In Memorian Rosemarie Isoppová (1927-2019)

Isoppová
1.7.2019 07:39
V pátek byla uložena urna s neznámějším hlasem rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF Rosemarie Isoppové, která začátkem června ve věku požehnaných 91let zemřela. Pro starší nejen rakouskou, ale i naší generaci se stala známá moderováním tří tisíc pořadů „Autofahrer unterwegs „ (Motoristé na cestách) v letech 1957 až 88. Protože pořad byl perfektně slyšitelný nejen v celém Rakousku, ale i přilehlých sousedních včetně tehdejšího Československa, kdy v tehdejší době žila generace rozumějící německému jazyku Isopppová se tak stala „sympatickým rozhlasovým hlasem Rakouska“. Její posluchači se dozvídali vedle dopravních informací o silničním stavu, též s krátkými rozhovory s politickými, hospodářskými, sportovními a kulturními osobnostmi. Pořad měl průměrně dva miliony domácích posluchačů a se zahraničními převážně německými, ale i našimi lze odhadovat kolem pěti milionů. Pro úspěšnost se stal předlohou celovečerního filmu, který byl i u nás uveden. Pořad se ještě deset let šířil uváděný jinými moderátory, aby pak v roce 1999 se definitivně odmlčel.

Po skončení své rozhlasové kariéry Isoppová změnila ve svůj koníček a stala se průvodcem pro jednotlivé cestovatele, kteří objevují cizí země v malých skupinách daleko od obvyklých turistických tras. "Cestování je můj život," říkala a jednou z nejzajímavějších destinací byla Severní Korea, která právě shodou okolností je nyní při opětném setkání nejvyšších představitelů obou zemí ve středu světové pozornosti. Během svých cest sbírala figurky slonů z celého světa a její sbírka obsahuje více než 2000 kusů. Isoppová, nakonec získala titul profesora v roce 1983,nejen za práci v rozhlase, ale též za autorství knih pro děti .

Pro velkou odezvu byl naším rozhlasem zaveden obdobný rozhlasový pořad tehdy populárním humoristou Jiřím Štuchalem v roce 1962 pod jménem Šťastnou cestu a později Šťastný víkend. Tento rozhlasový magazín nepřinášel jen cenné informace motoristům, ale dovedně je spojoval s humorným komentářem, takže relaci rádi poslouchali i lidé bez aut. Ačkoli to nebylo původním záměrem pořadu, především automobilisté se na Šťastnou cestu obraceli s nejrůznějšími, i odbornými dotazy, takže Štuchal musel využívat svých někdejších znalostí z předchozího úřednického zaměstnání. Po desetiletém jeho skončení byl nahrazen slovenský pořadem „Pozor, zákruta“, který se přestal vysílat na českých vysílačích po rozpadu federace. Na slovenských se však vysílá již půl století a většina Čechů z generace narozených před rokem 1989 si pamatuje na její výraznou znělku.

Na parte Isoppové stojí ironický text : "Ti lidé, které jsem mohla urazit, nebo otrávit v průběhu mého dlouhého života, žádám o odpuštění. Nebylo to záměrně.“

s

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.