O něčem jiném … (2. část - O Číně, ČR a jiném)

campbell 0617
12.6.2018 08:00
V Pekingu, National Center for the Performing Arts byla minulou sobotu a neděli představena produkce opery oslavující čínského laureáta Nobelovy ceny 2015, Jou-jou Tchu, v odborné literatuře je tato ženská osobnost známá pod Tu Youyou (narozená1930). Tu Youyou 屠呦呦 je totiž první vědkyní z Číny, která obdržela Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství. Druhou polovinu Nobelovy ceny si rozdělili americko-irský parazitolog William C. Campbell a japonský biochemik Satoši Ómura. Byly oceněny jejich objevy na poli nové terapie parazitárních infekcí způsobených hlísticemi.

Tu vedla utajený program, který vyhlásil Mao 23. května 1967. Vytvořená vojenská Jednotka 523, ve které pracovalo cca 500 vědců, měla najít vhodné prostředky proti malárii. Pracovalo se na třech přístupech: 1) Zabránění samotné infekce (v podstatě přenosu nemoci komáry). 2) Soustředění se na syntetické sloučeniny, tedy postupy západní medicíny. Číňané vyzkoušeli několik desítek tisíc západních postupů. Bez úspěchu. Úspěch se nedostavil ani u podobného programu v USA. 3) Hledání vhodného prostředku v tradiční čínské medicíně. Zjistit a dokázat, zda se pomocí čínské medicíny dá snížit počet umírajících na malárii. Řešení úkolu umožnila znalost textu 1. 600 let starých zápisů, sepsaných Ke Chungem v roce 340 a nazvanýchPříručka receptů pro akutní léčbu. Text uváděl, že by se pelyněk roční (Artemisia annua) měl louhovat za studena. V daném případě to bylo 35°C. Následné laboratorní testy látky z pelyňku dokázaly ekologickou, efektivní a ekonomickou funkci na zvířatech. Prvním lidským pokusným subjektem byla sama vědkyně Tu. Její odvaha nepomohla se vyhnout represím Velké kulturní revoluce. Zato výsledek její práce přežil revoluci vytvořením a aplikací léku artemisinin (čínsky Qinghaosu 青蒿素) a dokázal, čeho je schopná čínská medicína a ČLR. Artemisinin je účinný (prokazatelně) proti Plasmodium falciparum a dalším druhům plasmodií. Je dnes používán především v Africe při léčbě malárie. Statistiky uvádějí, že se díky objevu a aplikaci léku snížil počet úmrtí na malárii za posledních 15 let až o 50%.

Připomínám tuto skutečnost kvůli trvajícímu brojení (neochotných se vážně seznámit s tradiční čínskou medicínou) a boji (farmaceutických lobijistů a zástupců výjmečnosti zápaní medicíny) proti čínské medicíně (v české kotlině), kvůli schopnosti vědce riskovat svůj život za myšlenku a důkaz její oprávněnosti, a v neposlední řadě jako důkaz, čeho je ČLR schopná při jasně definovaném úkolu. Nemluvě již o skutečnosti, že k epochálnímu objevu není potřeba Ersamus, Scopus a podobné umělé, byrokraty vytvořené produkty.

Tu Youyou během své profesní dráhy nikdy neuskutečnila zahraniční studijní pobyt, neprováděla výzkum mimo rodnou zemi a obdržela 1987 – Albert Einstein World Science Prize, 2011 – GlaxoSmithKline Outstanding Achievement Award in Life Science, 2011 – prestižní Albert Lasker Award for Clinical Medical Research, 2015 – Warren Alpert Foundation Prize a 2015 – Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství.

Aby toho nebylo málo o čínské historii: Ian Johnson psal v pátečním vydání New York Times o 2.300 let starém čínském rukopisu zvaném Chu Silk Manuscript, který dnes vlastní Arthur M. Sackler Foundation. Proč se zmiňuji o rukopisu?

