Koněv, Stalin, Churchill…

vyvadil jiří nový
12.6.2020 18:10
Každé ráno se téměř pravidelně probouzím kolem půl páté. Stalo se tak i dnes a tak při prvé velké kávě a mimo jiné jsem si na Politico.com přečetl velmi zajímavou úvahu kurátora Jean-François Manicoma, kurátora translatlantické sekce Mezinárodního muzea otrokářství v Liverpoolu.

 

A protože k Liverpoolu mám osobní vztah, neboť tam mám dceru a vnučku a zejména svou osmiletou vnučku miluji, někdy se tam zaskočím, až konečně pandemie, která je v Británii na rozdíl od nás se svými 40 000 mrtvými fakt hustá, skončí. Nuže tento moudrý pán, který rozvážně bojuje proti odstraňování soch bývalých kontraverzních velkikánů, ať už to byl Josef Visarionavič Stalin, či momentálně Kryštov Kolumbus, belgický král Leopold II, bývalí otrokáři všeho druhu, napsal téměř filozoficky: Historie potřebuje být adresována přímo do očí, aby nám zdomácněla jako divoké a nebezpečné zvíře. Našimi zbraněmi jsou vzdělání a znalosti. Našimi nástroji je odolnost člověka a porozumění. Znalosti o traumatech naší minulosti nám umožňují změnit budoucnost. Nenechejme zatratit vzpomínku, ale zkroťme ji.

Řekl bych , že tato moudrá slova by zcela určitě nepochopil ani Antonín Novotný, tehdejší 1. tajemník ÚV KSČ a prezident republiky, který vydal v roce 1962 příkaz o odstranění sochy J.V. Stalina z Letné, ani dnešní statisíce protirasistických demonstrantů v Británii, USA či Belgii, stejně jako demokratická vůdkyně sněmovny reprezentantů, která trvá na odstranění 12 postav politických velikánů prootrokářské jižanské Konfederace, a stejně tak to jistě nechápou naši profašističtí pražští liberálové Hřib, Novotný či Kolář, odstraňující a podporující odstranění pomníku maršála Koněva, podobní z vnějšku těm, kteří postříkávali svého času nejen onen pomník, ale i bývalý poslanec Občanského fóra Malý (nebo ODS) přemalovávající na Smíchově na růžovo tank osvoboditelské Rudé armády, a konečně i ti aktivisté vandalové, kteří postříkali sochu Winstolna Churchilla a označili ji sice pravdivým, ale nevyčerpávajícím nápisem, jak se stalo i na soše téhož před britským parlamentem „Byl rasista… Black lives matter“.

Jsem vděčen těm protirasistickým aktivistům za onen nápis. Ne proto, že bych z toho měl radost. Konečně Churchill je mým nejoblíbenějším britským politikem. Ale proto, že nastavuje ono tvrdé vyvažující zrcadlo oněm zastydlým studenoválečníkům, Hřibovi, Novotnému a Kolářovi, ale vlastně celé pravicové i levicové (tam patří např. místopředseda soc.dem. Petříček, ale nejen on) liberální politické sféře.

A nejen to. Konečně je možné také říci, že J.V. Stalin samozřejmě byl zločinec ve vztahu ke svému obyvatelstvu, ale zároveň i například podle amerického prezidenta Roosewelta měl rozhodující podíl na porážce Hitlera v jeho válce proti Rusku, která následně vyústila v porážku německých fašistů ve světě. A podobný charakter má nepochybně Winston Churchill. Jeho zvolení premiérem doslova odvrátilo pravděpodobnou kapitulaci Velké Británie, ke které bylo připraveno stále bývalé vedení konzervativců v čele s nám bohužel nedobře známým Neville Chamberlainem, jenž stále byl příznivcem spolupráce s hitlerovským Německem.

To samozřejmě neznamená, že by Churchill nebyl rasistou par excellence a že nechal drancovat Indii, jen aby zajistil pohodové příděly v Británii. I způsobil tím smrt nejméně 3 miliónů Bengálců, když tento hladomor byl srovnatelný s hladomorem na Ukrajině, který se vyčítá Stalinovi. Ejhle, jak se pánové shodují v metodách. Navíc příčina na Ukrajině byla zčásti omluvitelná. Hladomor nastal v důsledku a neschopnosti řízení, v Indii při dostatečném množství potravin nastal právě především násilnými rekvizicemi. No a i ta perlička, že Gándhího, onoho dle vlastních slov polonahého fakíra s rouškou kolem beder odmítal propustit z vězení, protože si mimo jiné nepřál, aby mohl někdy přijet do Británie.

Díky Koněvovi byla osvobozena značná část Evropy a potažmo i Československa. Díky Stalinovi a Churchillovi a americkému prezidentovi Roosweltovi byl celosvětově poražen Hitler a jeho pomocníci.

Znovu si tedy připomeňme Jean-François Manicoma:

Historie potřebuje být adresována přímo do očí, aby nám zdomácněla jako divoké a nebezpečné zvíře. Našimi zbraněmi jsou vzdělání a znalosti. Našimi nástroji je lidská odolnost a porozumění.

Je věci velmocí s otrokářskou a koloniální minulostí, aby si věci vypořádali.

Není to naše odpovědnost. Jen proto, že jsme dnes byli formálně politicky přičleněni k Západu, nechme na Západu, ať si to vyřeší. Spíše si myslím, že to beze zbytku už nevyřeší nikdy.

Jestli z toho bude dnes jen změna v postavě prezidenta v USA a nebo vypukne dokonce revoluce, my neovlivníme a ani k tomu nejsme oprávněni.

Zato Západ není oprávněn jakkoliv morálně a politicky soudit nás.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Je to řečeno dobře. Pouze je třeba nezaměňvat mýty o Stalinovi s trockisty, kteří mydlili Stalinovi schody kde se dalo a mydlí schody Rusko kde se dá v současnoti. Ale historii nepředělávat - je jen správně. Bylo by vhodné doplňovat obrazy či fotky soch s dobovými vyjadřeními či fotkami, aby si to mohli lidé lépe spojit s tím co se dělo. Např. adolescenti s tím mají velký problém.