Karel Horák: Vlastenectví

obrazek
21.9.2013 08:27
Zajímavý pojem, že ? Každý z nás si pod ním představí něco jiného. Bohužel, valná většina zejména mladých lidí jej spojuje jenom se sportem. Jsou ochotni zabalit se do českých vlajek a s pivem v ruce a odhodláním v očích fandit až do ochraptění našim reprezentantům. Mají-li ovšem úspěchy. Nemají-li úspěchy, neštěkne po nich ani pes, žádné projevy vlastenectví (spíš hurávlastenectví) se nekonají, maximálně zazní pár ošklivých slov.

Když pominu tyto „záchvaty“ lásky k vlasti, které mají jen přechodný a zhusta naprosto povrchní ráz, zjišťuji se smutkem, že vlastně žádní vlastenci nejsme. Nebo snad ano ? Ruku na srdce – kdo z nás by skutečně šel se zbraní v ruce naši zemi bránit ? Také se vám zdá, že se Čech v cizině za své češství stydí ? Že radši mluví cizí řečí a maskuje se všelijak, aby nebyl odhalen ? Že vše, co je přirozeně vlastenecké, je většinou společnosti vnímáno nesprávně jako patetické a zbytečné ? Že tradičně vlastenecké symboly jsou spíše zesměšňovány ? Že je „cool“ a „trendy“ adorovat spíše jiné země a národy, než vlastní ?

Upřímně řešeno, nelze se divit. V cizině nemáme příliš dobrou pověst a jako národ nejsme nijak zvlášť oblíbeni. Naši politici nás příliš dobře nereprezentují, ve strukturách Evropské unie hrajeme roli nevyzpytatelného a nespolehlivého partnera, takového věcně zlobivého dítěte. Vlastenectví se v dětech vůbec nepěstuje, učitelé se tématu lásky k vlasti raději vyhýbají, aby nepřipomínali povinnou a za vlasy přitaženou vlasteneckou psoudovýchovu z dob reálného socialismu. Českou kulturu jsme zrádně vyměnili za pochybné cizí kýče, národní tradice vůbec nepřipomínáme, a když, tak jako parodii.

Žádná ze stran se však tento handicap nechystá změnit. Nikdo nepřišel s nápady, jak probudit v občanech naší země onen přirozený cit. Je to bezpochyby téma, které by měla skutečně vlastenecká strana zvednout a přijmout za své. Národní socialisté jsou a chtějí být stranou vlasteneckou. Hlásíme se k tomu, abychom nejen slovy, ale zejména činy každodenně připomínali a dokazovali, že Česká republika je bez patosu či přepjatého nacionalismu naší skutečnou vlastí. Chceme vkusně připomínat české národní tradice, historii, prosazovat české národní zájmy, podporovat české výrobky, chceme přispět k tomu, aby lidé pocity studu za svou republiku vyměnili za pocity národní hrdosti a příslušnosti k českému národu a ke své zemi.

Pojďte do toho s námi !

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: politická kultura, volby 2013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Tak by mě docela zajímalo, jaké je to správné "za vlasy nepřitažené nepseudovlastnenectví". To určí sekretariát strany LEV21 ?

Já bych řekl,že vlastenectví je jen jedno a každá výchova k němu je správná.

 

novotny

Jenom faktická připomínka: Proč z www.vasevec.cz není v záhlaví žádný link na LEV21 ani tady nevidím žádná hesla o tom, že LEV21 jde do voleb a s čím? To by přece moc nestálo a ti kdo navštěvují tyto stránky a netuší, kdo za nimi vlastně stojí, by procitli.