Německo přiznává odpovědnost za šoa a antisemitismus

holocaust transport
27.1.2020 10:25
Při příležitosti vzpomínkových oslav k 75.výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, které se konaly v Jeruzalémě, poprvé v historii vystoupila hlava německého státu v památníku obětí šoa Jad Vašem. Spolkový prezident, sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier však svůj projev pronesl v angličtině, protože na tomto posvátném místě připomínající památku šesti a půl milionů zavražděných Židů nechtěl mluvit v jazyce jejich vrahů.

Ve svém projevu Steinmeier, který zpočátku přednesl hebrejsky, prohlásil: „Průmyslové masové vyvraždění šesti milionů Židů, nejhorší zločin v dějinách lidstva, spáchala moje země. Strašlivá válka, která stála životy padesát milionů lidí, vzešla z mojí země. Dnes, pětasedmdesát let po osvobození Osvětimi, tu stojím jako německý prezident obtěžkaný vinou. Ti, kdo vraždili, ti kdo vraždění plánovali a pomáhali ho realizovat, ti všichni, kdo svým mlčením udržovali režim v chodu, byli Němci. Přál bych si, abych mohl říci, že my Němci jsme se z historie navždy poučili, ale říci to nemohu, když se v Německu dál šíří štvaní a nenávist. Je sice jiná doba a jiní pachatelé používají jiná slova, podstata zla ale zůstává stejná. A na to je jediná odpověď: Už nikdy! Už nikdy víc! Proto nemůžeme za vzpomínkami nikdy udělat tlustou čáru. Bojujeme proti antisemitismu! Vzdorujeme jedu nacionalismu! Ochraňujeme židovský život! Jsme na izraelské straně! Tento slib obnovujeme před zraky celého světa zde na půdě Jad Vašem !“

Šířící antisemitismus v Německu potvrzují plně statistiky spolkového kriminálního úřadu. V roce 2018 došlo k 1799 deliktům, z toho 69 bylo násilného činu. Jde o nárůst 20 procent proti předchozímu roku přičemž za nejhorší se počítá o hrozícímu atentátu na Židy v synagoze v Halle nad Sálou 9. října minulého roku , kde masakru zabránily masivní vstupní dveře, která vydržely řízenou střelbu. Podle předběžných údajů tento rok pokračoval nadále nárůst antisemitských činů. Šíření nenávisti proti Židům je v Německu především dlouho trvajícím problémem spojeným s neonacistickou scénou. Policejní statistika hovoří jasnou řečí, z devadesáti procent se dopouštějí trestních činů pravicoví radikálové a extremisté. Z nich osm a půl procenta se staly z náboženských nebo zahraničně-politických motivů a pouze jedno procent jsou pachatelé levicoví extremisté.

Spolková ministryně spravedlnosti, sociální demokratka Christina Lambrechtová, prosazuje, aby antisemitské trestné činy byly konsekventně řešeny. Státní žalobci a soudci musí jasně naznačit, že nebudou beztrestně přehlížet včetně štvanic prostřednictvím internetu. Kdo zneužívá jeho prostřednictvím veřejný prostor k nenávisti, musí počítat v budoucnosti postihem.

Vzpomínkovým zasedáním uctí památku obětí šoa německý Spolkový sněm v Berlíně.. Hlavními řečníky budou prezidenti Izraele a Německa, kteří před tím navštíví Osvětim.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.