Miroslav Němec: Velmi smutné, ale myslím, že není co dodat

obrazek
8.10.2013 09:59
Přišel mi krátký e-mail. Na tom by nebylo nic zvláštního, neboť mi – jako stínovému ministru vnitra za politickou stranu LEV 21 - chodí denně řada e-mailů, ale tento byl opravdu kratičký a výstižný. Poslal mi ho jeden můj kolega, jeden z bývalých nejvýše postavených policistů v naší zemi, jako reakci na ohlasy k jednomu mému článečku, resp. blogu, uveřejněnému na několika českých diskusních serverech, včetně www.nslev21.cz, www.vasevec.cz, www.parlamentnilisty.cz. a na blogu iDnes.cz.

V tom článečku, nebo spíš jen blogu, jsem některým „chameleonům“ či „sklerotikům“, kteří, ač se živí vlastní prací, stále volí pravici, kterou u nás představuje zejména ODS a TOP 09, a stále nadávají na minulý režim a na komunisty, kteří již déle než 23 let nemohou ovlivňovat vůbec nic připomněl, že v roce 1989 jsme měli vyrovnanou platební bilanci, penězi naplněný důchodový fond, miliardové úspory našich občanů na vkladních knížkách a spoustu pohledávek v dolarech v zahraničí, a to nejen v bývalém SSSR, na Kubě a v zemích tehdejšího tzv. „Třetího světa“, ale i ve vyspělých kapitalistických zemích.

Je doložitelné, že tehdy byla naše měna kryta opravdu zlatem, jehož zásoby byly v sejfech dostatečné až nadlimitní, tehdejší ČSSR vyvážela tehdy špičkové a konkurenceschopné výrobky a zboží, od velice žádaných našich traktorů Zetor, špičkových nákladních automobilů Tatra, v zahraničí levných, ale zároveň vysoce spolehlivých a i proto velmi žádaných osobních vozů Škoda, tramvají a trolejbusů z Plzně a z Ostrova nad Ohří, telekomunikačních ústředen „Tesla“ z Kolína, chladících zařízení „Frigera“ a „Chepos“, energovlaků Tatra, letadel Delfín a Albatros, obrněných transportérů Skot OT-64, vynikajících ručních palných vojenských, loveckých i sportovních zbraní Zbrojovky Brno, České zbrojovky Uherský Brod a dalších našich zbrojních závodů, špičkovou optiku z Meopty Přerov, brýlové obroučky z Okuly Nýrsko, žádaných motocyklů Jawa a ČZ z Prahy a ze Strakonic, jízdních kol Favorit, špičkových hudebních nástrojů Piana, vynikající křišťálové lustry z dílen našich sklářských firem v Kamenickém Šenově, v Novém Boru a v Jablonci nad Nisou, olovnaté sklo ze Skláren v Poděbradech, český křišťál, jabloneckou bižuterii přes vodní turbíny a celé technologie vodních elektráren ze Škody Plzeň, osvědčené technologie cukrovarů, zemědělské stroje z Agrostroje Jičín, špičkovou ocel z SONP Kladno a ze Železáren Vítkovice, kolejnice vynikající kvality, hliníkové prefabrikáty, kvalitní dřevěnou kulatinu z Ligny Praha, moderní nábytek z Jitony Soběslav a z Hradce Králové, ale i vynikající české pivo z Plzně, Krušovic a Českých Budějovic, velice žádanou karlovarskou Becherovku, olomoucké tvarůžky a další kvalitní sýry, maso a masné výrobky a další špičkové zboží, což již někteří „diskutéři“ zaslepení současným kapitalismem volné soutěže, jaksi zapomněli.

V tom e-mailu bylo napsáno: „Cituji zoufale pravdivý komentář jednoho Američana k současné situaci v České republice:

„Je s podivem, že zemi, kterou nepustoší tornáda, neničí zemětřesení, úrodu nesežerou kobylky, netrápí ji roky sucha, místo sopky sem tam vybuchne parovodní potrubí, nezažila 68 let válku, dokáže dostat na kolena parta zlodějů, podvodníků a lumpů během 23 let“.

Myslím, že k tomu opravdu není co dodat. Tak o tom přemýšlejte, vážení přátelé, až půjdete k volebním urnám.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

J.Š:   Tímto vaším včerejším výkonem jsem se dobře pobavila. Nicméně - zdá se, že to s vámi začíná být docela vážné....

