Německo prodlužuje lockdown

rouška vlajka německo
20.1.2021 12:27
Po sedmihodinovém včerejším jednání se šéfy šestnácti spolkových zemí oznámila spolková kancléřka Angela Merkelová prodloužení lockdownu nejméně do 14. února. Toto rozhodnutí zdůvodnila mimo jiné nakažlivějšími virovými mutacemi a důrazným „musíme jednat hned“. Podle jejího názoru stále je ještě čas zpřísněnými opatřeními zabránit tomuto nebezpečí, jinak by čísla onemocnění mohla prudce vzrůst.

Merkelová dále vysvětlila, že dosavadní „tvrdé škrty“ měly účinek, ale nyní tyto snahy jsou ohroženy vážným nebezpečím, které je stále více patrnější. Mutovaný virus je mnohem nakažlivější, jak vyplývá z jednotlivých případů, které jsou již známy v Německu. Některé aspekty se proto ve srovnání s předchozími opatřeními změnily a proto se zavádějí zostřená opatření.

Bude povinné nosit lékařskou ochrannou respirační masku v obchodech a v autobusech a vlacích. Látkové roušky již nejsou zde povoleny. Kromě toho je cílem dále snížit počet cestujících v místní veřejné dopravě, kterou bude možné používat pouze v nutných případech. Zaměstnavatelé budou muset umožnit tzv. domácí kanceláře, kdykoli je to možné. Nosit respirátory typu FPP 2 bude povinné na všech místech, kde je nutné pokračovat v práci na místě a kde není zaručena dostatečná vzdálenost.

Nejspornějším bodem nových opatření je pokračující uzavření škol a zařízení péče o děti. Ministerstvo školství by mělo proto vypracovat koncepty k minimalizaci rizika šíření infekce, což požaduje Německé sdružení učitelů. Politici nyní musí představit koncepci řešení problémů s učebními deficity, které se objevily a objevují. Pro některé žáky je nutné a vhodné věnovat se dalšímu ročníku, aby byla zachována šance na úspěšné pokračování jejich výuky.

Cílem nových opatření by mělo být dosažení sedmidenního výskytu maximálně 50 nových infekcí na 100 000 obyvatel do poloviny února. Není správné tvrdit, že tento cíl je mimo dosah, zdůraznila Merkelová, nerozhodli bychom se k prodloužení tvrdých opatření, kdyby nebyla k tomu šance. Proto by měli všichni občané dále omezovat své kontakty na naprosto nezbytné minimum. Soukromá setkání jsou stále povolena v kruhu vlastní domácnosti a s jednou další osobou. Důvodem pokračující pozastavení povinné školní docházky jsou vážné náznaky toho, že mutace koronaviru se šíří mezi dětmi a dospívajícími častěji, než je tomu u dříve známého viru.

Zostřená opatření platí i pro bohoslužby, jejichž konání musí být nahlášeno odpovědnému úřadu veřejného pořádku alespoň dva pracovní dny před konáním akce.

Alternativa pro Německo (AfD) požaduje změnu kurzu v koronové vládní politice a okamžité ukončení lockdowenu. Její parlamentní skupiny v Bundestagu a zemských parlamentech žádají okamžitě otevření hotelů, restaurací, obchodů, kostelů, sportovních zařízení a kulturních institucí. Bavorský správní soud v době berlínských jednání dočasně pozastavil celostátní zákaz alkoholu na veřejných prostranstvích, který pro celé Bavorsko platí od 11. prosince. Všeobecně se očekává, že jednotlivé země budou postupovat na základě práva dané jim spolkovou ústavou.

Německé sdělovací prostředky široce komentují prodloužení opatření. Je zapotřebí více poctivosti, poznamenává prestižní FRANKFURTER RUNDSCHAU. Cíleného počtu méně než 50 nových infekcí na 100 000 obyvatel za sedm dní již letos v zimě nelze dosáhnout ani s respirátory v autobusech a vlacích. Je předvídatelné, že školy se budou moci vrátit do běžného provozu až po Velikonocích. Potřebujeme proto více znalostí o tom, jak fungují cesty infekce korona viru což bude rozhodující.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.