Když Pompeo s Trumpem řádí

Jiri-Paroubek-1403-05
14.1.2021 14:26
Když se dívám na stránky amerického a světového tisku, který v posledních týdnech komentuje kroky končící republikánské administrativy prezidenta Trumpa v mezinárodní oblasti, musím konstatovat, že se snaží co nejvíce zkomplikovat situaci nově zvolenému prezidentovi a jeho administrativě.

Minulý týden to bylo např. oznámení, že Spojené státy znovu vyostří hospodářské sankce proti Kubě a zařadí tuto zemi mezi státy podporující terorismus. Zprávy, které v souvislosti s Kubou ze světa přicházejí, svědčí o tom, že pokud Kuba něco v poslední době podporuje, pak prostřednictvím týmů svých lékařů (které si nechá dobře zaplatit), kteří pomáhají v řadě zemí světa v boji proti pandemii. Z evropských států tuto pomoc v jistém rozsahu využila na počátku pandémie např. Itálie. Z italského tisku nebylo možné zjistit, že by proti kubánským lékařům vznikly nějaké větší výhrady. Je až pozoruhodné, že Kuba má tak mimořádně úspěšné a kvalifikované lékaře. Nechci tvrdit, že také zdravotnictví, protože takovou zkušenost osobně nemám, a to ani zprostředkovaně. Nicméně znovuuvalení sankcí na Kubu, zdá se, nepovede, kdy už se to nepovedlo šedesát let, ke zhroucení komunistického režimu v této krásné zemi. Ale naopak to povede jen k růstu utrpení obyčejných občanů.

Za bývalého amerického prezidenta Obamy se Američanům při vzájemném urovnávání vztahů s Kubou podařilo dojít k celkem přijatelným výsledkům. Je potřeba vidět, že protikomunističtí kubánští emigranti, kteří žijí koncentrovaně zejména na Floridě, již podruhé velmi intenzivně podporovali při prezidentské volbě D. Trumpa. A na Floridě v zásadě zachránili pro Trumpa volební výsledek. Prostě Trump, tak jako většina amerických prezidentů (v jeho případě větší měrou), se při svých rozhodnutích, týkajících se zahraniční politiky, řídí svými vnitropolitickými zájmy. Může se mi to líbit či nelíbit (a mně se to nelíbí), ale je to tak. Z mého pohledu sankce nejsou tím správným instrumentem k eliminaci nepohodlného režimu v jakékoliv zemi.

V tomto týdnu se vyznamenal svým prohlášením také ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Známému těžkotonážníkovi prezidenta Trumpa jde o to, předat Bidenově administrativě americko-íránké vztahy v tak dezolátním stavu, aby se jen komplikovaně dalo návratit k jaderné dohodě. Je potřeba připomenout, že D.Trump v rozporu s mezinárodním právem, bezdůvodně a bez ohledu na další signatáře jaderné dohody s Íránem, včetně tří západních velmocí (Británie, Francie, Německo), tuto dohodu vypověděl. Liberální média v USA si z něj dělala legraci, že vlastně pomohl Íránu k tomu, aby se rychleji dostal (pokud to vůbec chce) k výrobě jaderné zbraně. Pompeo se úplně diskvalifikoval prohlášením, že Írán poskytl útočiště světově neblaze proslulé teroristické organizaci Al-Kajda. Nemusím být velkým znalcem íránské politiky, psychologie vůdců íránského státu, zejména pak ajatolláhů, abych chápal, že takový bezbřehý pragmatismus v postoji k z jejich hlediska ďábelské sunnitské teroristické organizaci, není vůbec možný. Konec konců, podobné bláboly se vyskytovaly tu a tam také před druhou invazí Američanů a jimi slepené koalice ochotných (distancovali se od ní Francouzi a Němci) do Iráku, v souvislosti s jeho někdejším vůdcem Saddámem Husajnem. Sunnitský sekulární politik Saddám Husajn byl nepochybně zločinec, ale podezírat jej ze styků s náboženskými ultrafanatiky a teroristy bylo také stupidní.

Trumpova administrativa se svým výkonným údem Pompeem v pozici ministra zahraničí skřípla Írán, ihned po jednostranném odstoupení od jaderné dohody, kleštěmi drakonických sankcí. Ty měly tvrdý dopad na íránskou ekonomiku, ale zejména na životy obyčejných Íránců. Nic ale nenaznačuje tomu, že by mohlo dojít k pádu režimu ajatolláhů v této zemi. Ostatně to určitě Trump s Pompeem neměli ani v plánu. Potřebují Írán oslabený sankcemi jako bubáka pro bohaté arabské země v oblasti Perského zálivu. Tyto konzervativní arabské země pak Trump obratně vmanévroval do spojenectví s Izraelem. To je potřeba na jedné straně ocenit a připomenout, že z tohoto dealu mohou mít určitý prospěch i např. Palestinci, byť to zatím ještě nevědí.

Izraelci byli donuceni, s vidinou dohody s konzervativními arabskými státy, přerušit výstavbu izraelských vesnic na okupovaných arabských územích. Byli tak politicky donuceni konzervovat dosavadní demografickou strukturu těchto území s velkou převahou arabského obyvatelstva. Jinak řečeno, navázání dobrých vztahů s několika státy Perského zálivu donutí Izrael dříve nebo později také k dohodě s Palestinci.