Vladimír Štingl

Takže, Kulíku, "mazánku", šmírující z poza záclon svého "domečku" na bazénovou oázu sousedů. Že jste slaboduchý jsem pochopil již v době, kdy jsem se bavil a na VaVě si jen četl.  Slabý na hlavu, ale nyní jsem pochopil, že jste slabý i na ruce. Octavie "hnila" a musela se vyvařovat..... sice jiný blog, ale stále stejná "tónina"..... Protože "ksindl" je specifická sorta individuí parazitujících na občanské společnosti, tak neočekávejte, že to vaše "odhalení", jak Štingl "anální horolezectví" ve vztahu ke "svým" chlebodárcům vystřídal za V.I.P. blogery na VaVě, neokomentuje..... V.I.P. blogeři, komentující s vyjímkou "vybraných kusů", jsou na exelentní úrovni z hlediska poskytování informací a názorů, které lze získat, ale po hodinových "pátráních". A v tomto případě vždy ocením poskytované info, protože ty MAJÍ HODNOTU ČASU, poděkuji, ocením a S POHODOU BUDU "MALÝ VLEZDOPRDELISTA", ty dacanoidní slamotruse.  Hňup, který nepochopil ani nejzákladnější pravidla komunikace a prezentace rozdílných názorů, chrní na klávesnici a má "rozhled" přes "majeteček", využíval ROH pro rekreaci na "komunistických" dedéronských plážích Baltického moře, vlastník Škody Octavie v době, kdy ji měli pouze prominenti, majitel fotovoltaiky na svém domečku..... Kulíku, vám chybí to samé co "madam" Zavoralové. Zjevně se "válíte" v blahobytu........ a jste utržený od reality, protože mozek nefunguje, kde nic není ani čert nebere.....

Kulíku, pro mne jste parazit a hnida. Zdravím.

Vladimír Štingl

Takže, A. Šebku, vy vysokoškolsky "graduovaný odborníku" v ekonomické pavědě. Vaše samolibost a oslnění vlastní "velikostí", leda fyzickou, protože intelektuální a inteligenční jste doslova "nepodarok", "gratulujte" si k tomu, co jste na tomto serveru vyplodil. Zkratkovitě: "Svatí rozhodli, že církevní restituce jsou křišťálově průzračné, čisté a spravedlivé" - viz vaše houževnatá "argumentace". Co zadlužení našich dětí, vnuků - NIC???? A. Šebku, potkal jsem v životě hodně parchantů, ale takového slizouna jako vy, anonymního, křivého, který nedokáže na "vzorek" argumentace na vaše blbosti, stupidity následně reagovat, toho je v "archivu" tohoto serveru dostatek. Nemůžu se zbavit dojmu, že píšete z ústavu pro duševně choré, protože vaši neustálou "argumentaci" opírající se o "lékaře, ústavy" apod. vypovídají o "určitém" duševním zatížení.

A mít vás po "ruce" po zkušenosti mé dcery s tzv. Hegerovou "pohotovostí" při úrazu mého vnoučka, tak vám doslova "urazím" palici. Jste grázl, který blábolí o něčem, co nemá s realitou života obyčejných lidí NIC SPOLEČNÉHO. A nenálepkuji, označuji vás jako vyslovenou škodnou. A možná, že i vy chápete, že "škodnou" je občas zapotřebí "hubit".

Takže se chytněte za ruce s Kulíkem, analfabetem, který nedokáže kohokoliv 2 roky ani slušně oslovit, komunistobijkou modlící se za ty, kteří se vzepřeli minulému režimu, aniž by měla odvahu jim  reálně pomáhat a klidně pokračujte v provokacích a "vyhnojování" dutohlavů.... Že bych nereagoval na vaše slaboduchosti, s tím NEPOČÍTEJTE, pokud mě pan šéfredaktor tohoto portálu nevystaví STOP. Nebo se takových "intelektuálních kreatur" neobjeví na VaVě více... To by ztratilo smysl. Takže, A. Šebku, i těch 15 minut času je naprostá škoda pro takové exoty jako jste vy.

Co na obsah blogu pana doc. Němce? NIC. Jako obvykle. Spěte dobře.

