Kurz navrhuje reformu Evropské unie

kurz 19
6.5.2019 07:36
Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz oznámil, že si přeje od základu přebudování strategie zemí Evropské unie, protože její působení v současné době neodpovídá potřebné světové politice.

Jejím principem musí být „politika středu“ , přesto že je v rozporu s jeho koaličním partnerem pravicově populistické Svobodné strany. V rámci nadcházejících evropských parlamentních voleb oznámil, že poslanci jeho lidové strany nebudou členy žádné frakce, kde se budou nacházet pravicoví extremisté a nacionalisté, jakož odpůrci politiky prosazující demokratické principy. To si vyžádá podle nejmladšího evropského premiéra základní změnu, „Update“ lisabonské dohody, protože neodpovídá aktuální situaci.

V rozhovoru s řadou rakouských novin Kurz důrazně upozornil svůj požadavek na zmenšení evropské komise. Po volbách zvolená by neměla automaticky mít komisaře ze všech členských zemí. V současnosti je jich více než rezortů, které jsou k dispozici. Místo toho by měl být zaveden rotační systém, který by zaručoval každé zemí během volebního období zastoupení. Současně podle jeho vyjádření by měl být ukončen „potulný evropský parlament“, který střídavě zasedá v Bruselu a Štrasburku. Žádá proto, aby jeho sídlo bylo v hlavním belgickém městě s čímž by se měla smířit Francie. Pokud její prezident Emmanuele Macron požaduje reformy, musí něco pro ně učinit i když jej budou bolet, prohlásil 32letý rakouský kancléř. Obdobně jako Macron požaduje reformy, který v březnu je nazval „Nový začátek pro Evropu“. Obsahuje řadu ideí k dalšímu rozvoji unie jako založení evropské agentury pro ochranu demokracie, vybudování společné pohraniční policie a jednotné asylové úřady.

Kurzovy reformní kroky se především dotýkají evropské zahraniční a bezpečnostní politiky. Nepovažuje za potřebnou vybudovat společnou armádu, protože podle jeho názoru členské země Unie nebudou ochotny odevzdat Bruselu rozhodování do jakých válečných oblasti bude posílat své vojáky. Zato za nutné považuje zlepšení ekonomické schopnosti unie, když ztroskotala dohoda o TTIP a bude muset vybudovat nový základ pro obchodní a investiční spolupráci s USA. Jsme v době, kdy zažíváme nejistotu s Američany, nejistotu s Brexitem a geopolitické problémy s Ruskem. To poškozuje masivně naší ekonomiku, prohlásil.

Kurz přednesl své názory v době, kdy jeho pozice v mezinárodní politice je velmi silná. Nejen, že stojí v čele vlády země, která je neutrální a není členem žádné západní nebo východní aliance. V posledních týdnech jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je i na tamní poměry přijal s velkým respektem. Minulý měsíc se vrátil z pětidenní návštěvy Číny, kde se setkal s řadou tamních vedoucích činitelů v čele s presidentem Si Ťin - pchingem. Navíc jeho vztahy s Ruskem jsou mimořádně přátelské a není jistě normálním jevem v současné situaci, aby se jeho prezident Vladimír Putin osobně účastnil na svatbě rakouské ministryně zahraničí. Je přímo symbolické, že svůj návrh Sebastian Kurz přednesl právě v okamžiku, kdy prezidenti USA a Ruska vedli sebou dlouhý telefonní rozhovor, týkající se nejpalčivějších mezinárodních otázek. Donald Trump jej označil za pozitivní a nadějný. Jak se ukazuje,může být i představitel relativně malé země úspěšným politikem zasahují do mezinárodní politiky.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.