Odposlechy opět na scéně

Jiri-Paroubek-1403-05
11.3.2019 20:17
Od závěru minulého týdne hýbe českou politikou kauza týkající se údajného čachrování pánů Faltýnka a Rafaje s ředitelem firmy Kapsch Feixem, ve věci provozování dálničního mýta. Premiér Babiš udělal to nejmoudřejší v nastalé situaci, že o věci zatím mlčí. Vytváří tak prostor pro Faltýnka, aby ten mohl argumentačně co nejrozumněji reagovat na úterní schůzi Poslanecké sněmovny. A dále, aby premiér získal co nejvíce informací, což mu umožní se vyvarovat velkých komunikačních chyb.

Situace je pro hnutí ANO nepříjemná, hlavně proto, že celá věc přichází v souběhu se zatýkáním na radnici brněnské centrální části, kde v síti policejního vyšetřování uvízl jeden z významných brněnských a regionálních exponentů hnutí ANO. Prostě hnutí ANO již setřelo svůj pel novosti a nevinnosti a ukazuje se, že jej infiltrovali v průběhu několika málo let existence nejrůznější zdatní šibalové, kteří si dělají své osobní byznysy. Prostě jsou to političtí byznysmeni v rouše hnutí ANO.

A. Babiš udělal to nejmoudřejší, co mohl, když naznačil, že tyto lidi bez problémů hází přes palubu a uplatní vůči nim princip presumpce viny. To by naopak jeho politickou pozici mohlo ještě posílit. Nějaký čičmunda radní jedné z brněnských radnic ho přeci nemusí vůbec zajímat...Hraje vyšší hru.

Ale první místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu hnutí ANO a mimořádně schopný vyjednavač Faltýnek, to už je jiná liga. Opozice samozřejmě půjde v této kauze po krvi. Jak ostatně jinak, takhle se má opozice chovat. Jiná věc je, jestli její argumenty směřující k politické eliminaci Faltýnka mohou obstát. Proč by se Faltýnek, jako poslanec, vlastně nemohl scházet vlastně s kýmkoli? On není ministrem nebo člověkem, který by byl vládou k něčemu konkrétnímu pověřen. Pokud se například předseda Pirátů Bartoš dovolává toho, že chce vidět nějaké Faltýnkovo pověření k jednání, je tak trochu mimo mísu. Faltýnka by spíše usvědčovalo z nekalostí pověření k jednání, než to, že se sešel s oběma pány jako představitel jedné z parlamentních stran, ale bez výkonných pravomocí. Kdyby se takto sešel s oběma pány jaksi neoficiálně ministr Ťok, bylo by to mnohem vážnější.

Ve složitější situaci než Faltýnek bude předseda antimonopolního úřadu ÚOHS, Rafaj. Pokud použil při rozhovoru s Faltýnkem opravdu větu, kterou podle odposlechu použil a která v podstatě znamená, že nastaví činnost svého úřadu, aby to klaplo ve prospěch Kapsche, byl by to důvod k jeho odvolání vládou. Teď jde o to, zda se jedná o skutečné odposlechy nebo dokonce o nějaký podvrh anebo třeba o odposlechy, které jsou nějak upravené nějakým „odborným“ zásahem.

V každém případě se opět setkáváme s celkem nechutnou praxí úniku odposlechů z policejních spisů, ze kterého teď málo kdo podezírá policii, ale spíše někoho, komu se dostali tyto spisy do rukou (advokáti, žalobci). Je to opět pokus, tak jako v mnoha předchozích případech, prostřednictvím odposlechů dosáhnout odsouzení podezřelých ještě před tím nežli budou vůbec obviněni, zatčeni a obžalováni. Je to krajně nechutná a nedemokratická praxe, která nijak zvlášť nenapomáhá fungování demokracie a vytváření důvěry v právní stát ze strany občanů. V každém případě tento trik umožnil médiím snovat nitky a další nitky, jak by řekl Jaroslav Hašek, které by uštrykovali likvidační obvinění pro nejbližšího spolupracovníka premiéra. O tom, že jde o pečlivě připravenou akci, včetně mediálních výstupů, nelze vůbec pochybovat. Osobně se domnívám, že celou krizi Faltýnek politicky přežije, ale vrátí se i pod Babišovým tlakem do reality. Schůzky s osobami ve dvou hotelích přes ulici jen policistům ulehčily práci a jsou příkladem jistého amatérismu všech tří pánů. Amatérismu anebo arogance, vyberte si.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   My obyčejní ovčané posléze na takový frkot zatím jen bezmocně zíráme, když odposlouchávají pravou ruku tohoto prý všespásného hnutí tak zajisté takto fízlují i jeho hlavní výkonný mozek. Na každém rohu kamera, za každou skulinou mikrofon a v inteligentních městech se budují předražené inteligentní lavičky. Vítejte v novém světě.