Kdyby hloupost nadnášela...

vyvadil jiří nový
23.2.2021 09:31
Na Slovensku je zřejmě ideologicky nejbigotnější vláda od vzniku samostatného Slovenska. Výroky jejich ministra zahraničních věcí Ivana Korčoka, vášnivého rusofóba, že je pro Slovensko potřeba opustit V4 a dělat více proevropskou politiku, mě přivedlo k zamyšlení, jaké rozložení politických sil je ve třech nejsilnějších evropských zemích, které jsou zároveň státy západoevropskými a kdo vlastně je echt proevropský.

V Německu je aktuální stav preferencí stranického rozložení dle Polls of Poll  následující:

CDU/CSU            35%

Zelení                   19%

SPD                       16%

AFD                       9%

FDP                       8%

Linke                     8%

Jak známo správný probruselských čili evropský pohled je podle mnohých a zřejmě i jmenovaného slovenského ministra ortodoxně euroatlantický, protiruský a protičínský.

No, řekl bych, že Německo Angely Merkelové je momentálně kritizováno jak předchozím prezidentem Trumpem, tak současným prezidentem Bidenem, tak i Kongresem za to, že odmítá odsouhlasit zrušení dostavby ropovodu Nord Stream II. Stejně tak tento postup jako ohrožování „Západu“ kritizuje Polsko a země Pobaltí. Angela Merkelová rovněž pevně podporuje hospodářskou spolupráci s Čínou a  byla jednou z hlavních tváří podporující investiční dohodu mezi EU a Čínou. A přes různé dílčí názory tyto pohledy sdílí většina německé politické scény. Takže asi tak.

Francii čekají příští rok prezidentské volby. Stav preferencí jednotlivých prezidenských kandidátů pro 1. kolo je následující:

Le Penová          Národní shromáždění                                   26%

Macron               Republika v pohybu                                      24%

Berhand              Republikáni                                                 15%

Melanchon        Nepokořená Francie                                      10%

Hidalgová            Socialisté                                                    8%

A pro druhé kolo to vypadá na účast Macrona a Le Penové a podle zatímních předběžných výsledků by druhé kolo se ziskem přes 30 % vyhrál Macron nad Le Penovou.

Z hlediska přísných kritérií slovenského ministra zahraničí je Francie ještě méně proevropskou a dokonce euroatlanticky skeptickou. Spolupráci s Ruskem a dialog opakovaně požaduje Macron a kdyby zvítězila vlastenka Le Penová, pak její hnutí má dokonce podepsánu spolupráci s Putinovým Jednotným Ruskem. Totéž se týká spolupráce s Čínou, kterou Macron společně s Merkelovou podporuje, a to nejen v oblasti ekonomiky, ale i v klimatických otázkách. A to nemluvím o tom, že na nedávné Mnichovské konferenci opět volal po převzetí odpovědnosti Evropy s cílem větší samostatnosti na USA.

Ještě zajímavější je situace v Itálii. Jak známo nově zvolený italský premiér Mario Draghi jako bývalý šéf  Ev ropské centrální banky je nepochybně v ekonomickém slova smyslu jednoznačně proevropský. Potud by slovenský ministr zahraničních věcí mohl jásat. Problém je v tom, že zrovna Itálie nikdy našimi bruselany nebyla pokládána za příklad protiruského a protičínského evropanství a snad ještě závažnější fakt je, že vláda je podporována jak euroskeptickým Hnutím 5. hvězd, tak tvrdě protimigrantskou a nacionální stranou - Salviniho Ligou.

 A podíváme – li se na aktuální stranické preference, je z nich patrný jeden důsledek. Spojuje je touha po rozdělení velkého balíku 200 mld. euro, který Itálie získá, ale společnost ideí je prakticky nulová.

Čili :

Liga                                                     24%

Demokratická strana                            19%

Bratři Itálie                                         17 %
Hnutí 5. hvězd                                    14%

Vzhůru Itálie                                      8%

Jedině Bratři Itálie nejsou součástí koalice, ale naznačené trendy ukazují, že pokud by se konaly předčasné volby, nastane klasický parlamentní boj každý proti každému.

Takže nevím, kde by slovenský ministr zahraničních věcí chtěl nalézt tu pravou proevropskou zemi.

Mně naopak se docela líbí, že Evropa dostává rozum a klíčové země chtějí věci posuzovat více nezávisle  na USA…

Trochu to trvalo

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Prvý a posledný pokus o " nezávislú " politiku na USA urobí Nemecko kvôli Nord-Streamu 2, ale s tým, že práve rokuje s USA o podmienkach záchrany plynovodu cez Ukrajinu - v tom prípade sú ochotné Spojené štáty dovoliť Nemecku dostavať a používať Nord- Stream 2. 

Francúzsko robí pokryteckú a nedôveryhodnú politiku - v niečom je oddané Anglosasom, v niečom koketuje s Ruskom.

To, že niektorí politici v európskych štátoch, vrátane talianskych, doma prejavujú odvahu k " samostatnosti " na USA, je divadelná hra. A možno sú aj úprimní , no v konečnom hlasovaní sa vždy prispôsobia požiadavkám Bruselu. Keď sa " láme chlieb " , všetci sú v predklone pred Nemeckom i pred USA. Nemôžeme ich za to odsudzovať, pretože želanie väčšiny európskych obyvateľov je byť a zotrvať v EÚ / NATO. Nemôžu a nechcú ísť proti všeobecnému želaniu a spokojnosti obyvateľstva.

Najľahší život v politike majú tí, ktorí svoje svedomie a ideológiu majú v zhode a nemusia nič predstierať - napríklad taký Korčok. Mimochodom, je jediný v slovenskej garnitúre, ktorý sklamal moje očakávanie. 

Politika Európy ako celok, je pokrytecká a  vypočítavá, nemorálna. Každý si chráni svoj zadok, cieľom sú ekonomické výhody, zisk a moc - to všetko je prikryté rečičkami o ľudských hodnotách, sprofanovaným slovom demokracia, sloboda.....

Súčasná vláda SR chce využiť svoje členstvo v Eurozóne a votrieť sa do priazne starým západným krajinám. Naď je natovský trójsky kôň, Korčok zas americký. Ostatní sú ovce. Vo svojom stáde by chceli mať Rakúsko. Dištancujú sa od problematického Maďarska i Poľska. Chcú skrátka byť " pekní " v očiach nemeckej zóny. Jedine o ČR nepochybujú, zatiaľ.

Ale ani Poľsko nemá " čistú " politiku tak voči V4, ako aj voči Bruselu. Všetkých však spája úplne jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností - NATO.