si od Američanů budou jiné zbraňové systémy – letadla s raketami za miliardy dolarů – kupovat také Jihokorejci…

Z návštěvy D. Trumpa mají prostě mimo jiné radost také americké zbrojní koncerny. Je to uplatňování Trumpovy politiky America First v praxi. A Kim k této politice vojenskými provokacemi silně pomáhá.

V každém případě je Korejský poloostrov možným ohniskem válečného konfliktu, který by se jistě změnil na globální válečný konflikt.

Je dobře, že si další světové mocnosti, včetně těch západních, drží od slovní pyrotechniky amerického prezidenta jistý odstup.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Neznám skutečný stav duševna Kim Čon una, ale zdá se být natolik dobrý, aby Kim věděl, že posílení a zkvalitnění jaderné a raketové techniky jemu a jeho zemi zajistí přežití. Perspektivy Severní Koreji nejsou vůbec špatné, dokonce i v oblasti cestovního ruchu je a bude o ni velký zájem. Zejména američtí veteráni Korejské války by rádi před smrtí tuto zemi navštívili. Barbora Šámalová nám na ČT24 ukázala nádherné horské středisko a nejvíce mne zaujalo to, co nekomentovala. Na chvíli jsem viděl záběr dobře živených vojáků nebo dělníků, kteří hráli fotbal. Podle naší propagandy by se měli po práci dovléct na ubikaci a padnout vysílením na kavalec. Po nevydařeném mistrovství světa ve fotbale byli údajně někteří hráči, kteří většinou hrají v zahraničních klubech, vystaveni osmihodinové přednášce rolníků a dělníků, kteří jim vyprávěli o svých těžkých životních podmínkách. Nebylo by špatné vzít si z toho příklad a vystavit nejen naše fotbalové manekýny podobnému školení.