Kdo nás léčí?

david rath 2
13.3.2018 00:03
Jeden by čekal, že média mainstreamu se budou převážně zabývat zásadními otázkami. Je něco důležitějšího než zachování života, zdraví a kvality života? Těžko, ale přesto se klíčovým problémům věnuje prostor zcela miniaturní.

JIP ukrytý skříní

Kdo se trochu orientuje v našem zdravotnictví ví, že se roky propadá do stále hlubší personální krize. Chybí tisíce zdravotních sester a stovky lékařů. Většinou se to daří kamuflovat. Zažil jsem nemocnici, kde před kontrolou zatarasili dveře vedoucí na JIP a dělali, že jednotku intenzivní péče nemají, protože zde nebyl přítomen žádný lékař. Když si toho kontrola všimla a skříň nechala odsunout, vymlouvali se, že lékař před chvílí musel odjet a rychle se vrátí. V mezičase si ho půjčili v sousední nemocnici patřící stejnému majiteli. Nejedná se o vtip, ale skutečný příběh takřka z pražské periferie. Kontroly raději už nikdo neposílá.

Nechte si pacienta v záchrance

Před pár dny pacienta hodiny vozili v záchrance po Jihomoravském kraji, protože v Brně mají zavřená oddělení, neboť schází personál. Totéž se děje v celé republice, jen se o tom nemluví. Možná, že by paní redaktorky a páni redaktoři měli začít inkognito vyrážet do českých nemocnic, aby se sami přesvědčili. Nestačí zavolat ministrovi, který jako naprostý laik vůbec netuší kolik bije. Nemá cenu volat ředitelům a primářům, protože ti většinou pravdu říci nemohou. Hrozí totiž uzavření celé nemocnice nebo její významné části a oni by byli označeni za viníky, na které by skuteční strůjci všechno svedli.

Rozklad potichů narůstá

Nenajdete ředitele nemocnice, který třeba přizná, že má jen jednoho lékaře na ARO, který už dva měsíce nebyl doma a v práci si zařídil detašovanou domácnost. Nečekejte, že vám někdo dobrovolně řekne, že ten ukrajinský sanitář ve skutečnosti slouží jako lékař. On sice asi má diplom z Ukrajiny, ale už nedostal souhlas s výkonem lékařského povolání v ČR. Najdete ještě celou řadu podobných kreativních řešení - nelegálních záplat, které způsobují, že laik nemusí nic poznat. Třeba se stalo normou, že jeden atestovaný lékař papírově pracuje pro několik nemocnic vzdálených i stovky kilometrů. Ve skutečnosti na konkrétním oddělení zkušeného lékaře vůbec nemají.

Sladká nevědomost

Milé redaktorky a redaktoři by se museli nenápadně vmísti mezi řadový lékařský a sesterský personál a opatrně se začít vyptávat. Pak by zjistili věci, že by polovina veřejnosti omdlela hrůzou a druhá by vzteky pukla nad tím, co je u nás možné. Nic takového se nestane. A my buďme rádi, že se před svojí smrtí nedozvíme, že ta pani, co neumí česky a dává nám právě infusi, je uklízečka z Kazachstánu a ne primářka místní interny.

 

 

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Nedostatek zdravotníků je jistě velký a stále se prohlubující problém. Premiér si stěžuje, že nemocnice v městě X čeká na vyřízení víza pro ukrajinskou sestřičku neúměrně dlouho. Rád by však s touto sestřičkou přitáhl i tisíce kvalifikovaných, polokvalifikovaných i nekvalifikovaných lidí z Ukrajiny, kteří by vytlačili z práce stejný počet našich občanů. Na úřadech práce je oficiálně stotisíc nezaměstnaných, kteří jsou starší padesáti let. Vláda tento fakt absolutně ignoruje a vůbec se tím nezabývá. Vysávání lidí ze zemí s horší životní úrovní než je ta naše způsobuje nedostatečný růst mezd našich lidí, ale dozajista také obrovský problém v chudších zemích.

klokan

  Tak zvaní odborníci z ČT svým divákům dovolí tak pouze, nahlédnout pod pokličku hrnce na plotně sporáku. Klasik francouzské literatury Émile Zola ve svém stejnojmeném románu umožnil svým čtenářům, nahlédnout na podstatu ,,pozlacené bídy "morálního rozkladu tamní buržoazie v osmdesátých letech 19. století. Žasnoucí odborník, zde na slovo, vzatý nás zde upozorňuje, na skutečnou tvář jedné z oblastí téměř třicet let zde restaurovaného, naprosto prohnilého zdejšího mafiánského kapitalismu.  Laik se pak podivuje již nad některými okolnostmi nákupu obyčejných léků u většinově stále nenasytnějších, čest světlým vyjímkám, lékárníků. Za velkou ostudu našeho zdravotnictví lze považovat  tu skutečnost, že již ceny běžných, lékaři nepředepisovaných léků se řádově liší v jednotlivých lékárnách, nejen o koruny, ale i o jejich násobky. Tyto skandální skutečnosti nepřekryjí tito naprostí chamtivci prostřednictvím vančurovsky poblbených, údajně slevových letáků či kartiček. Laiky snad může utěšit, že pozvolna přichází jaro a záhy tedy se na lučinách rozprostřou pestrobarevné koberce plodů zelené lékárny a na místo zjišťování akčních cen kapek proti kašli v létácích, si příslušná léčiva samotní vydestilují, či nasuší z natrhaných léčivek. Pokud jim ovšem Babiš a jeho kumpáni nezpoplatní i vstup na veřejná přírodní prostranství.