Objednal si Putin konoravirus, aby zničil EU a NATO?

nato coronavirus
17.3.2020 16:16
Já vím, že už je to trochu omšelý vtip ohledně téze, že za vším je Putin a navíc to tentokrát nikdo netvrdí.

Útoky obou vrcholových kandidátů na prezidenta Trumpa i Bidena se vzácně obrací proti Číně a bez důkazů označují Čínu jako původce  patrně úmyslné celosvětové pandemie, která mimo jiné ohrožuje i USA v časech, kdy má rozjety prezidentské volby a země se během několika týdnů posunula do hospodářské krize, náhlého růstu nezaměstnanosti a hrozby nakažení poloviny Američanů koronavirem.

S koronavirem  samozřejmě nemá Rusko nic společného.

S čím ovšem má, byť nezaviněně, že Saudská Arábie rozpoutala proti Rusku ropnou válku, drastickým jednostranným snížením ceny ropy a současným masivním nárůstem těžby. Cíl byl jediný: donutit Rusko, aby nevzdorovalo dohodám se zeměmi OPEC a zasedlo opět k jednacímu stolu. Podle většiny odborníků to však Rusko nevzdá a i za cenu strádání je schopno trvale i několik let vyžívat za současné nízké ceny.

Pro Rusko je cíl také jasný. Přestalo zkoumat, kdo zvítězí v USA. Trumpova administrativa je tak šílená z hlediska ukládání sankcí, že v jistém smyslu by případně Bidenova už ani  nemusela být horší. Trump přece tak trvale blokoval ruský plynárenský a ropný průmysl,  zejména výstavbu Nord Streamu II, že Rusům došla trpělivost. Zdá se, že jsou připraveni porazit na hlavu břidličnatý americký průmysl, ať to stojí, co to stojí.

Tady ovšem pro USA hrozí nebezpečí a je jedno, kdo bude prezidentem. Kombinace masivního poklesu akcií, nárůstu americké části pandemie a bankrotování tak slibně se dosud rozvíjejícího vlastního ropného průmyslu, který zajišťoval soběstačnost, ale i vývoz,  minimálně psychologicky, ale i ekonomicky a sociálně volby může silně volby ovlivnit. Až 50 % břidlicových firem může zkrachovat.

Ovšem koronavirus náhle ukázal, že i z hlediska geostrategických zájmů Ruska je darem z nebes. NATO má dnes jediný cíl, připravovat útočnou válku proti Rusku nebo alespoň nastolovat domnělou válečnou převahu tohoto paktu nad Ruskem. Váleční jestřábi v Pentagonu, ale zejména v Polsku, pobaltských zemích a dalších se jako malé děti těšili, jakou to rozjedou v Evropě válečnou mašinérii proti Moskvě… 

Mělo to být nejmohutnější cvičení NATO od pádu Berlínské zdi. Cvičení Defender Europe 2020 se mělo valit střední Evropou až někam k ruským hranicím a šířit strach a obavy. A najednou přijde jedna záhadná pandemie, kterých by ve skutečném boji jistě bylo více a 25 000 amerických vojáků, kteří už do Evropy dorazili se vrací zpátky a lodě mířící do Evropy se rovnou obracejí na moři. No není to  k pláči?

Celé NATO je náhle směšné. Plačte Poláci, Litevci, Lotyši či Estonci. A plačte naši Vondrové, Štětinové, Kalouskové Šafrové.

NATO je náhle prázdnou bublinou.

A když se zároveň podíváme, na současné aktivity druhé vrcholné evropské instituce, Evropské unie, najednou zjistíme, že je to možná ještě horší. Není schopna zajistit ani elementární potřeby pro boj proti koronaviru, který je a zcela nesporně nejméně rok bude  rozhodující zátěží pro obyvatele   28 zemí EU.

Kdyby Evropská komise místo šikanování Polska, Česka, Maďarska zajistila nákup roušek a zdravotnického materiálu z Číny, či si operativně zjistila, jak jsou na tom státy s vybavením zdravotnickým personálem a pomohla těm, které jsou na tom hůře, člověk by i zatleskal. Ale ani tyto úkoly materiálně technického a personálního zajištění nebyla schopna organizovat.

Jde o krizi, kde může být ohroženo na životě několik miliónů „Evropanů“ a  stejně se všichni musí spolehnout na své národní státy.

A když přichází tiskovka, tak se Macron hádá s ostatními, jak si jednotlivé státy mohli dovolit zavřít hranice nebo ne  a  jedinou starostí von der Leyen je, kdy začne diskuze o realizačních plánech Zeleného údělu a kdy Evropský parlament bude mít jako stěžejní bod konflikt zájmů českého premiéra, není k tomu co dodat.

A vlastně je. Možná Česko není ideální stát. Ale tady si alespoň něco reálného můžeme prosadit.

Vždy, když se nahodí problém, má se i nějak zakončit.

Putin nemusí bojovat proti NATO či EU. Zda a v jaké kondici přežijí pandemii koronaviru si nechávám otevřenou. Teď to vypadá velmi bledě.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Za všechno může Putin!

Leží takhle večer v posteli dědeček s babičkou. Dědeček se smutně dívá na svůj nefunkční "nástroj", až najednou zařve:

"Za to může Putin!"

"Proč zrovna Putin?" krotí ho babička.

"Za Brežněva se mi tohle nestávalo!" odvětí děda.