Vladimír Štingl

L.Z. - "nějak" vám chybí argumentace. Plivat umíte lépe jak kopáč po desetihodinové šichtě. Jste "upatlaná" od kolaborace se současným systémem a neváhala jste kopat do údajně kolaborujících V. Štinglů a dalších komentátorů na tomto serveru. Chudá duchem, chudá charakterem, chudá morálkou a VĚŘÍCÍ??? OSTUDNÉ. Přitom paní Libuše Zavoralová stačí jediné: "Promiňte, pánové, nějak mi ujely nervy a myslím, že .....".

Ale to je velice obtížné, když jste jako starostka  "chytila" nevyléčitelný bakteriovirus moci (nebo ubohosti....) a upatlala jste se s tou bývalou, možná i současnou kamarilou grázlů a gaunerů.... A je nějaký rozdíl mezi minulým režimem a tím čeho jste vy protagonistkou??? Je, čekali jsme, že nás nebudou umravňovat a "školit" pámbíčkáři, kteří se zmohli tak akorát na modlení, místo aby se nahlas a konkrétně zastali těch, kterým bylo ubližováno a byli decimováni... A dokonce to šlo, ale o tom vy nemáte tuchy..... Hrdinní odbojáří z 3. odboje. Lůza táhnoucí za "prachama".

"Madam", za svoji vizitku jsem se nikdy nestyděl, nestydím a stydět nebudu. Jste tak zdegenerovaná mocí a svojí samolibou velikostí, že vaše ego je vám vším a myšlení a chápání, pokora to je pro vás odporné a trestuhodné..... Že se nějaký "parchant" opováží vám sdělovat své názory, pohledy, to je zapotřebí zlikvidovat.... "Máme moc, tak odpor  je zbytečný".... Kalousek, Heger, Drábek - to jsou vaši zbrojnoši, Šebků a spol. dokonce kámoši.....

Škoda milisekundy života strávené touto komunikací. Jste "podařená" parta z východních Čech. R. Kulík, A. Šebek - vymývači dutých lebek. Bohudík, zde to fungovat nebude. A "velící domina",  horší než  pámbíčkářská prostoduchá kikina....

IDIOT - to byl začátek, nevzešel ode mne, ani od údajných "spojenců". Tak žijte blaze a mozek si nechte zafačovaný v dlaze. Hrůza. Jsem nesmiřitelný, protože jste tuto notu "naladila" vy. A nechápu to....

 

libuse-zavoralova

A.Š: Jistě vám neuniklo, že na rozdíl od diskutujících mužů se V.Š. vůči mé osobě projevuje s obzvláštní agresivitou. To zřejmě souvisí s diagnozou, v horším případě s charakterem, popřípadě kombinací obojího.

antoninsebek
libuse-zavoralova

V.Š:  Díky za vaši dnešní novou vizitku. Je skvělá!!

Vladimír Štingl

Takže, Zavoralová, na hrubý pytel, hrubou záplatu. Vaše "jste snad idiot...", označování lidí, kteří sdělují svůj názor za "agenty" komunistické" ideologie, komunistické "prominenty" odpovídá vaší morální "úrovni". Naprostá ubohost. A nic na tom nemění vaše předcházející "libová" a zkratkovitá vyjádření, která jsem bral jako naprosto upřímné vyjádření vašich pocitů a názorů. V nenávistné a hysterické křeči jste blábolila o "zuřivosti" ve vztahu k naprosto korektně vyslovovaným názorům komentujících, k jejich CEJCHOVÁNÍ, aniž byste pochopila, protože toho nejste schopna, obsah toho, co je vám sdělováno, nikoliv VNUCOVÁNO.. Zaútočila jste na ty, kteří mají zájem komunikovat na slušné bázi, sprostým, vulgárním a papalášským způsobem.

Když uvedete naprosto stupidní "heslo", doslova HESLO DNE: "JEŠTĚ POŘÁD NENÍ TAK ZLE, ABY SI ČLOVĚK MUSEL PŘÁT JEJICH NÁVRAT", tak jste ubohá chudinka, která zjevně dřepí ve stejném křesle jako Gazdík a spol.

TO SE DOMNÍVÁTE, ŽE LIDÉ V TÉTO ZEMI BUDOU ČEKAT AŽ JIM ŘEKNETE, ŽE SE "MOHOU VRÁTIT" KOMUNISTÉ A JEJICH IDEOLOGIE? Co si myslíte, že jste? Domníváte se, že se blahoskloně vyjádříte k blogu, který se ptá na "slušnost" vůči Klausovi a spol. jako, že byl a je "pomýlený" a soudný člověk to odkývá? Opět, pokud nejste ducha mdlého, tak slušnost a tu nejzákladnější jste elementárně porušila vy.

