Nejvýznamnější světová pátá kolona Vladimíra Putina? OPEC a OPEC+

6.9.2022 14:42
Ve svém bezduchém plácání Fiala začal hovořit o páté koloně Vladimíra Putina. Zcela určitě v Česku existuje minimálně 10, možná 15% hlasů, které, když by se měli rozhodnout mezi Bidenovými USA a Putinovým Ruskem, tak by se rozhodly pro to Rusko. A to samozřejmě není málo, ale je to stále méně než ve světě, kde si to již v září řekneme ve čtvrté klíčové zemi EU Itálii, kde nastupující pravice je zvětší míry protiamerická a zčásti či úplně proputinovská.

Je dobré, že to zastihne ještě české předsednictví a těším se na to, jak nejméně oblíbený premiér v zemích EU Fiala bude útočit na novou italskou premiérku Meloni.

Ovšem protisankční nálady neexistují jenom v Itálii, ale každým měsícem prohlubování logické energetické krize budou zejména v EU narůstat.

Už teď padli premiéři, kteří v prvních dnech a týdnech jeli nadšeně za Zelenským do Kyjeva. Slovinský Janez Janša, bulharský premiér Kirill Petrov, válečnický protiruský gigant Boris Johnson a naposledy italský Mario Draghi. A podívejte se na dalšího návštěvníka prezidenta Zelenského … spolkového kancléře Scholze, pak sešup SPD na poslední místo z mainstreamových stran na19%, po opoziční CDU/CSU 27%, Zelení 22 % je neskutečným historickým výkonem.

A to jsme stále na pouhém začátku energetické války. Tu Západ pod velkohubým názvem totální sankční válka započal a už teď sklízí své plody.

Vtipně to napsal na Twitteru francouzský gaulistický politik Florian Philippot: „Euro ve volném pádu. Už platí nyní jen 0,99 dolaru a ne více než 59 rublů proti 87 rublům před sankcemi.

Ale vraťme se k Fialovi oblíbenému tématu páté kolony Vladimíra Putina.

Nuže je třeba poděkovat Bidenovi, že nádherným způsobem rozdělil svět na americké přátele a americké nepřátele.

Ukazuje se totiž, že těch amerických přátel díky účelovému známkování a trestání těch, kteří jsou protiameričtí, čili odmítají se podrobit na lusknutí prstu, je stále více.

A právě v oblasti světové sankční politiky, kterou původně pod názvem totální válka proti Rusku zahájil Západ, vidíme skvělé úspěchy v energetické politice. No skvělé… Pro Rusko jistě, pro Západ tragické.

V minulém týdnu Západ opět zabodoval. Nejdříve návrhem na povinné zablokování horní výkupní ceny pro ruskou ropu přijatou ministry G7 a následným ještě roztomilejším návrhem Urszuly na zablokování výkupní ceny plyny.

A právě v případě ropy zafungovala víceletá synergie mezi zeměmi OPEC vedené Saudskou Arábií a OPEC + vedené Ruskem. Tento spojitý kartel obratem přijal v pátek rozhodnutí, že se těžba ropy snižuje o 100 000 barelů denně, nastal údiv ve světě. Vždyť přece Biden dojednal o výrazné navýšení a nastal opak. V tomto ohledu je pátá kolona Putina mnohem silnější než celé USA a Západ. A G7 či EU si mohou říkat, co chtějí. Dojem ze síly rozhodnutí G7 se ihned vypařil. A když na návrh von der Leyenové na zablokování výkupní cenu plynu na nižší úroveň zareagovala Moskva tím, že se další dodávky plynu do EU odkládají na neurčito, dokud nebudou podstatně omezeny sankce, ceny opět vyskočily během jediného dne o tuším více než 20%.

Já nejsem ekonom, ale kdybych mohl radit hloupoučkým západním politikům, pak diktovat sankce lze jen účastníkům, kteří jsou slabší, Venezuele, Iránu, Kubě, apod.

Ale není možné diktovat jediné energetické supervelmoci Evropy, Rusku, která, jak se ukazuje z hlediska tradiční odolnosti a prosazování svého vlivu je zároveň jedinou evropskou geopolitickou velmocí a která, když to nejde domluvou, tak to prosadí silou, tak jako v posledních 30 letech neprohrála jediný vojenský konflikt. Západ ve své samolibosti pokládá Rusko za cosi méněcenného. Nuže bude muset vystřízlivět.

Rusko a Putin zatím mají čas…

Asi tak…

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.