Jiří Vyvadil: Díky pane prezidente Chiracu…

chirac
27.9.2019 08:26
Doba, kdy my starší jsme znali veškeré politiky Západu minula a čas vše smývá. Ale troufám si tvrdit, že výrok: „Promeškali jste vhodnou příležitost mlčet…“, který pronesl bývalý francouzský prezident Jacques Chirac na adresu východoevropských států NATO si asi mnohý vzpomíná. Východní Evropa byla rozdrážděna a uražena a novináři tento výrok často opakovali, aby emoce živili.

Nuže výrok je pravdivý, ale vezme-li se kontext, v jakém byl použit, byl i nanejvýš výstižný a oprávněný.

Byl to čas, kdy právě francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder se vahou svých nejvýznamnějších evropských zemí, chcete-li osy Paříž – Berlin, postavili proti válce v Iráku, vedené USA a Velkou Británií, kterou v rámci koalice ochotných podpořila právě „nová Evropa“, bývalých východoevropských zemí. Za nás v rozporu s Ústavou podpořil tuto gangsterskou akci známý humanista Václav Havel. Podpořil ji bez souhlasu vlády, tím spíše bez souhlasu Parlamentu. Mimochodem, nikdo se nenašel, aby za to Havla zažaloval – a to byla velezrada jako víno.

Právě tehdy se lámala Evropa a kdyby se Východní Evropa postavila za Chiraca se Schrödrem, možná bychom si odpustili následnou Libyi, Sýrii, či Ukrajinu.

Bohužel se tak nestalo

Od té doby nastala politika nekritického poklonkování USA s její politikou, která často má tvrdé následky pro nás i celý svět.

I proto je dobré si památku prezidenta Chiraca připomenout. Byla to doba, kdy západoevropští státníci ještě uměli samostatně myslet.

Díky pane prezidente Chiracu…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.