Jste tak omezená, že jste nepochopila, že na tomto serveru není snad jediný, kdo by si přál návrat starých pořádků. Bez ohledu na cokoliv. Za zhruba rok a půl,  co se zúčastňuji diskuzí, tak jsem nenašel jediného blogera, komentujícího, z jehož vyjádření by "ČIŠELA" touha po návratu. Vše je o vývoji, ale vůbec jste nepochopila, že byly věci, principy, které funkovaly ve vztahu k tomu současnému sajrajtu doslova DOKONALE. Dřepíte zjevně na stejném křesle o kterém blábolíte, že seděli někteří zdejší komentující a obsah vašeho lebečního skeletu zvaný mozek, za dvacet let, co v tom křesle sedíte, nepochopil NIC.

"Dámo", než začnete s idioty a komančskými agenty, tak nejprve zvažte a naslouchejte názorům a PŘÍKLADŮM A ARGUMENTŮM TĚCH, co vám to v dobré víře sdělují. Pak se nebudete  projevovat jako hysterická aparátčická kikina.

HESLO ROKU: "JEŠTĚ POŘÁD NENÍ TAK ZLE, ABY SI ČLOVĚK MUSEL PŘÁT JEJICH NÁVRAT" (ve smyslu "madam" Zavoralové - komunistů).

Vyjadřujte se slušně a bude vám též slušně odpovězeno, nebo lépe ne, aby nebyla "narušena" vaše osobní myšlenková integrita pambíčkářky, která se šla modlit, když nějaký "komunistický" debil decimoval život lidí, kteří měli jiný názor..... Jinak jste stejná jako ti, kteří nás ideologicky "vychovávali" a mnohé decimovali. A příklady mám i ve své rodině, Zavoralová. Jsem pan Štingl, Vladimír a vy paní Zavoralová, Libuše...., ale až poté, kdy nezačnete na korektní a slušný komentář reagovat slovy IDIOT.

Vrátil jsem se domů velice pozdě a četl si zprávy. A to vaše "slintání" jsem nemohl nechat bez odezvy jako nenechám toho hňupa Kulíka a A. Šebka. Spěte na vavřínech jak jste byla "hodná" a jak je svět a lidé ala primitivní a hulvátský Štingl zlý, nespravedlivý a nedokáže "ocenit" obětavost Zavoralové...... A hlavně konec té vaší zlodějny, dřívější i současné... jak jste bravůrně "zasadila" do kontextu vašeho blábolu.....

heriot

L.Z. : Takto jako Vy,  mluví a chovají se přesně ti, kteří pro svoji   neschopnost dříve nedokázali ničeho a dnes se stylizují do role bojovníků proti komunismu, protože tato servilnost vůči dnešnímu režimu jim  jistě nese dobré ovoce. Tyhle "revolucionáře" roku 1989 a dalších mám nejen já vážená paní v dobré paměti. Likvidace lidí, chtivost po funkcích, draní se k moci, arogance. A výsledky vidíme dnes...

heriot

Máte pravdu pane Kulíku, asi jsme si řekli co jsme chtěli a další přebíjení nemá smyslu.

Za komančů bylo mnoho věcí lepších, některé jsou samozřejmě lepší dnes, hledají se sice těžko, ale najdou se... Ovšem celkově shrnuto, kvalita života, péče o občany, fungování státu atd. to vše bylo skutečně lepší znatelně. Věci se pomalu, ale jistě vždy zlepšovaly. Dnes je tomu přesně naopak. To je skutečnost nepříjemná, v 89 jsme tento výsledek asi nečekali, ale je tomu tak.

libuse-zavoralova

A.W.: nežila jsem na Marsu, ale v této zemi a ve stejném čase jako vy. Ale lidé v té době  podle své servilnosti vůči komunistickému režimu obsazovali různé pozice. A já za tu svou jsem vděčná. Slova předlistopadového předsedy MNV, který mě předával úřad,  o tom, že bych za jejich režimu nesměla být ani členkou nějaké komise, beru jako vyznamenání. To, že zde žili i lidé, kteří s komunistickým režimem prostě nechtěli mít nic společného, asi nepochopíte. To jsou pro vás lidé z Marsu.

