Jiří Vyvadil: Slaboučká a zavázaná…

ursula von der Leyenov
17.7.2019 10:57
Češi mají odjakživa odpor k vnější moci, která rozhoduje o nich. A tak po Rakousko – uherském vyrovnání se na protest na delší odmítli účastnit zasedání Říšské rady ve Vídni, proto měli odpor k Brežněvově Moskvě a proto mají tolik výhrad k fungování Evropské unie…

Vždy ovšem platí, že politika je umění možného. A je třeba věci posuzovat s nadhledem, tak jak do nejlépe odpovídá našim zájmům.

Záplava slov, patosu a slibů ze včerejšího projevu Ursuly von der Leyenové vyvolával rozporuplné reakce. Mně osobně absolutně nevyhovoval.

Už v prvních okamžicích se ovšem prohlašovalo, jak slabý bude mít mandát, když ji podpořilo 383 europoslanců. 327 bylo proti a potřebné kvórum překročila o pouhých 9 hlasů. Jde o nejslabší mandát v historii EU. Ale dobře. Zpočátku se alespoň tvrdilo, že se prokázala koalice lidovců, socialistů a liberálů…

Jak ale tantamy zněly, ukazuje se, že byli uprošeni i „protisystémoví“ europoslanci Hnutí pěti hvězd. A navíc podle kuloárních zpráv dvojími kanály byla lobována další „protisystémová“ strana Právo a spravedlnost, a to jak osobním telefonátem Ursuly premiérovi Morawieckému, tak podle dalších zdrojů  vysláním osobního zmocněnce CDU k šéfovi Práva a spravedlnost Kaczynskému.

Nuže vzpomeňme si, jak po volbách byly zesměšňovány euroskeptické hlasy, že nic nezmůžou. Možná je opak pravdou. Řekl bych, že nyní mají v rukou kontrolní balík.

Vlastní třístranná koalice je zatím velmi slabá a bez pomoci „populistických a protimainstreamových“ by zřejmě neuspěla. V každém případě to je signál, že v Europarlamentu bude muset hledat větší dialog.

Ale jde ještě o jedno. Premiérové V4 byly našimi eurofily vysmívaní, jak se zesměšnili a že nic neprosadili.

No v situaci, kdy předsedkyně EK se ukázala tak závislá na hlasech mimo jiné europoslanců vládního Práva a spravedlnost a vládního Orbánova Fidesze, (ale i již zmíněného Hnutí pěti hvězd) bude otázkou, zda von der Leyen se nemusela zavázat, že vůči „zlobivým“ „protisystémovým“ zemím nebude muset být kooperativnější a přátelštější.

Premiéři V4, (ale i premiér Itálie) právem budou moci předsedkyni Komise předložit účet za to, že jí v rozhodující vzpouře na Evropské radě pomohli k moci.

Timmermans jistě bude silný, ale už ne zas tak silný, aby mohl pokračovat v totálně šikanózním účelovém teroru proti V4, zejména když by byl zaměřen proti stranám, které například v Polsku na podzim zřejmě drtivě zvítězí a drtivě vítězí i v Maďarsku.

Asi tak…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Především první věta měla znít "Češi, Moravané a Slezané ...". Paní Uršula z Leyenů mazala med kolem pusy všem potenciálním volitelům, dokonce se zmínila o silných postech pro zástupce střední a východní Evropy. Ale post místopředsedy komise pro výše zmíněné země jaksi nezbyl. Dnes už snad bývalá německá ministryně obrany byla terčem kritiky kvůli nízkému rozpočtu Bundeswehru, což bych osobně kvitoval povděkem, ale také kvůli předraženým poradcúm na svém ministerstvu. A ejhle nejen premiér Babiš, ale také zbrusu nová neformální premiérka EU je v klepetech justice, zatím jako svědkyně. Úsměvné jsou agumenty na její obranu. Podstata tkví v tom, že jako žena, která neměla o armádě ani šajn, se musela obklopit drahými odborníky. Předpokládám, že politická mašina CDU měla ve svých řadách přehršel odborníků s praxí v ozbrojených silách, kteří by rádi poradili i zadarmo. O paní Uršule je známo, že je zarytou feministkou a bojovala za rovnoprávnost žen v dozorčích radách koncernů. Osobně mám zkušenosti z elektrotechniky a automatizace, kde téměř nebyly ženy a pokud se dostaly na vedoucí pozici, tak to byla katastrofa. Předsedkyně evropské rady má mandát na pět let, ale vytkla si cíl v podobě Evropské bezuhlíkovosti. Především řada evropských států v EU není a hlavně i evropská matka Anděla Merklová hovoří o roku 2050, za předpokladu, že budeme sázet stromy, pokud neuschnou, novozélandským tempem.