Jiří Vyvadil: Bez Putina si Zelenskyj ani neškrtne

zelenskyj 19
7.8.2019 17:42
Jeho předchůdce Petra Porošenka si Západ pěstoval. Byl ozbrojenou pěstí „Západu“ proti Rusku. Byl tvrdý, agresivní a naprosto nic neprosadil. Rusko, které měl za úkol porazit, se za pět let od majdanu stalo světovou velmocí, bez které se dnes nedají řešit téměř žádné věci na Blízkém Východě, ale často ani v Latinské Americe… a která spolu s Čínou, Tureckem, Iránem či Indií tvoří oproti postupně upadající EU sílu, která jak vojensko politicky tak ekonomicko politicky roste.

Volodymyr Zelenskyj dnes volal Vladimíru Putinovi a poprosil jej (mimochodem – žádné naše médium toto sloveso, vyjadřující úpěnlivost a respektování svého reálného postavení nepoužilo), aby působil na druhou stranu, aby povstalci přestali zabíjet ukrajinské vojáky…..

Je dobré, že volal. Především tím zásadně změnil  vztah Ukrajiny a Ruska. Daleko zásadněji, než by si přáli jeho předchůdci. Už nehovoří o agresi Ruska, o které hovoří náš pitomeček Petříček, už ví, že cesta směřuje přes dodržování minských dohod, jichž je Rusko toliko garantem jako Francie či Německo.

To, že vzápětí chce volat   Macronovi či Merkelové, aby setkání normandského formátu povzbudil, je jen dobře. Zdá se, že opustil fantasmagorie, které mu sugerovali jeho poradci, že musí do řešení problému zatáhnout ještě USA i Velkou Británii. No, to  ovšem bylo směšné. Za prvé by to Rusko nikdy neakceptovalo, ale hlavně: u Trumpa má Zelenskyj zásadní vroubek, doslova šibenici. Odmítá se totiž podílet na odhalení nepravostí syna potencionálního demokratického protikandidáta na prezidenta USA Joe Bidena v rámci korupční aféry na Ukrajině  a navíc odmítá přispět k potvrzení aktivit předchozí Porošenkovy administrativy na protitrumpovské předvolební kampani před dvěma roky.

To ovšem má potom smůlu.

Ale i země G7 jsou s ním nespokojeny. Opakovaně velvyslanci tohoto uskupení trvaly na tom, že mezi ním a předchozí porošenkovskou postmajdanovskou suitou je úzká kontinuita. A on hlupáček odmítá do veřejných funkcí připustit kohokoliv, kdo v nich byl během minulých pěti let.

Jak proboha se má Merkelová tvářit, když ještě týden před prezidentskými volbami separátně přijímala Porošenka a Zelenského ne. A teď už je Porošenko psanec, někam uprchl, napůl kriminálník a ona se musí tvářit, jako že je to OK. To Macron je na tom lépe. On už věděl před volbami, že by měl upřednostňovat Zelenského.

Zelenskému nakonec samozřejmě zbude k reálnému jednání jenom Putin. A samozřejmě, že už nikdy se mu nevrátí Krym a bude-li dál střečkovat samozřejmě ani ne Doněcko- Luhansko.

Ale za to nemůže Putin. Za to může Západ, který vehnal svou podporou euromajdanu Ukrajinu do konfliktu s Ruskem, ale hlavně Ukrajinci sami.

Něco, ale jen něco se Zelenskému podařit může.

Mír a trochu toho plynu.

Ovšem bez poctivé a čestné spolupráce s Putinem ničeho, ani toho mála nedosáhne…

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

MartinT

...střízlivý pohled,dávám palec nahoru...jen si myslím ,že Zelenskyj bude  pimprle větší než Poroš..vzhledem k tomu ,že za ním stojí Kolomojsky..a dívám li se na to jak USA vytváří v Oděse námořní  voj. základnu tak ze samostatnosti UKrů nezůstalo nic...prostě USA udělalo "majstrštyk" s Ukrajinou proti RF...rusy proti rusům..dle plánu Třímoří Ted tu máme skoro majdan v RF o kterém ČT mluví ve zprávách 15 minut a o žlutých vestach zákaz mluvit..a máte recht p. Peříček je skutečně diletant..a jak chce vykousat Foldynu...at žije liberální demoška