Neúnavný cestovatel Trump

trump 11
23.5.2017 17:18
Liberální média ve Spojených státech touží po krvi svého prezidenta. Kritizují Trumpa často i tehdy, kdyby ho mohli alespoň maličko ocenit. Je ovšem pravdou, že první čtyři měsíce ve funkci svědčí o tom, že Trump je zvyklý pracovat nárazově, poněkud chaoticky a bez předem připravené koncepce. J

ako kdyby jej instalace do prezidentského úřadu vyvedla z míry. Chaotické výroky, chaotické a nepřipravené legislativní kroky, to vše charakterizuje první čtyři měsíce jeho činnosti. Svou velkou zahraniční cestu, na které nyní je, zahájil u tradičního největšího spojence USA v arabském světě, Saudské Arábie. Ve svém projevu na konferenci, na které byli přítomny desítky lídrů arabských států, která se uskutečnila v Rijádu, zaútočil nevybíravě na Irán.

Je otázkou, zda je potřeba tato jeho slova přeceňovat. Myslím, že ne a jak jsem si všiml, nečiní tak ani íránští představitelé. Je to podle mého názoru spíše kouřová clona, kterou Trump zakrývá, to, co ve skutečnosti chtěl na prvém místě říci. Islámský stát je vaše věc a vy sami si ho bez vojenské účasti USA musíte vyřešit. A to je myslím, velmi pozitivní poselství. Prostě Trump nechce USA zatáhnout do vojenského dobrodružství. To je potřeba ocenit.

Trump ví málo o profesionální diplomacii. Určitě nestudoval politiku Richelieua a určitě nečetl ani spisy Henryho Kissingera. Je to ale člověk se zdravým rozumem a praktickým úsudkem. Trump dává najevo, že se pokusí o průlom ve vztazích mezi Palestinci a Izraelem. Bylo by jistě žádoucí řešit tento neuralgický bod světa. Na něm si vylámali zuby mnozí jiní a zejména státníci s velkou politickou průpravou v oblasti diplomacie. Nepochybuji ale o tom, že se o to Trump pokusí. A možná, že se mu to i podaří.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.