Německo, Rakousko a Izrael vzpomenuly nacistického pogromu

kristalova noc
10.11.2020 10:50
Na památku pogromů proti židovskému obyvatelstvu v noci z 9. na 10. listopadu 1938 se na pozvání izraelské hlavy státu Reuvena Rivlina německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a jeho rakouský protějšek Alexander Van der Bellen zúčastnili virtuální pamětní akce u izraelského památníku obětí holocaustu Jad Vaschem. Jejich projevy v angličtině, předem zaznamenané na videu, v nichž státníci zdůraznili společnou odpovědnost Německa a Rakouska za šoa a důležitost paměti na tyto události.

Během listopadových pogromů v noci z 9. na 10. listopadu 1938 nacisté po celém Německu zapálili synagogy, židovské obchody a byty a zneužili, unesli a zavraždili židovské občany. Podle různých odhadů bylo na tehdejším říšském území, které   obsahovalo Rakousko i mnichovskou dohodou zabrané československé pohraničí,   zabito nebo dohnáno k sebevraždě několik set lidí a zničeny desítky synagog. Říšský pogrom na Německem zabraném území Čech a Moravy zničil nejen desítky nádherných synagog, ale také významně přispěl k postupné likvidaci soužití Čechů, Němců a Židů na československém území.

Hlava Německa varovala, že se antisemitismus znovu objevuje a u příležitosti výročí listopadových pogromů vyzval k důslednému postupu proti němu.  Vyjádřil stud, že Židé s kippou se v jeho zemi necítí v ulicích bezpečně a že židovské modlitebny musejí být chráněny. Stojíme spolu, ve Vídni, v Jeruzalémě, v Berlíně  a stydím se, že smrtelnému útoku na synagogu v Halle před rokem na Yom Kippur zabránily jen těžké dřevěné dveře,“ řekl Steinmeier. Toto „nechutné  listopadové vypuknutí násilí před 82lety  znamenalo začátek pronásledování Židů v Německu.  Bylo předzvěstí neuvěřitelných zločinů šoa, kterých se moji krajané dopustili o několik let později, a jsou naléhavým varováním pro dnešní generace,“ uvedl také ve svém vystoupení.

Zločin také připomněli další představitelé německé politiky a náboženství. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas zdůraznil , že pamatovat si znamená vyvodit ze včerejška správné závěry pro dnešek a zítřek. Spolková ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová oznámila intenzivnější opatření proti protižidovským výrokům na internetu. Nenávist vůči Židům je hanbou pro naši zemi. Spolkový vládní pověřenec proti antisemitismu  Felix Klein zdůraznil, že se musí tento problém zviditelnit, aby jej jako společnost překonala.. Fuldský biskup  Michael Gerber varoval před extremismem a relativizování základních pravidel. lidského soužití.

Rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen zdůraznil ve svém projevu  společnou odpovědnost Rakouska za šoa a důležitost paměti. Antisemitismus nezačínal nacionálním socialismem, v Rakousku byl přítomen již před nacistickou ideologií. Diskriminace se vyvinula v degradaci, odnětí svobody a nakonec masové vraždění. Podle Van der Bellena byl listopadový pogrom  prvním krutým vyvrcholením rostoucího národně socialistického násilí vůči Židům. Rasistické násilí nacistů dosáhlo nové, hrozné intenzity a ukázalo, jak  byli židovští Rakušané zbaveni základních práv a svobody. Jen ve Vídni bylo vypáleno nebo zničeno na čtyři desítky synagog, vyloupeny  tisíce podniků a domů,  zatčeno na sedm tisíc židovských Rakušanů a většina z nich  poslána do koncentračních táborů. „Dnes si tyto zločiny připomínáme s lítostí a hanbou a uznáváme, že  sdílíme odpovědnost za šoa protože mezi pachateli bylo mnoho Rakušanů. Uznání naší odpovědnosti znamená především to, že se rozhodně a odvážně postavíme proti všem formám rasismu, diskriminace a antisemitismu  a upřímně doufám, že Rakousko bude pro  židovskou komunitu domovem, místem míru a bezpečnosti,“ prohlásil rakouský spolkový prezident, který na závěr hebrejsky zdůraznil: „Niskor we lo nischkach leolam“ - Pamatujte a nikdy nezapomeňte.

V jeruzalémské rezidenci izraelského prezidenta Rivlina se konala  vysílána živě na  kanálech sociálních médií vysílaná vzpomínková bohoslužba s mezinárodní online účastí. Mezi řečníky byl  ředitel jeruzalémského Památníku holocaustu Yad Vashem, Avner Schalev a emeritní izraelský vrchní rabín Israel Meir Lau.  Večer pak na zdi jeruzalémského starého města byly  promítány  modlitby a informace z celého světa na odezvu listopadového pogromu. Kampaň mezinárodního vzdělávacího projektu „March of the Living“ požadovalo rozsvícení světel na bohoslužbách, v institucích a soukromých domech po celém světě a podle prvních informací se jich účastnily desítky míst.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.