Neoosmanská politika Turecka v troskách

turecko vlajka
24.7.2015 16:34
Na počátku syrské krize v roce 2011 mělo Turecko v Sýrii svého koně, kterým bylo, podobně jako v Egyptě, Muslimské bratrstvo. Bratrstvo bylo v dlouhodobé opozici proti baasistickému režimu, který se vyprofiloval jako sekulární a nábožensky zcela tolerantní, a turecký, tehdy premiér, Erdogan, se považoval za patrona Muslimského bratrstva.

Během několika měsíců bojů Muslimského bratrstva s Asadovou armádou bylo Bratrstvo zcela zničeno a Turecko začalo na svých základnách cvičit islamisty, protože se samo chtělo podílet na rozbití Sýrie parcelaci jejího území. Jeho představou bylo, že bude u turecko-syrských hranic (900 km dlouhých) vytvořena demilitarizovaná zóna, a to zejména u středomořského pobřeží (včetně města Aleppo), kterou Turecko ovládne. Na to ovšem Američané nepřistoupili. A také by k tomu bylo třeba překonat tuhý odpor Asadovy armády

Turecko umožňovalo bojovníkům Islámského státu a jiným islamistickým skupinám průchod přes své území. Nese tak přímou odpovědnost za eskalaci konfliktu v Sýrii i Iráku.

 Představa Turecka a Američanů, že vždy jednorázově použijí Kurdy, tedy příslušníky národa, který je rozčleněn do několika států, především Turecka, Iráku a Sýrie, a čítá někde mezi 25 – 30 miliony lidí, a toto použití pak vždy účelově také skončí, a Kurdové nebudou požadovat nic více než vlastní hloupé zneužívání, je skutečně hodně nerealistická. A takové zacházení nebudou Kurdové snášet do nekonečna a bude muset někdy skončit.

  A to paradoxně díky Islámskému státu. Ten se zřejmě rozhodl začít útočit na cíle v Turecku, přesněji v části Turecka, která je obývána hlavně Kurdy, a vlažná vojenská odezva turecké vlády vedla k rozsáhlým nepokojům mezi kurdským obyvatelstvem. Pokud se turecká vláda nevzpamatuje, můžou se Kurdové rozhodnout, že je pro ně výhodnější bránit vlastní životy a bezpečí svých rodin v samostatném státě, nežli pod ochranou státu, který vlastně nezajímají.

Turecká vláda teď bude muset velmi pečlivě vážit každý krok, protože v sázce je územní integrita vlastního státu a rozšíření konfliktu a chapadel Islámského státu do další země. Tentokrát do členského státu NATO. 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.