Němečtí sociální demokraté nevylučují předčasné volby.

schulz 1117
6.11.2017 10:18
Německá sociální demokracie SPD svolala osm regionálních konferencí doprovázené dopisem členům strany z pera místopředsedy strany, starosty druhého největšího německého města Hamburku Olafa Scholzeho. Ten požaduje, aby na základě největšího poválečného propadu SPD v zářijových parlamentních volbách byla zahájena bezohledná vnitrostranická diskuse. V podtextu, i když jméno předsedy Martina Schulze nebylo uvedeno, tato kritika směřuje i k jeho osobě. Scholzeho úvaha byla zveřejněna v předvečer první stranické regionální konference z osmi, která se 28.října konala v Hamburku a následný den v Lipsku.

Na jejich zasedáních se diskutovalo o způsobu jak dosáhnout co nejdříve vzkříšení stranické práce atraktivním způsobem, která zmobilizuje nejen členstvo, ale získá co nejširší volební podporu u veřejnosti. Je třeba naslouchat jejím potřebám, diskutovat a někdy se i přít a vzít na vědomí, že je éra digitalizace a v tomto směru ji využít ve stranické práci. V pondělí 4.listopadu pokračuje ve Frankfurtu nad Mohanem, následný den v Kaiserslautenu, 11.listopadu ve Wolfsburgu v sídle Volkswagenwerku , pak bude pokračovat v Berlíně , následně Severoporýnském Castrop-Rauxelu a bude ukončena poté 19.listopadu v Norimberku.

Konference ve svých závěrech souhlasily s touto taktikou, posílily pozice Martina Schulze i přes kritiku, která zaznívala. Strana by neměla podle regionálních politiků zabředávat do personálních problémů, i když podle komentátorů zatím pomíjí dostatečný podíl ve vedení žen a reprezentantů levicového křídla strany.

Šéf SPD Martin Schulz reaguje pozitivně na vznesenou kritiku a demonstrativně prohlásil, že obsahově s řadou věcí plně souhlasí a ty se stanou základem v jeho úvodním projevu na prosincovém sjezdu strany. Rok 2017 se musí stát symbolickým pro nový začátek SPD a bude odrazovým můstkem pro její organizační, strukturální a strategickou změnu. Ta musí směřovat k fundamentální a hluboce působící obnovu a být novým startem v její práci. Že to bude možné, ukazuje vítězství sociální demokracie v říjnových Dolnosaských volbách, kdy se stala po devatenácti létech nejsilnější stranou v této druhé největší spolkové zemi.

Současně se SPD se musí připravit na možné předčasné volby v příštím roce kdyby se Angele Merkelové nepodařilo sestavit jamajskou koalici a když sociální demokracie bude trvat neměnně na opoziční pozici. Možnost této situace vyplývá z ostrého prohlášení vedoucího představitele bavorských sociálů CSU Alexandra Dobrindta před nastávajícím pokračujícím průzkumným koaličním jednáním . Obvinil stranu Zelených, že svými postoji provokativně směřují k jejímu ztroskotání. Nereflektuje předeším na polarizování utečenecké krize ve prospěch Alternativy pro Německo a z toho plynoucí evropské krize, a nemohou mít tak zájem na jejím vytvoření.

Následně poté Spojenectví 90/strana Zelených, svolala překvapivě na 25.listopad do Berlína na tuto dobu neplánovaný svůj 42.sjezd. Jeho hlavním bodem je zda-li vstoupí vůbec do oficiálního jednání o vytvoření jamajské koalice s liberální FDP a křesťanskými unionistickými stranami CDU/CSU. Závěry plynoucí z hlasování budou rozhodujícími pro její možnou existenci. Největší překážky zatím hrozí především z vlivného levého křídla strany, které se na dosavadní průzkumná jednání dívá extrémně záporně. Tím se mění zásadně původní taktika, kdy sjezd se měl konat až v prosinci a následný volební bude koncem ledna příštího roku. Změna této taktiky naznačuje zvýšení tlaku na partnery možné koalice v době kdy se navzájem sondují většinou citlivé otázky.

Navíc když nyní liberálové odmítli jako nerealistické ekologické závazky, které mají být provedeny do roku 2020 v oblasti klimatického zlepšení. Podle jejich názoru by jejich urychlené provedení, na příklad zastavení těžby hnědého uhlí, zavinilo prudký ekonomický pokles a ztrátu tisíce pracovních míst. To se stalo nejen v předvečer bonnské mezinárodní klimatické konference, ale probíhajících jednáních o sporných otázkách týkající se oblasti hospodářství, dopravy, komunální politiky a životního prostředí. Zcela otevřený zůstává problém vstřícného poměru k uprchlíkům, kde Zelení jsou v rozporu s kategorickým požadavkem CSU o stanovení horní hranice jejich počtu.

Nyní nebývale zostřil situaci šéf liberální FDP Christian Lindner prohlášením, že jeho strana nemá obavu z předčasných voleb. Proto neustoupí od svých požadavků a pokud nebudou zařazeny odstoupí od koaličních jednání a přestoupí do opozice. Navíc se oslabila pozice Merkelové vzplanutím boje uvnitř bavorské CSU o předsednické místo. Bavorský ministr financí Markus Söder vyslovil ultimativní požadavek, aby se vyřešilo odstoupení nynějšího jejího předsedy Horsta Seehofera ve prospěch své osoby. Důvodem má být, že nese vinu na propad své strany při zářijových parlamentních volbách.

Současně se hrnou na příští vládu miliardové euro požadavky především ze strany východoněmeckých spolkových zemí, odborů a učitelů. Největší odborový svaz Verdi požaduje hlubokou sociální reformu směrem, zvýšení minimálních mezd, obnovu výstavby sociálního bydlení, rozvoji kultury a všeobecné rovnováhy životních podmínek. Svaz učitelů požaduje pak deset miliard eur ročně na sanaci škol, které jsou v katastrofálním stavu. Šéfové východoněmeckých zemských vlád upozorňují, že jejich spolkové země jsou závislé na financování ze státní pokladny. Žádají proto další miliardy, poté co budou zrušeny solidární daně ve starých spolkových zemích.

 

Richard SeemanSdělovací prostředky kritizují, že veřejnost není vlastně informovaná jak probíhají průzkumná jednání, protože nemohou se jich účastnit. Jediným výsledkem jsou fotografie z balkonku na parlamentním domě kde jednající politici vykuřují a nic neříkající Merkelové prohlášení, že vše dobře dopadne.

RICHARD SEEMANN

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Názor z vonku : SPD urobila 2 chyby. 1/ vládla s pravicou v koalícii 2/ zvolila si za predsedu absolútne nevhodného človeka- M. Schulza

V Európe posledné desaťročia vládnu sociálni demokrati v koalícii s pravicovými kresťanskými demokratmi. To je jedna z najhlavnejších príčin pádu a postupného možno až zániku  " ľavice". Potom sú, podľa mojho názoru, ešte dve príčiny : blahobyt v Európe a  deficit charizmatických osobností.

Posledné dekády ukazujú, že ľavica sa presúva do stredu a preberá témy pravice. Pravica robí to isté, len v opačnom garde : sunie sa do stredu a preberá témy ľavice. Preto pre občana vo voľbách je rozhodujúci líder, vodca, predseda - skrátka sympatie k nejakej osobnosti. Programy sú namixované tak, aby bolo úplne jedno, akú stranu volič uprednostní. Rozdielne volia starší občania - obvykle zo zvyku, alebo tradične. Mladí podľa sympatií.  Česť výnimkám.