Nastal už čas pro přijetí vakcín z Ruska, z Číny a odjinud?

vakcinace covid
7.4.2021 08:24
Ten vhodný čas nastal sice už před pár týdny, ale chápu, že premiér Babiš zrovna nechtěl jít v této záležitosti do konfliktu s vlastním ministrem zdravotnictví.

Za radostného halasu parlamentní opozice a pravicového tisku dal ministr Blatný před pár týdny najevo, že jím řízené ministerstvo nehodlá poskytnout žádnou výjimku pro užití ruské vakcíny Sputnik V u nás. Pokud by na ministerstvu zdravotnictví byl ve funkci ministra R. Prymula nebo A. Vojtěch, nejspíš bychom už dnes očkovali Sputnikem V tak, jako v Maďarsku a v dalších 58 zemích světa.

Portugalské předsednictví EU minulý týden nerozhodlo právě ve prospěch ČR, pokud jde o mimořádný příděl vakcín z dodávky deseti milionů kusů vakcíny Pfizer do zemí EU. Nicméně díky premiérovým telefonátům jsme získali několik desítek tisíc vakcín z Rakouska, Maďarska a Slovinska navíc.

Připomínám si slova ministra Blatného z doby, kdy odmítal ruskou anebo jakoukoliv jinou vakcínu než vakcíny schválené evropskou lékovou agenturou EMA. Blouznil o milionu kusů vakcín, které budou dodány v březnu a o 2 milionech kusů vakcín, které mají být dodány v dubnu. Pan ministr by měl říci, kolik vakcín bylo skutečně dodáno v březnu a kolik jich bude dodáno, alespoň s velkou pravděpodobností, v dubnu. Myslím, že jím vlastně již slíbená výše dodávek to nebude. A k tomu ještě přistupují aktuální problémy s vakcínou AstraZeneka.Pokud významný představitel EMA sdělí, že může existovat souvislost mezi použitím této vakcíny a trombózami očkovaných, je to velký problém....Pak je tato vakcína již k nepoužití. 

Vláda odvedla v posledních týdnech slušnou práci, pokud jde o uplatnění opatření ke snížení počtů nemocných covidem-19. Probíhá opravdu masivní testování ve firmách i mimo ně. Vytvořily se takové legislativní incentivy, aby lidé s podezřením na onemocnění nemocí covid-19 měli motivaci nevyhýbat se karanténě, a to zvýšením nemocenské.

Bylo omezeno příhraniční cestování bez negativních testů.

Vláda zjednodušila a zrychlila programy na podporu ekonomiky tak, aby bylo možné peníze ve prospěch firem a dalších pandemií poškozených subjektů vůbec čerpat. Tím neříkám, že tato opatření jsou bez chyby, ale to nebudou nikdy. Nikdy stát neuhradí poškozeným firmám a poškozeným osobám všechny dopady, které měla pandemie do ekonomiky těchto subjektů.

Klíčové však je pro výsledek boje s pandemií očkování, vakcinace obyvatel. Vláda, pokud chce vůbec zachránit svou politickou pozici a zvrátit vývoj volebních preferencí, který jde nyní ve prospěch opozičních pravostředových stran, musí se soustředit právě na urychlení vakcinace. Pokud se jí podaří zajistit ve II.čtvrtletí dostatek vakcín, může se podařit naočkovat do léta potřebných 5 – 6 milionů našich spoluobčanů. A to, spolu s dodržováním těch nejzákladnějších pravidel k omezení pandemie (roušky, masivní testování, chytrá karanténa atd.) může vést k potřebnému útlumu pandemie. K razantnímu poklesu počtu nemocných, hlavně pak vážně nemocných a k dramatickému poklesu úmrtí na covid-19. A konečně by si pak mohl vydechnout celý zdravotnický systém

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Rád bych k tomu řekl jednu věc, v únoru 2021 jsem s manželkou absolvovali Covid, ale ani jeden z nás nevěděl, že Covid máme, protože nás doktorka poslala na PCR test a ten byl negativní. 14 dní jsme si poctivě odkašlali doma já i manželka Covid, o kterém jsme vlastně nevěděli, že ho vůbec máme. Přesto mi to potom nedalo a šel jsem po čase na test na protilátky proti Covid, zjistili mi vysoký stav protilátek proti Covidu, tedy měl jsem Covid, já i manželka. Ani jsem se na ten test PCR nezlobil, že mi ho neodhalil, nakonec jsem si řekl, snad psychicky to bylo i lepší to nevědět, takže jsme se ani jeden z nás vlastě nedoslali do statistiky Covidu. Tak si alespoň říkám, teď už máš na tři měsíce imunitu proti Covidu. Ale kdepak, před 14 dny najednou večer 40 stupňů horečka, manželka mě odeslala na JIP do nemocnice, tam mi říkají, máte nějaký virus, ale jeho původ je neznámý. Takže co jsem si odkašlal na Covidu v únoru, tak ted´je to 2 x horší stav. Říkám, je, protože z toho stále ještě nejsem venku. A teď prosím pointa, mám přítele v Turecku, Turci už si dávno nakoupili čínskou vakcínu a přítel mi říká, u nás už se očkuje teď od 55 let a já mám 45 let a už mám registrovaný termín na vakcinaci na polovinu června 2021. Mně je 66 let, já ještě neslyšel, že bych byl někdo na plánu, aby mě někdo měl vakcionalizoval. Dělá si ten Babiš z lidí tady srandu? 2 x po mě tu sahala smrt a tady se řeší, jestli ideologičtí tajemníci na EÚ povolí vakcíny z Číny a z Ruska. Doufám, že Turci nebudou nikdy tak hloupí, aby vlezli do EU, budiž jim toto ponaučením. Babiši, myslím, že za toto u příštích voleb zaplatíš.
paysan

Zdá se, že premiér a ani nový ministr zdravotnictví si to nemyslí...