Uvedu tři subjektivně vybrané důvody: 1) Jeden čínský vědec napsal knihu, ve které dokazuje původ a odyseu rukopisu. 2) Vláda ČLR požaduje vydání rukopisu Chu Silk Manuscript. 3) Historka, která popisuje praktiky sběratelů historických důkazů a umění, je aktuální. Krádeže artefaktů v Iráku, Sýrii a jinde ve světě, v průběhu invazí a bojů v páru s absencí etiky a morálky ziskuchtivých dokazují další typ barbartsví současné doby.

Johnson v eseji mimo jiné píše: The 440-page study traces the provenance from tomb raiders who discovered it during World War II, to an antiques dealer whose wife and daughter died fleeing Japanese troops, to American spies who smuggled it out of China and finally to several museums and foundations in the United States...

Rukopis představuje specifický zájem vlády ČLR, protože se vztahuje ke kritickému období formování Konfucianismu, Taoismu a k popisu Bohů, kteří byli v té době uctíváni. Význam a ironie samotného příběhu, článku a vlastnictví rukopisu pro nás, nejenom v Evropě tkví v tom, že rodina Sacklerů, zakladatel nadaceArthur M. Sackler Foundation,vlastnila společnost Purdue Pharma.

Purdue Pharma byla založená 1892 v New Yorku. Prodávala agresivně Oxykodon, znám také jako OxyContin. Tento narkotický lék (proti bolesti) se připravuje chemicky z jistých složek opia. Opium a Opiové války představují bolestivé téma pro ČLR. Oxykodon byl poprvé vyroben v roce 1906 v Německu. Sílou účinku spadá mezi silný morfin a slabý kodein, včetně typických euforických efektů na náladu. Oxykodon se stal (po boku vicodinu, ritalinu a adderallu) zneužívanou omamnou drogou, především u teenagerů v USA. Během několika minut po použití se rozvíjí netečný stav otupělosti, vzniká silná závislost a hrozí snadné předávkování. Díky tlaku Purdue Pharma na lékaře, agresivnímu marketingu, prodeji, ziskuchtivosti a amorálnosti části lékařů a společnosti Purdue Pharma se stal OxyContin blockbuster drogou. Jestliže byl obrat společnosti v roce 2007 několik milionů USD, to byl již v roce 2016 minimálně 31 miliard USD, v roce 2017 více než 35 milirad USD.

Se společností Purdue Pharma a drogou OxyContin je také spojen největší farmaceutický skandál v historii USA. Byl popsán v USA Today, Sue Lindsey, (May 11, 2007) OxyContin Maker, Execs Guilty of Deceit, New York Times, Barry Meier, (May 11, 2007) In Guilty Plea, OxyContin Maker to Pay $600 Million, domain-b.com : Purdue Pharma fined $634 million for OxyContin deaths; executives punished. www.domain-b.com. July 22, 2007, a v mnoha dalších mediích. Nevím, zda se referovalo, a jestliže ano, jak a v jakém rozsahu se referovalo o skandálu a léku v ČR.

In May 2007, the company pleaded guilty to misleading the public about Oxycontin's risk of addiction and agreed to pay US$600 million in one of the largest pharmaceutical settlements in U.S. history. The company's president (Michael Friedman), top lawyer (Howard R. Udell) and former chief medical officer (Paul D. Goldenheim) pleaded guilty as individuals to misbranding charges, a criminal violation and agreed to pay a total of US$34.5 million in fines. Friedman, Udell and Goldenheim agreed to pay US$19 million, US$8 million and US$7.5 million, respectively. In addition three top executives were charged with a felony and sentenced to 400 hours of community service in drug treatment programs….. In May 2018, with 16 lawsuits by U.S. states and Puerto Rico already filed, six additional states - Florida, Nevada, North Carolina, North Dakota, Tennessee and Texas - also filed lawsuits charging deceptive marketing practices. Furthermore, three other states - California, Massachusetts and New York - have lawsuits in the works.

Text příspěvku a pohled na dnešní tradiční fotografii z G7 v kanadském La Malbaie v SZ, na které se všichni účastníci G7, včetně předčasně odcestujícího prezidenta Trumpa smějí v době a atmosféře na G7 nedávající důvod se smát (kromě úsměvu sami nad sebou), mi po přečtení připomíná pravdivost klasického řeckého rčení: Člověk je (chcete, nechcete) družný (společenský) živý organismus, který nemá rád samotu. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.