rku

Pane Waltře,

už musíme té diskuze nechat. Bylo tedy za komančů lépe ve všem, nebo je něco lepšího teď?

heriot

Pane Kuliku, nikdo přece nepopíral, že bytů bylo stále málo, ale stavěly se, přibývaly a dříve či později by bytová otázka byla vyřešena, pokrok tam byl nepopiratelný. Ovšem medias res mého sdělení  bylo, že jste jej dostal zcela zdarma a téměř do výlučného vlastnictví. A uvedl porovnání s dneškem. Jak nebetyčný rozdíl. A kdo nechtěl čekat na přidělení bytu mohl stavět dům za daleko menších finančních nákladů v poměru k platům než dnes.

Tzv. individuální bytová výstavba se podporovala, i nevratnými půjčkami, tedy dotacemi a směšnými, dnes naprosto neuvěřitelnými úroky z úvěru. To vše si ale přece musíte pamatovat, podle toho co říkate, žil jste zde, nežil na Marsu jako paní Zavoralová....

Jinak jistě máte pravdu, legálně 20 dolarů na texasky koupit tak snadné nebylo, ale legálně jste mohl koupit bony, od toho kdo je měl a "nelegálně" jste mohl dolary koupit velmi snadno.... Ale nedostatek deviz byl samozřejmě výhradně důsledkem obchodní války, to je naprosto nevyvratitelné. Síla dnešní měny je směšná, stav hospodářství děsivý, pro evropu jsme kolonií a k smíchu a přesto korunu v trapných kursech směníte.

rku

Paní Zavoralová,

pan Štingl je takový malý vlezdoprdelista. Nadřízené mu tady nahrazují VIP blogeři. Kdyby měl na zahrádce švestičky, jistě by jim je donesl. Pro ostatní má místo argumentů sprostosti a nadávky. Někteří lidé jsou takoví, s tím nic nenaděláte.

rku

Pane Waltře,

schválně jsem si znova přečetl můj první příspěvek na téma byty. Hlavní myšlenka byla, že bytů bylo stále málo. I když bylo všechno státní, jistě byl rozdíl mezi bytem státním a podnikovým. Hlavně v přidělování. Že státní byty byly zadarmo a podnikové téměř zadarmo, jsem nikdy nepopíral. I nájmy byly nízké, pokud jste nemusel platit podnájem třeba majiteli státního bytu. Taky bytový fond podle toho vypadal. Jistě se pamatujete na lešení která bránila padání omítky a řims. Správně jste mě upozornil, že se mýlím v nápisu na bankovkách. Já vás zase musím upozornit, že 20 dolarů na texasky jste si koupit legálně v žádném případě nemohl. Nemohl jste si koupit ani cent a ani jakoukoli jinou tvrdou měnu. A nebylo to obchodní válkou, ale silouv měny a celého hospodářství.

heriot

Těmi komickými komplimenty jimiž se "diskutéři stejných politických názorů vzájemně oblažují" jste jistě myslela i ten svůj, kterým jste pana Kulíka právě oblažila, že paní Zavoralova..:-).

heriot

No, tak vidíte pane Kulíku, že dělníci byty dostávali..:-). Ale jinak pane Kulíku, nepomíjím samozřejmě nic, jednak i podnikové byty byly státní, když podnik byl státní a jednak ve stejném duchu i státní (nepodnikové) byty dostávali pochopitelně všichni občané, protože jaksi jiní než placení státem ani nebyli. Ne všechny státní podniky a organizace měli tzv.  podnikové byty.

No a hlavně jste jaksi šikovně uhnul od tématu, to jest, že byty dostávali lidé zdarma a bydlení bylo, v porovnání s dneškem, za směšné ceny a nikdo Vás nikdy na ulici vystěhovat nemohl, byt byl defakto Váš.

