Karel Horák: Fascinace

obrazek
14.10.2013 10:03
Před časem opět hlasovali studenti takzvaně nanečisto. Opět příliš nepřekvapili výsledkem, nicméně zklamali tím, jak jsou politicky nedospělí. Osobně skutečně nechápu, jaký mají tyto volby smysl a hlavu si můžu ukroutit, pokud se informace o nich stávají dokonce zprávou dne.

Vyhrál knížepán, dalo se to předvídat. Ovšem od studentů, tedy lidí poměrně vzdělaných, bych očekával, že jejich volba bude mít nějaký racionální důvod, že ji dokáží vysvětlit a někteří nejvyspělejší snad i obhájit. Ovšem znovu se ukazuje, že nic z toho neplatí. Studenti znovu nepochopili, že vybírají správce věcí veřejných, zákonodárce, vedoucí představitele státu. Nevybírají přece superstar nebo zlatého slavíka. Knížepán vyhrál, protože „je sympatický“. Sympatický lidem, kteří jej znají maximálně z televizní obrazovky, nikdy s ním osobně nemluvili, kdybych se jich zeptal na jeho politické postoje, těžko vůbec odpovědí. Jsou zkrátka fascinováni stařečkem, který pro účely podzimních voleb vyměnil „číro“ za převlek agenta Jamese Bonda, což lze vnímat i jako další důkaz pokračující senility.

Umějí si vůbec studenti představit, že děda Schwarzenberg půjde s plným zápalem do politických kolbišť ? Dokáže si vůbec někdo vážně představit Karla Schwarzenberga jako premiéra ? Jsme skutečně národ Švejků, když můžeme dopustit, byť teoreticky, takovou grotesku ? Nevadí nám, že se coby předseda koaliční TOP 09 podílel poslední roky za největší devastaci politiky u nás ? Kdo jiný už za to může ?

Nejde ovšem přirozeně jenom o předsedu TOP 09, od něhož a od jeho strany bych očekával, že spíše ze studu zalezou pod zem. Naopak – oni ještě mají tu drzost vyslovit či napsat předvolební sliby !

Nelze si ovšem nevšimnout i jiné fascinace. Jako by voliči byli skutečně nepoučitelní.

O předvolebních průzkumech platí, že žádný z nich pravdivě neodráží voličské preference, zato je všechny významně zpětně ovlivňují. V nich boduje jistý Andrej Babiš. Samozřejmě je to díky masivní a draze zaplacené volební kampani a penězům, jež se médiím jistě neoškliví. Anebo o dalším důkazu fascinace. Neumím si totiž představit, že by volič zdravého rozumu posílal do Sněmovny cizince, který pořádně neumí česky, byl členem Komunistické strany Slovenska a jak to tak vypadá, i spolupracovníkem StB.

Jistý druh fascinace spatřuji i u obliby Tomia Okamury, respektive jeho hnutí. Bez jakékoli volební kampaně se solidně drží nad pětiprocentní hranicí. Být voličem, neodpustím mu, že do Sněmovny chce znovu protlačit bývalé cirkusáky z Věcí veřejných, a to, prosím, jako krajské lídry ! Fascinace Okamurou je tedy zřejmě silnější a nezastaví ji ani fakt, že pan Okamura slibuje nápravu současného společenského hnusu nápady a metodami evidentně nemožnými a nerealizovatelnými. Lidi tomu beztak nerozumí.

O letošních volbách se říká, že jsou zlomovými. Nejsou. A také nebudou. Dokud se voliči nenaučí zacházet se svým hlasem ve volbách jako s jedinečným pokladem. Dokud jej budou vyměňovat za Babišovy koblihy, Schwarzenbergovo číro a Okamurovy sběrné suroviny, zaslouží si, aby se žádná změna nekonala. Naopak, aby se cyklicky opakoval a prohluboval marasmus, který může skončit bohužel i násilím.

Vypadá to, že opět zbytečně ztratíme další tři-čtyři roky.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: politická kultura, volby 2013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Tzv. studentské volby spolupořádané
spolkem, kterému lid obecný říká Člověk v plísni
byla opět pořádány před volbami ...
Čili těď to chce vzít Savo a pak pořádně vyvětrat!

 

schlimbach

Volby v tomto stupúidním systému budou nadále jen zakonzervovávat stávající stav. Jistě, nyní vyhraje levice, ale výsledkem bude jen totální deziluze občanů. Je opravdu jedno, kdo vyhraje, výsledek bude vždy stejný, protože systém je špatný.

Jak z toho ven? Cesta existuje, ale je pouze pro "probuzené" :)

paysan

Někdo tím je fancinován, další tvrdí, že lidé jsou prostě nepoučitelní. Najdou se i tací, kteří si při četbě předvolebních průzkumů ťukají na čelo, anebo rovnou hledají útěchu v alkoholovém opojení. Za střízliva se myšlenkový chod a skutky velké části našich spoluobčanů totiž hodnotit nedají.

Čistou hlavu je však nutné mít při hledání příčin popisovaného stavu. Bez nároku na jednoznačnou pravdivost mého úsudku soudím, že na vině je rok od roku stále zrychlovaný pokles intelektuální úrovně společnosti. Léta prosazování konzumního způsobu života nese plody. Myšlení v souboji se zábavou zvláště u mladé gennerace, včetně studentské zjevně prohrává a dobře se mu nevede ani u početné masy kojené televizními pořady nabízených obrazovou jedno na kterém kanálu. Zbytky intelektu si pak zbývající jedinci pachtící se za informacemi kazí četbou denního tisku, většiny zpravodajských serverů, sledováním "politických" debat na TV a duši léčí poslechem hudby na rozhlasových vlnách, které mluvené slovo z nabídky prakticky vyškrtly.

Za dané konstalace se lze snad jen těšit na to, že pro zbytek přemýšlivých budoucnost vytvoří alespoň exotické rezervace, což bude ale ještě ta lepší varianta.