Kramp - Karrenbauerová nechce být kopií Merkelové

seemann
3.12.2018 08:16
Osmou regionální konferencí v Berlíně, kterých se celkově účastnilo na 14.000 členů strany uzavřeli svou volební kampaň kandidáti na místo předsedy křesťansko - demokratické CDU: Annegret Kramp - Karrenbauerová, Friedrich Merz a Jens Spahn. V závěru tohoto týdne na hamburském sjezdu 8. a 9.prosince si jednoho z nich vyberou jeho delegáti za předsedu strany na místo rezignující Angely Merkelové. Současná generální tajemnice CDU 56letá Kramp-Karrenbauerová má podle právě zveřejněného ARD-Deutschlandtrendu u straníků 48 procentní podporu, před bývalým předsedou poslanecké frakce 63letým Merzem s 35 a současným spolkovým ministrem zdravotnictví 38letým Spahnem s dvěma. U občanů Spolkové republiky mají stejné pořadí s obdobným procentním rozestupem.

Kramp-Karenbauerová má největší oblíbenost zřejmě proto, že zdůrazňuje rozdílný přístup k řešení politických problémů než o osm let starší Merkelová. Jasně dává najevo, že nechce být pouhou kopii dosavadní šéfky CDU a kancléřky, jakousi Merkelovou číslo dvě, přesto, že do současné funkce generální tajemnice strany byla v únoru letošního roku zvolena na její doporučení. Jasně prohlásila ve vysílání veřejnoprávní televize ARD , že na řadu současných otázek mají různé názory, což potvrzuje i rozdílnost přístupů k řešení současné ukrajinské krize. Zatím co Merkelová je pro zklidnění situace a nechce poslat do Azovského moře německá ozbrojená plavidla, Kram-Karenbauerová se vyslovila pro tuto akci za účasti NATO. Přitom zdůrazňuje, že však důležitá politická rozhodnutí mohou být uskutečněna, když se na tom dohodne vedoucí grémium strany, nebo k tomu určené orgány a nikoliv jednotlivec byť pověřený vysokou funkcí. Tím jasně naznačila, že pokud by byla zvolena předsedkyní strany, pak se budou muset její vládní představitelé a ústavní činitelé podřizovat závěrům přijatých příslušnými stranickými orgány. Je důležité o základních tématech se musí ve straně nejprve diskutovat , poté rozhodnout než se bude o nich ve vládě jednat, prohlašuje. V praxi by to mohlo vésti, že často individuální rozhodnutí spolkové kancléřky Merkelové by mohly být omezeny.

Kramp - Karrenbauerová, katolička matka tří dětí je obdobně jako protestantka Merkelová zkušenou političkou, která do vysoké politiky vstoupila jako poslankyně Bundestagu před dvaceti léty Má i vládní zkušenosti a byla téměř dvacet let členkou zemské sárské vlády, naposledy do února letošního roku jako její ministerský předseda. Její hlavní konkurent Merz je neméně zkušený politik, který byl jak členem Bundestagu tak evropského parlamentu ve vedoucích funkcích. Jeho hlavním programem je zbavit CDU sociálně demokratických tendencí do kterého ji údajně zavlekla Merkelová a učinit z ní opět konzervativní pravicovou stranu. Zdůrazňuje přitom že je nutno upevnit bezpečnost a zvýšit příspěvky na budování NATO. Spahn, který má značný generační odstup od předchozích kandidátů nemá tak vzhledem k svému věku předchozí bohatou činnost. Je zastáncem zrušení tak zvaného solidárního příspěvku, daně s kterou se stírá rozdíl mezi západní a východní části Spolkové republiky. Hlavního nepřítele strany vidí v Alternativě pro Německo a usiluje, aby se vrátily do lůna CDU přeběhlíci. Poměrně malá podpora zřejmě vznikla i obviňování, že je ve střetu zájmu, protože před tím pracoval v soukromé daňové firmě.

Annegret Kramp-Karrenbauerová má beze sporu všechny předpoklady, aby příští týden v Hamburku zaujala nejvyšší stranickou funkci CDU. Někteří političtí analytici však poukazují, že o její volbě bude rozhodovat 1001 delegátů hamburského sjezdu, kteří jsou zřejmě jiného mínění vzhledem k složité politické situaci, takže nelze předpovědět jaký bude konečný výsledek. Podle současného DeutschlandTrendu kdyby tuto neděli byly volby obdržela by CDU/CSU 28 procent a spolu s 14 procentními sociálními demokraty by však současná velká koalice nedosáhla většinou. Tu by mohla získat se stranou Spojenectví 90/Zelení, kteří mají 21 procentní podporu, což již mají na zemské úrovni vyzkoušené. Alternativa by měla 15 procent, Liberálové devět a Strana levice osm.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.