Pokud přitvrzování vůči Kubě přineslo Trumpovi politický prospěch, vytvoření velkého bubáka, Íránu, a obratný postup Trumpa s Pompeem ve středovýchodní oblasti, mu příliš nových hlasů amerických židů v prezidentských volbách nepřinesl. Odhaduje se, že 70% amerických židů volilo Demokraty. Jinak řečeno, američtí židé mají své zájmy a jsou ve vztahu k Izraeli a jeho politice rozumně rezervovaní až kritičtí.

 

 

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Pane Řepíku, když někdo nevěří tomu, že 1 + 1 = 2, tak se s tím nedá nic dělat.

Standa

Trump nic nemůže zkomplikovat. Proč ? Je nutno vzít v úvahu - administrativa nepracovala pro Trumpa, ale proti Trumppovi. Biden zachová hodně věcí od Trumpa a bude jen halasně vykřikovat věci, na kterých se dohodli předem. Avšak, zaráží mne, že si pan Paroubek nevšimnul data 6.1.2021 jako tzv. útoku na Kapitol a co to znamená v širším světovém měřítku. Tzv. "útok" je akcí Demokratůa Deep State, nešťastnou shodou okolností nám dali do Tv přímé přenosy a ne sestříhané zprávy. Lidi, kteří byli pozvání ochrnakou do Kapitolu bylo vidět jak se procházejí po vyhrazených cestách a nikde žádný útok. Lidé to mají natočeno na mobilech. Tv ukázala rozbití 1 okna a neukázala jak jiné okno a dveře byly otevřeny ochrankou. Až po konci a vyhnání lidí z Kapitolu se najednou ukazují rozházené papíry -  no nějaká četa lidí tam "řádila" za zády ochranky po vyhnání "demonstrantů" - provokace - falešna vlajka Demokratů. Ale k věci 6.1. začalo faktické dvojvládí v USA, má to dopad na celý svět. To neskončí jen tak. Chybí zmínka o 22 státech, které nepřijaly falešné volby. Zatím jsou stoupenci Trumpa vyháněni z práce. Kdy budou stříleni ? Budou je FEMA odvážet do vybudovaných koncentračních táborů (220objektů pro 10000 do jednoho) ? Proč chce Pelocisová atomový kufřík, který jim nenáleží ? Na který stát hodí A-bombu ? Jakou provokaci provedou Demokraté spolu s Deep State ? Co 2vládí v USA způsobí ve světě. Všechny vlády ví, že to byly falešné volby. Kdy bude odstraněn Biden - splnil úlohu.

Dona

Kde beriete vieru, že súčasná administratíva komplikuje Bidenovu politiku ? Biden bude robiť to isté , čo Trump, len tichšie. Keď médiá, BigTech, Pentagon, Kongres.... nedovolili  Trumpovi robiť si čo chce doma ani v zahraničí, myslíte , že to Bidenovi dovolia ? Biden rovnako rýchlo sklapne a spľasne, ako aj Trump.

V prvom rade donútia Bidena naďalej ochraňovať Izrael. Nebude môcť pokračovať v Obamovej politike. Minimálne finančná podpora bude naďalej do Izraela prúdiť. Ale obratu v politike USA voči Izraelu nedôjde - lebo je situácia na Blízkom východe úplne iná ako za Obamu/ Bidena.

Biden a jeho demokratická strana, je oveľa väčší vojnový štváč, než Trump - len v " rukavičkách ". Svet bude prekvapený.

paysan

Nu což, Trump se svým ministrem zahraničí dozajista nějakou tu botu při realizaci své zahraniční politiky ve smyslu Amerika především, či na první místě udělali. Co ale jako vůbec první v poválečné historii amerických prezidentů neudělali je to, že ve světě nevyvolali žádný válečný konflikt! A to není vůbec málo. Ostatně proto se jim dostalo té odměny, že se proti nim postavil všemocný vojensko průmyslový komplex se všemi, na něj navázanými. Ale. Zdá se, že Spojené státy i nadále budou dělat vše pro to, aby jich měl svět plné zuby. Jak třeba podporovatelé nastávajícího prezidenta zareagují na to, že již den po jeho inauguraci M.T.Greeneová, republikánka ze Sněmovny reprezentantů na J.Bidena podá žalobu za jeho více než těsné vztahy s čínskými a ukrajinskými energetickými společnostmi...Zdá se, že to bude jen začátek...

Jiří Volný st.

Tudíž Irán měl a má zájem na tom, aby Donald Trump prohrál. Dojde k vyšetřování zasahování Iránu do amerických prezidentských voleb?{#emotions_dlg.sealed}

Co se týče snahy o svrhnutí prezidenta, tak zvaný impeachment, tak mnozí republikánští kongresmani dosvědčili a na jednání sněmoven otevřeně oznámili, že mnozí revolucionáři vnikli do Kapitolu ještě před prezidentovým projevem. Logicky tedy nemohl Donald Trump dát podnět k útoku na Kapitol. V sázce je organizovaná provokace, která měla poškodit stávajícího prezidenta.{#emotions_dlg.sealed}