Kočátek jsem prostě koupil a přivezl, skutečně mi nikdo auto "na ruby nepřevracel"....

libuse-zavoralova

Pane Kulíku, obdivuji vaši vytrvalost. Že se vám chce neustále polemizovat s primitivními hulváty typu Štingla, který svými nejapnými slovními výměšky zasmrazuje v komentářích Vaši věc snad několik let. Obzvlášť komické jsou pak vzájemné komplimenty, kterými se diskutéři stejných politických názorů pravidelně oblažují. Vždyť kromě partičky čtyř, pěti stále se opakujících jmen zde stejně nikdo jiný nediskutuje. Zkrátka za komančů jsme asi každý žil někde jinde a nebo spíš seděl na jiných židlích. Ještě pořád není tak zle, aby si člověk musel přát jejich návrat. A pokud se to dnes v politice zloději jen hemží, tak jde většinou o produkty jejich prolhané výchovy. Vždyť v té době v malém kradl snad každý, kdo se k něčemu dostal. Pak se otevřela stavidla volného trhu a kradlo se dál - ale už ve velkém. Lidová tvořivost to popisuje celkem přesně: "Včera rudý, modrý dnes, to je zloděj z ODS".

rku

Pane Waltře,

Vy pomíjíte rozdíl mezi státními a podnikovými byty. Podnikové byty samozřejmě dostávali všichni koho podnik potřeboval, tedy i dělníci. Taky jsem jeden dostal. Ale se státními to bylo jinak. Ty dostával státní zaměstnanci, a asi i vedoucí samoobsluh, a hlavně ti od zeleniny a masa.

Pokud jde o celnice. Když jsme jeli do Rakouska kontrolovali nás PSáci už 20 km před hranicemi, na nich všechno z auta ven. Na Rakouské straně jsme museli hledat někoho aby nám dal razítka do pasů, jinak jsme je vůbec nezajímali. To samé na cestě zpět.

P.S. Jak se Vám podařilo propašovat ten kočárek?

 

heriot

Pane Kulíku, otázkou je co pro Vás znamená "co hrdlo ráčí". Pokud to bylo 20 dolarů na texasky, to jste si mohl koupit i tady :-). Pokud to má znamenat neomezené množství, tak na to nikdy neměl ani žádný občan ani žádná země.  Jistě  jedině snad USA, které si je prostě "tisknou". A o tom to totiž je. Dolar, jako USA celému světu vnucené světové platidlo, vždy sloužil a slouží k obchodním válkam, tehdy proti východnímu bloku. A to byl celý ten politicky vytvořený nátlakový problém devíz.

A co se týče celnic, ty pane Kulíku byly po celé Evropě. A každý stát si hlídal zboží, které se pašovat nesmělo.

Jinak s těmi byty, státními či podnikovými, samozřejmě, že se přidělovaly zadarmo, to jste opravdu nevěděl ? Kolik dělníků je dostalo to fakt nevím ovšem, stejně jako nevím kolik to bylo třeba doktorů či vedoucích samoobsluh. Ale asi by vedoucí samoobsluh a doktoři  celý bytový fond neobsadili, zejména ne třeba podnikové byty velkých fabrik, takže se jistě i na dělníky dostalo.

Koneckonců podívejte se na široce medializovaný, dnešní problém OKD a tisíce bytů, které Bakala v privatizaci OKD ukradl. Kdo v nich bydlí? Já jsem získal pocit že horníci, vy ne? :-)

 

Vladimír Štingl

Kulíku, opravte si stylistické a pravopisné chyby. Rád slintáte druhým na jejich "chyby", ale není jediný váš text, který by byl bez "nedostatků".

Vy jste měl na dovolenou v NDR? No, nedivím se, že vás dederóni "probrali"..... I oni poznali, co jste za individuum..... Mě také "probírali", ale zase "soudruzi" z NSR.... Jste demagog a jak je vidět poměřujete vše typicky "spotřebně", aniž byste měl základní znalosti a dával si věci do reálných souvislostí. "Brloh" čeká, Kulíku. Číst, stále číst a na písemný projev více dbejte, když vždy "ukazujete" jak to nejde druhým.

Jo, na které bankovce nebo státovce bylo, že se "ručí  - jsou "kryté" prací....". Mám sbírku, tak abych neztrácel čas hledáním....

Vladimír Štingl

Pane Waltere, kéž byste měl pravdu jako ve všem, co jsem od Vás zde zaznamenal, četl, samozřejmě pro mne, pro Kulíky a spol. určitě ne....  Bohužel, někdy to nevychází díky tomu, že "někteří nechtějí chápat", nebo, bohužel, toho "nejsou schopni". "Věnovat" se těm nechápajícím je z valné části naprostá ztráta času, ale není to zde alespoň jednotvárné.

