Merkelová z Afriky řešila krizi v Durynsku

seemann
10.2.2020 08:18
Za pomoci pravicově extremistické Alternativy pro Německo nově zvolený ministerský předseda Svobodného státu Durynsko, představitel liberální FDP Thomas Kemmerich, zřejmě dosáhl světového prvenství v krátkosti obsazení své funkce. S okamžitou platností oznámil v sobotu, den po svém jmenování, rezignaci.

Stalo se tak po zasedání špiček velké koalice křesťanských stran a sociální demokracie své zemské poslanecké frakce v Erfurtu. K této bizarní situaci došlo poté, co rozdílem jednoho hlasu chybělo dosavadnímu durynskému premiérovi za postkomunistickou stranou Levice Bodo Ramelowovi v koaliční vládě se sociálními demokraty a Zelenými ke znovuzvolení. Alternativa pro Německo spolu s křesťansko demokratickou CDU a liberály, kteří díky pouhých několika hlasů se dostali přes pětiprocentní většinu do zemského sněmu, jim umožnili zvolit jejich představitele Thomase Kemmericha do čela zemské vlády této dvoumilionové spolkové země. To přesto, že obě strany tím prolomily své celoněmecké usnesení, že nikdy nevstoupí do koalice s pravicovými extremisty.

Postup Alternativy pro Německo jak poukazují politologové připomíná taktiku nacistické NSDAP v době tzv. Výmarské republiky. Obdobným způsobem právě v Durynsku v roce 1930 ovlivnily volbu ministerského předsedy. Připomínají slova Adolfa Hitlera z 2.února 1930, že „největšího úspěchu jsme dosáhly v Durynsku. Strany, které zde tvořily vládu, bez naší pomoci nedokázaly zde získat majoritu“.

Postup křesťanských demokratů a liberálů se dočkal ostré vnitropolitické, ale i zahraniční kritiky za bezradnost jejich šéfů Annegret Kramp-Karrenbauerové a

Christiana Lindnera. Tamní židovská obec reagovala prohlášením, že touto otřesnou volbou došlo k potvrzení nejhorších obav. The New York Times přímo napsal, že situace v Německu připomíná třicátá léta minulého století, kdy Hitler převzal moc.

Spolková kancléřka Angela Merkelová byla v této době na státní návštěvě Jihoafrické republiky a Angoly, kde vyjednávala opětné navázání politických a ekonomických styků s těmito zeměmi. Situaci považovala za tak vážnou, že na tiskové konferenci v Johannesburgu poprvé v historii Spolkové republiky mimo svou zemi zaujala rozhodné stanovisko k německé vnitropolitické krizi.

„Byl to špatný den pro demokracii“, prohlásila. „CDU se nesmí stát za žádných podmínek součástí Kemmerichovy vlády, která vznikla za pomoci Alternativy pro Německo“. Současně s požadovaným odstoupením nového durynského premiéra odvolala Christiana Hirtera, vládního pověřence pro východoněmecké spolkové země. Po jejím sobotním návratu z Afriky dochází k řadě jednání na úrovni velké koalice a ostatních stran směřující k vyřešení vzniklé situace.

Stále více se hovoří o vyhlášení nových parlamentních voleb v Durynsku. Předchozí ministerský předseda Bodo Ramelow oznámil, že je připraven opětně převzít svůj úřad, protože země potřebuje urychleně ustavit novou akceschopnou vládu. Nejlépe by bylo proto uskutečnit nové volby, ale až za několik měsíců po politické stabilizaci.

Politologové však neočekávají, že jejich výsledky by se podstatně lišily od současných, čímž vzniká nebezpečí, že by byl pak zvolen hlasy Alternativy, což by ho donutilo k okamžité rezignaci. Protože křesťanští demokraté a liberálové zatím hrozí, že setrvávají na svém usnesení nepodporovat stranu Levice, může vypuknut státní, krize jak varuje Ramelow.

Jak prohlásil jeden z politologů její řešení představuje kvadraturu politického kruhu před kterým nyní stojí velká koalice, pokud křesťanští demokraté nezmění své odmítavé stanovisko k Ramelowi, který má sedmdesáti procentní podporu u voličů.

Vzniklá situace nakonec vedla k pádu Kramp-Karrenbauerové, která dnes oznámila, že se vzdává kandidatury na spolkovou kancléřku a odstoupí do léta z funkce předsedkyně strany.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Európania sa brodia vo vlastnom bahne. Plácajú sa od mantinelu k mantinelu.

Pri jednom mantinely vedú boj proti fašizmu, nationalizmu, komunistom, extrémizmu - pri druhom mantinely nechcú vidieť pochodovať SS, zmŕtvychvstanie potomkov SS, oslavy SS , udeľovanie cien a vyznamenaní  bojovníkom, výchovu detí a mládeže  v duchu neznášanlivosti.....príklady zasvätení poznajú, nemusia sa uvádzať.

Naopak, pokladajú ich za demokracie a plne finančne a politicky podporujú.

Z postojov väčšiny Európanov vyplýva, že ak je fašizmus namierený proti Rusku a Číne, tak je to dobrý, užitočný a prospešný  " softvér ".............. Tolerujú ho, robia sa slepí a hluchí. Vrátane podpory prepisovania dejín. A možno aj platenia a organizovania tohto morálneho chaosu.

Ak je namierený do vnútra EÚ a NATO - tak je to nepriateľ a škodlivý  " softvér " .