Němečtí politici: Ukrajinské reformy budou bolestné

Steinmeier  kyjev
1.6.2018 11:14
Situace na Ukrajině je ve velké pozornosti německých vrcholových politiků. Tento týden byl zde na dvoudenní státní návštěvě spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a poté zavítal do Kyjeva šéf německé diplomacie Heiko Maas. Návštěva německého spolkového prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera na Ukrajině mohla působit na prvý pohled jako rutinní záležitost. Byla doprovázena obvyklým potřásávání rukou prezidentů, s premiérem a zástupci občanské společnosti.

V tomto případě šlo však o politika, který v předchozí funkci ministra zahraničí hrál prvořadou roli při řešení ukrajinské krize jejíž východisko se hledá v tzv. minských ujednání. Je to v době, kdy na východě Ukrajiny se vede občanská válka, ale i na západě není klidná politická situace. Ať již se jedná o maďarskou menšinu, která podle budapeštské vlády je zde utlačovaná, nebo letitý spor s Polskem o Lvov doprovázený autonomními požadavky. Obdobné tendence se ozývají i z bývalé Podkarpatké Rusi. Jde o obdobný problém jako s původním ruským Krymem, kdy území předválečného Polska a Československa byla po Druhé světové válce Sovětským svazem vtělena Ukrajinské sovětské socialistické republice.

Avšak ani vnitropolitická situace z německého pohledu na Ukrajině není zcela uspokojivá . Miliardář Petro Porošenko, se před čtyřmi léty sice jako stoupenec Západu stal prezidentem s programem potřít korupci a klientskou ekonomiku a zavést tak zemi do Evropské unie. Zatím se to zdaleka nepodařilo a vláda tamních oligarchů se ve svých pozicích ještě více upevňuje. To má za následek, že především mladí lidé hledají východisko v ultranacionalistickém táboře. Proto bylo důležité, že právě v této době Steinmaier přijel na Ukrajinu a svůj čas věnoval nejen k oficiálním jednáním , ale především zavítal na univerzity mezi studenty a jejich vyučující.

Na kyjevské univerzitě upozornil, že budoucnost Ukrajiny v Evropě bude zajištěna jen pokud země bude připravena na bolestivé reformy. Klíčem k úspěchu bude zvládnutí složité agendy transformace celé země v demokratický sociálně spravedlivý stát. Jak složitá je situace naznačuje i současný případ Arkadie Babčenka který ve svých důsledcích jak poznamenává berlínský Tagesspiegel odrazuje zájem Západu podporovat současné vedení v Kyjevu proti Moskvě.Proto konflikty nesmí do nekonečna ovlivňovat osud Ukrajiny a cestu jak tyto problémy vyřešit problém jasně naznačují minské dohody, které však zatím nejsou uskutečňovány. Byly sice učiněny některé kroky, ale zejména pro posílení právních institucí je ještě mnohé co realizovat, zdůraznil Steinmeier. Stejná slova zazněla i ve Lvově kde se setkal, nejen s tamními regionálními představiteli , ale i studenty a docenty tamní národní university. Bylo více jak symbolické, že na závěr své státní návštěvy hlava německého státu zavítala do lvovské synagogy a setkala se zde s představiteli reformované židovské obce.

Spolkový ministr zahraničí zavítal do Kyjeva s cílem ještě před letní přestávkou najít termín pro obnovení rozhovorů o vyřešení konfliktů na východě Ukrajiny. Původně dohodnuté zprostředkování Německa s Francii o jednání mezi Kyjevem a Moskvou se ani po patnácti měsících nekonaly. Maas si vzal za úkol je opět oživit.

RICHARD SEEMANN

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.