Německo varuje před světovou koronavirovou krizí

rouška
29.6.2020 11:29
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová a bavorský ministerský předseda Markus Söder varovali lidi před nedbalým chováním ke koronavirové pandemie. Podle průzkumu pro veřejnoprávní ARD se v poslední době v Německu strach z infekce mezi lidmi v Německu výrazně snížil přesto, že v poslední době až kriticky narůstá.

Merkelová ve své týdenní video zprávě uvedla, že virová hrozba zůstává vážná. Je snadné na to zapomenout, protože Německo dosud prošlo krizí zatím poměrně dobře. Regionální ohniska, která se v současné době rychle šíří, však ukázala, že nebezpečí není odvráceno. Merkelová vyzvala proto obyvatelstvo, aby přísně dodržovalo ve svém vlastním zájmu přijatá protivirová opatření. Především pak sociální distanci a nošení roušek.

Söder pak varoval před druhou vlnou korony před podzimem, tedy dříve než se obával. Ve video prohlášení varoval, že lidé si musí nadále dávat pozor a doslovně řekl: „Koronavirus zůstává smrtící“. Nemělo by se proto riskovat a bude nutno počítat s tím, že kde propukne, dojde k regionálnímu uzamčení zasažené oblasti. Prohlášení předních německých politiků byla pronesena v předvečer převzetí důležitých mezinárodních funkcí Německem. Od prvního července bude stát po měsíc v čele Rady bezpečnosti OSN a současně převezme na půl roku předsednictví Evropské unie. V této souvislosti chce zahájit novou iniciativu v Radě bezpečnosti OSN.

Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas zdůraznil, že je špatným svědectvím o tom, že se nikdo dosud nedohodl na tomto důležitém globálním problému. Tento stav nemůže nadále zůstávat v době, kdy celý svět řeší takovou pandemii. Rada bezpečnosti je tak na pokraji neschopnosti, zdůraznil Maas. Dosud stále selhává kvůli sporu mezi Spojenými státy a Čínou, která se místo toho primárně zabývá úlohou Světové zdravotnické organizace. Německo proto v době svého předsednictví se bude snažit, aby Rada bezpečnosti přijala příslušnou rezoluci za situace, kdy pandemie se v řadě zemí nekontrolovatelně šíří.

Prezidentka rady Evropské unie Ursula von der Leynová se nyní spoléhá, že německé předsednictví během půlročního období dosáhne rozhodující pokroku při řešení současné pandemie. Její předsednictví EU by mělo v náročných jednáních poskytnout podnět a někdy i příslušný tlak, prohlásila v rozhovoru pro Deutschlandfunk. Spolková republika svým vlivem by tak mohla těžit z plánovaného plánu pokrizové obnovy v hodnotě miliard eur ve prospěch zemí Evropské unie.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.