Konečně realistický hlas!

Jiri-Paroubek-1403-05
5.2.2020 15:47
Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček přišel s návrhem, aby vláda zastropovala armádní rozpočet někde kolem 1,4% HDP. Správně uvádí, že ekvivalent 2% HDP vynaložených na armádu že státního rozpočtu, nemá v naší situaci smysl.

Zvýšení armádních výdajů na tuto úroveň by znamenalo oproti letošku  vynaložit 60 mld. Kč navíc, a to již do roku 2024. Samozřejmě, že navýšení výdajů na armádu skokovým způsobem během několika let je možné, ale museli bychom oželet růst výdajů státu, jak říká Hamáček, na rodičovské příspěvky, penze, slušné platy hasičů, policistů, sestřiček anebo na školství či dopravu. Prostě si to nemůžeme dovolit.

Naši „militaristé“ z ODS ovšem nesouhlasí. Ti chtějí za každou cenu dodržení neuváženého vládního závazku Sobotkovy vlády na 2% z HDP na výdaje na armádu. Prostě není, kde brát. Kšefty pro americké zbrojovky by neměly české politiky dojímat. Pokud česká pravice chce skokové navýšení vojenských výdajů, měla by také jasně říci, ve kterých oblastech se rozpočet státu nebude v příštích letech navyšovat. Zda nebudeme stavět silnice anebo nebudeme platit vyšší důchody. Zda nepůjde více na platy učitelů a vůbec do oblasti školství. Prostě zákon zachování hmoty platí i ve financích. Pokud někde přidáme (obrana), a hodně přidáme, musíme logicky někde ubrat nebo nepřidat.

To, že D. Trump chce kšefty pro americké zbrojovky je sice hezké, ale určitě jsme nevstupovali do NATO s vidinou, že budeme zbrojit, až se uzbrojíme, aniž bychom měli nějakého viditelného a opravdu nebezpečného potenciálního protivníka. Spojené státy dávají v tomto finančním roce na vojenské účely cca 750 mld. dolarů. Evropští členové NATO vynaloží  něco přes 200 mld. eur.

Rusko, náš nejbližší potenciální protivník (protivník ovšem  spíše v hlavách stratégů NATO), vynakládá každoročně na zbrojení něco přes 60 mld. dolarů. To je méně, než kolik vydává na obranu jedna jaderná mocnost náležející do NATO, Francie. A lze předpokládat, že během několik let pod vedením premiéra B. Johnsona, bude mít i Británie vyšší vojenský rozpočet nežli Rusko.

Podobné realistické hlasy z vládní ČSSD jako ten Hamáčkův  slyším opravdu rád. A budu ještě raději, pokud zazní i ve vztahu k některým našim vojenským misím v zahraničí, kde přicházejí daňoví poplatníci zbytečně o stamiliony korun. Ale stamiliony korun v zahraničních misích české armády jsou drobné, oproti desítkám miliard, které zbytečně neproduktivně utratíme, pokud vláda neuskuteční zastropování vojenských výdajů na nějaké rozumné výši, například oněch 1,4%, o kterých mluvil Hamáček. To je cesta zcela správným směrem.

 Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

   Nemám potřebné argumenty, ale - při vší úctě ke všem - vyhlašování "potřeby(sic)" financí na zbrojení uť už vyšším či nižším "procentem z HDP" považuji za demagogii.
   Jako prostě uvažující člověk bych rozuměl tomu, že stát uváží nejefektivnější strategii obrany a vyčlení na obranu část ze svého čistého důchodu, prostě z "reálných" peněz, u nichž je třeba rozhodnout, na jaký účel bodou použity, popř. část ze svého rozpočtu (tedy třeba včetně toho, co si musí vypůjčit).
   Už jen akceptovat myšlenku, že při rozhodování o výdajích na zbrojení je budu stanovovat procentem z peněz, které nemám, je absurdní - to se to nikdo Donaldovi neodváží říci?
A když už někdo předpokládá, že tento nesmysl strávím bez jakékoliv duševní újmy, neměl by si myslet, že mi nevadí, že
předpokládané výdaje na zbrojení přepočítává v dolarech (z korun dle směnného kurzu), zatímco u vydávaných peněz nutno respektovat paritu kupní síly (podle toho, zda kupuji doma nebo v zahraničí - my na rozdíl od Německa neplatíme eurem, ale korunou) - to je nadhodnocení 2% požadavku o dalších 25-30% z objemu peněz (ve výpočtu). A mimoto i v reálu, místo nákupu v tuzemsku, nutno při nákupu zbraní z USA pro nákup každého dolaru vynaložit cca 25 korun (v tomto kontextu si neodpustím na závěr pokus o špatný vtip, ekonomové prominou: jak by se  nám zde hodila "tvrdá" měna, které má ve svých rezervách ČNB po intervencích dost a dost - vždyť když se procento na zbrojení určuje z nereálných peněz, tak by se také mohlo nereálnými penězi pokrýt)

Jiří Volný st.

I premiér Babiš na jedné z posledních tiskových konferencí zpochybňoval možnost, že armádní rozpočet bude, vzhledem k ekonomickému vývoji a prioritám vlády, příliš růst. Už asi podruhé mne překvapil, že k agresivním otázkám přistoupil s nadhledem a jistou dávkou humoru. Zná to každý z nás, takovou situaci, že po velkém stresu přijde náhle uvolnění, které je často provázeno úsměvnou replikou. 

Zaryté lpění na dvouprocentní mantře zejména ze strany bojechtivé poslankyně Jany Černochové nebo europoslance  Saši Vondry, s nemalou podporou redaktorů ČT, je velmi úsměvné. Argumentu, že jsme v alianci právě proto, abychom ušetřili na armádních výdajích, se všichni vyhýbají velkým obloukem.