Koronavirus mění německou politickou scénu

brandenburska brana
4.5.2020 11:14
Zveřejněné politbarometry jasně ukazují, jaký vliv na německou společnost má současná koronavirová pandemie. Do popředí se dostávají politické strany a jejich vedoucí činitelé, ke kterým má obyvatelstvo důvěru a vyvolávají naději, že pomáhají řešit nynější složitou situaci. Ta přes noc postavila jiné existenční priority, které doposud ovládaly veřejné mínění. Jasným důkazem je dopad na postavení strany Zelených, která v průzkumech veřejného mínění z nebeských výšin spadla zpět na drsnou zem. V době krize, kdy se jedná o život a smrt, mají občané o ochranu životního prostředí, která byla dřívější prioritou, jen nepatrný zájem, poukazují političtí analytici.

Zelení svolali na neděli digitální sjezd své strany, ale jak trefně komentuje kolínský Stadt Anzeiger skutečnost, že vystoupení  spolupředsedy Roberta Habecka mělo jen podivný účinek, když současně spolkový ministr financí sociální demokrat Olaf Scholz a spolkový ministr hospodářství za křesťanské unionisty Peter Altmaier přemísťují miliardy v Berlíně k uklidnění Němců. Zelení tak  nyní dosahuje limitu s estetickou a symbolickou politikou, což jejich politický propad na třetí místo za křesťanské a sociální demokraty  těžko zarazí. Jak píše General-Anzeiger, ještě nedávno se zdálo, že  spolková vláda   bez ekologické strany bude stěží představitelná. Politiku však nelze plánovat, protože záleží také na sociálních náladách a ty se změnily  v důsledku koronavirové krize. Boj proti změně klimatu již nadále není   dominantním tématem a čistě ekologická strana -  jak se v poslední době reprezentovali Zelení - ztrácí smysl.

Hospodářská krize si vyžaduje ekonomickou kompetenci a ta k tomu potřebuje kompetentní politiky. Do popředí se dostávají jména těch, ke kterým má obyvatelstvo důvěru a vyvolávají naději,  že pomáhají řešit složitou situaci. A tak Angela Merkelová stojí na prvém místě desetistupňové tabulky politiků, následována  bavorským křesťanským sociálem ministerským předsedou Markusem Söderem. Merkelová za své postoje uklidňující obyvatelstvo a Söder za rozhodná opatření, které prosadil v Bavorsku jako první ve spolkové republice. Na třetím místě je sociálně demokratický vicekancléř, ministr financí Olaf Scholz, který zažívá  politický combeck, když ještě před několika týdny prohrál kandidaturu na předsedu sociálních demokratů. Politický combeck však zažívá i Angela Merkelová, a to v době, kdy i její strana marně hledá jejího pokračovatele.

Nyní nikoliv náhodou bavorský sociál, spolkový ministr  a domoviny Horst Seehofer přišel s návrhem, aby se sní počítalo i v „pátém období spolkové kancléřky“. Změna nastala poté, co kancléřka spolu s vicekancléřem vystoupili před tiskem v době, kdy země je otřesena koronavirem. Oba politici sice neřekli  něco zvláštního, co už by nebylo  známo, ztělesnili však ve svých vystoupeních,  co země a její lidé nyní potřebují slyšet -  především důvěru v budoucnost. 

Samozřejmě lze argumentovat, zda je vhodné - vzhledem k rostoucímu počtu infekcí a úmrtí -  identifikovat politické výherce a poražené v pandemii. Ale jak ukazuje průzkum veřejného mínění, Merkelová se projevila jako spolehlivý politický kormidelník a  Scholz se stal nadějí zejména   prosazením obří euro  částky, která v současné době pomáhá být pro mnohé postižené záchranou jejich existence. Historie ukázala, že právě do čela se v Německu dostávaly skutečné osobnosti tehdy, když se země ocitla v krizi a vládnoucí establishment byl bezradný a oni nabídli východisko.

 

 

Čtěte také: SPD podle průzkumu Forsa předběhla Zelené


 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Nemci už dávno pochopili, že nemusia splodiť nového Hitlera, aby ovládli Európu, vrátane RF. Ovládajú štáty " nevinnou " dobrovoľnou hospodárskou spoluprácou. Po odchode VB budú absolútnym pánom EÚ + zvyšku Európy. Zelení skôr , či neskôr budú mať opäť hlavné slovo. Je to len ďalšia metóda k ovládnutiu " neposlušných ". Ak k tomu pridáme robotizáciu a UI 4.0 , dielo bude dokončené.

Takže počkajme na kroky po pandémii. Budúcnosť sa " varí " v Nemecku + v USA.