Normandský formát žije

Fiala Zbyněk
13.1.2022 00:03
Francie má zájem o seriózní rozhovory s Ruskem a informovala o oživení normandského formátu v sestavě Francie, Německo, Rusko a Ukrajina.

S jednáním s Ruskem to není úplně špatné. Rozhovory diplomatů a vojenských představitelů Ruska a USA v Ženevě, které vedli náměstci ministra zahraničí Sergej Rjabkov a Wendy Shermanová, nevyzněly do ztracena. Ruská delegace předložila písemné návrhy a americká strana slíbila, že do týdne vypracuje písemnou odpověď, nepochybně pro další jednání. Mohla by to být expertní přípravu na vyšší úroveň rozhovorů, které by mohli vést ministři zahraničí. Nebo naopak poslední slámka, kdo ví...

U středečních jednání Rady Rusko – NATO v Bruselu, před kterým si generální tajemník aliance Jens Stoltenberg dával záležet, aby ukázal, jak s ruskými podmínkami nesouhlasí, však není pochyb, že vyzněly naplano. Když rozhovory po čtyřech hodinách skončily, spojenci by prý chtěli pokračovat někdy příště, ale Rusko sdělilo, že nemá o další rozhovory v tomto formátu zájem.

Ve čtvrtek navazuje jednání s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Bude tam znovu obrovský kulatý stůl, kde se může jednání utopit v bezvýznamných kratičkých výkřicích. Ale nemusí. OBSE je ve skutečnosti tématu velice blízko, protože pod jeho záštitou vznikla Minská dohoda, která řešila mechanismus rozpletení nepřátelských vztahů a dlouhodobé mírové uspořádání na východě Ukrajiny.

Má to zajímavou historii. Dohody vznikly v „neformálním formátu“, který vznikl už roku 2014 během oslav 60. výročí vylodění v Normandii. To se tam sešli stranou ostatních představitelé Německa, Ruska, Ukrajiny a Francie a dohodli se, že se pokusí o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. Od té doby nese jednání v této sestavě označení „normandský formát“. Vlastní rozhovory pak probíhaly na neutrální půdě v běloruském Minsku, proto se výsledným dohodám říká Minské. Ta první byla dohodou o příměří, avšak neměla dlouhého trvání a neuspěla už 15. ledna následujícího roku. Bylo zřejmé, že se musí vyjednat také demokratické řešení pro vzbouřenecká území.

Navázala jednání 11. a 12. února 2015, která probíhala rovněž v Minsku, znovu pod záštitou Organizace a pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a s podporou běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Výsledná Druhá minská dohoda řeší vedle obvyklého režimu příměří, výměny zajatců a stahování zbraní také obnovu kontroly ukrajinské hranice vládou v Kyjevě - avšak až po komunálních volbách do nezávislé místní samosprávy v Doněcku a Luhansku. Jednalo se tedy dohodu o určité formě autonomie Donbasu.

Kyjevská vláda Minskou dohodu neplní, a totéž tvrdí o druhé straně, ale podstatné je, že dohodu nikdo nezrušil. Nyní se o její realizaci začalo v normandském formátu jednat znovu. Představitelé Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie se sešli stranou pozornosti už 6. ledna, ještě před sérií oněch velkých jednání s Ruskem. Jediné informace, které jsem o tom zachytil, nyní poskytl francouzský ministr pro Evropu a zahraničí Jean-Yves Le Drian zahraniční komisi francouzské poslanecké sněmovny. Dozvěděli jsme se tak, že němečtí a francouzští diplomaté jednali v Kyjevě a Moskvě.

Normandský formát byl delší dobu nečinný, ale teď se znovu pustil do práce, řekl poslancům ministr Le Drian. Na stole jsou otázky jako výměna zajatců, humanitární výhledy, stažení těžkých zbraní a statut Donbasu. Je nezbytné se vrátit k těmto diskusím, sdělil zahraniční komisi. Z jednání byl pořízen videozáznam.

https://videos.assemblee-nationale.fr/video.11725024_61dde7899aa68.commission-des-affaires-etrangeres--m-jean-yves-le-drian-ministre-de-l-europe-et-des-affaires-etr-11-janvier-2022

Ministr zahraničí země, která nyní převzala předsednictví EU, výslovně zdůraznil, že Paříž má zájem o seriózní a hloubkový dialog s Ruskem. Musí jít o dialog bez jakékoliv dvojznačnosti. Ministr současně ruské partnery varoval, že jakékoliv další ohrožení územní celistvosti Ukrajiny by mělo obrovské následky.

O jednání informují také ruské Izvestije.

https://iz.ru/1275812/2022-01-12/mid-frantcii-zaiavil-o-vozvrashchenii-k-rabote-normandskogo-formata

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

Díky za pochvalu, ale zůstaňte raději přísný, působí to výchovně {#emotions_dlg.smile}

JiB

To zní naadějně, byť jak říkával můj otec blahé paměti... "Nechval dne před večerem."

Díky za kvalitní článek, pane Fialo.