Takže, věřím Vašemu optimismu a velice rád bych se toho i dožil. Příjemný večer a díky za vždy perfektní argumentaci, příklady a naprosto bezchybná přirovnání a korektnost. Zdravím Vás.

rku

Jitěže mohla pane Waltře,

každá malá země - evropská, na západ od nás- si mohla nakoupit dolarů co hrdlo ráčí. A nejen země, ale každý její občan.  Pokud na ně měl. ČSSR na ně neměla. Myslíte že občan některého západního státu musel podstupovat proceduru žádosti o devizový příslib? Když jsme jeli na dovolenou do NDR, nemohli jsme volně koupit ani benzín. při zpáteční cestě nám celníci obrátili auto naruby. (Jak jste provezl ten kočárek?) A je opravdu tak zásadní pro stát, zda fabriku vlastní Volswagen nebo Babiš?

V sedmdesátých letech jsem byl opravdu idiot. Nikdy mne totiž nenapadlo, že bych mohl od státu dostat téměř zadarmo státní byt. Vy znáte hodně dělníků kteří ho v těch dobách dostali?

 

heriot

Také zdravím pane Štingle a přeji  hezký den.

Třeba se někdy povede naplnit úsloví - trpělivost růže přináší.. .-).

Vladimír Štingl

Pane Waltere, dobrý den. Máte neuvěřitelnou trpělivost. Smekám, protože "házet perly sviním" je jen tragická ztráta času.

Zdravím Vás.

heriot

Pane Kulíku, světový obchod se přece vypořádává v dolarech, fakt máte představu, že jakákoliv malá zemička s vlastní měnou si mohla nakoupit dolarů, co hrdlo ráčí...-)? Nehledě na to, že pořád pomjíjíte obchodní válku kterou západ proti východnímu bloku vedl.

Jinak pochopitelně nebyl problém cokoliv zaúvěrovat, protože naše republika byla nezadlužená země (jaký rozdíl pro dnešku že) s obchodními přebytky a pohledávkami. Že se to neudělalo, byla samozřejmě vina zkostnatělého vedení KSČ.

Jinak co se týče přebytků zahraničního obchodu a stavu ekonomiky vůbec, dovolím si k tomu zacitovat doc Švihlíkovou, která to vysvětluje velice srozumitelně i pro nás laiky - "... jde o způsob, jakým je Česká republika integrována do světové ekonomiky. Tato integrace proběhla, ale v pro nás velice nevýhodné formě. ČR trpí velkým odlivem zisků do zahraničí. Markantně se liší hrubý domácí produkt a hrubý národní důchod – tedy to, co v zemi vyprodukujete a co v ní můžete užít. Většina výrob zahraničních firem u nás má charakter střední přidané hodnoty. Nejsme finalisté ceny, tu máme nadiktovanou od mateřských firem, což samozřejmě má vliv i na vývoj mezd. V zemědělství vyvážíme nezpracované komodity a dovážíme hotové výrobky".

Prostě jsme kolonie.

Nicméně si myslím, že to jsou otázky se kterými byste se měl nejprve sám seznámit, než se k nim začnete vyjadřovat.

 

Vladimír Štingl

Kulíku, vám to do hlavy lézt nemůže. Tam je "vyvětráno" a kde nic není ani čert nebere.

rku

Nejde mi do hlavy, proč byl takový nedostatek deviz, když koruna byla kryta zlatem.  Nemyslím na nákup banánů a pomerančů, ale na nákup nové techniky, patentů, léku a pod.. V zemědělství jsme byli soběstační, ale maso se nekupovalo ale shánělo. Nyní máme každoroční přebytky v zahraničním obchodě, takže hospodářství asi úplně zničené nebude. Nepochybuji, že zastánci minulého režimu mi to vysvětlí.

heriot

Pane Kulíku musím Vás opravit, na bankovkách byl přece nápis "Bankovky jsou kryté zlatem a ostatními aktivy Státní banky československé ".

No, jak skončilo české zlato po pravicovém převratu asi víte také.

rku

Vzpomene si někdo jaký byl přesně nápis na bankovkách. Myslím, že tam bylo napsáno něco jako " jsou kryté prací a ostatními aktivy státní banky Československé". O zlatě nic. A jak už jsem napsal k nejhorlivějším privatizátorům patřily stranické a svazácké kádry. A co proti podvodníkům dělala policie?