Macron a vtipný Lukašenko

napoleon rusko ustup
28.9.2020 11:30
Emanuel Macron byl na počátku svého zvolení francouzským prezidentem planoucím světlem pro liberální Evropany, politiky i novináře, politology i sociology, kteří věřili, že se s jeho pomocí prosadí jednotný a semknutý model „nové éry liberálně demokratické Evropské unie“. Čas ovšem ukázal, že co projev, co výrok se dříve či později v lepším případě ukázal prázdným a stále častě agresivním i destruktivním. Jeho napoleonský komplex se stále více s poklesem preferencí prohlubuje. V tomto týdnu opět zaperlil, když vynadal libanonským politikům, že nebyli schopni vytvořit vládu, jakoby zapomněl, že Libanon už dávno není francouzskou kolonií a jen křesťanská část obyvatel je ochotna (možná) mu naslouchat.

Posledním siláckým výrokem byl výrok: „Lukašenko must go“. Nuže tento výrok pronesl na telekanálu France 24 v předvečer dlouho plánované a nyní v napjatém čase protiruských západních turbulencí organizované cesty do Litvy a Lotyšska, dvou ostře protiruských sousedů Ruska.

Částečně lze Macrona pochopit, protože je znám jako autor koncepce vojenské i politické spolupráce s Ruskem a právě dnešní doba, kdy v EU roste napětí mezi částí EU a Ruskem, mimo jiné kvůli faktu, že běloruský prezident Lukašenko má plné krytí Vladimíra Putina (i když z ryze pragmatických důvodů nepřipuštění úspěchu barevné revoluce), a Macronova politika rozhodně nenalezne u svých partnerů – zarytých rusobijců pochopení. A tak vypustil tento výrok, tak jako kdysi vypouštěl výrok Asad must go… Jen tak mimochodem si neuvědomil, že Asad taky neodešel.

Nuže Lukašenko, ať je jakýkoliv, v reakci skvěle znovu zabodoval:

Udivil se, že toto říká právě Macron, kterého již před dvěma roky vyzvaly k odstoupení Žluté vesty, které se následně prakticky až do vypuknutí epidemie týden co týden shromaždovaly k demonstracím, jež francouzská policie velice brutálně potlačovala. Udivilo ho, že se Macron stále nachází ve funkci a že neodešel. Jak je to možné?

Svému francouzskému kolegovi rovněž připomněl, že se periodicky opakují různé problémy s francouzskou podobou hnutí BLM a připomněl i protesty muslimů v Marseille a Lyonu.

A závěrem uvedl, a to je fakt vtipné:

„Jako zkušený politik radím tomu nezkušenému, aby se přestal starat o ostatní země kolem a věnoval pozornost vnitřním problémům Francie…“

Asi má pravdu. Podle posledního průzkumu poll of polls portálu Politico souhlasí s politickou Macrona 38% dotázaných a 60 % s ní nesouhlasí.

Asi tak.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.