Ondřej Kosina: „Levicový“ Zeman spojencem izraelské krajní pravice

obrazek
6.10.2013 15:09
Miloš Zeman má na svědomí další diplomatické faux pas. Jeho silně proizraelské a antimuslimské postoje jsou všeobecně známé. Jde jen o to, zdali se bude v roli hlavy státu krotit a vystupovat uměřeně nebo dál otevřeně říkat, co chce, bez ohledu na mezinárodní konsekvence. Zvolení M. Zemana prezidentem vyvolalo určité znepokojení u arabských velvyslanců, kteří si dobře pamatují jeho xenofobní výroky na adresu islámu a přirovnání Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi. V těchto dnech se potvrdilo, že v protiislámském trendu hodlá pokračovat bez ohledu na poškození obchodních zájmů a dobré pověsti ČR v muslimském světě a možná bezpečnostní rizika z toho plynoucí.

Oprávněné pobouření vyvolal u Palestinců Zemanův návrh o přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, jehož status je stále klíčovým problémem izraelsko-palestinského konfliktu a ambasádu tam nemá žádný další stát. Organizace pro osvobození Palestiny vnímá tento návrh jako narušení blízkovýchodního mírového procesu a ničení vynaloženého úsilí o dosažení dohody. Zemanovy výroky se zřejmě budou řešit i na zasedání Ligy arabských států, Organizace islámské spolupráce a Hnutí nezúčastněných zemí. Tento nesmyslný návrh nejen že České republice ničím neprospěje, ale naopak uškodí. Je to jen prázdné gesto reflektující Zemanův radikální sionismus a neberoucí v potaz české národní zájmy. Navíc je v rozporu nejen s politikou Evropské unie, ke které se prezident tolik hlásí a jejíž vlajku nechal okázale vyvěsit na Pražském hradě, ale i s mezinárodním právem (Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 478 z 20. srpna 1980 označila izraelský Jeruzalémský zákon referující o Jeruzalému jako o „věčném a nedělitelném hlavním městu Izraele“ za porušení mezinárodního práva a vyzvala členské státy OSN, aby z Jeruzaléma stáhly své diplomatické mise).

Další pozoruhodný arogantní výrok českého prezidenta byl adresován palestinským uprchlíkům, kteří prý nemají trvat na návratu do vlasti, ale raději se usídlit v Saúdské Arábii nebo v emirátech na pobřeží Perského zálivu. Dal tak nepřímo najevo, že Palestinci jsou vlastně obtížný hmyz překážející vytvoření etnicky čistého Velkého Izraele. Proč Zeman neodsoudí ilegální výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu a pomalé etnické čištění palestinského území trvající už desítky let? Proč neodsoudí Izrael jako neoficiální jadernou velmoc odmítající podepsat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní i ratifikovat Konvenci o chemických zbraních a neumožňující mezinárodní inspekce na svém území? Proč nevyvíjí tlak na Izrael, aby zničil své zásoby chemických zbraní stejně jako k tomu byla donucena Sýrie?

Extrémní výroky nahrávají radikálům na obou stranách, kteří si nepřejí mírové řešení na Blízkém východě. Současný izraelský pravicový premiér Benjamin „Bibi“ Netanjahu patří k jestřábům – zaútočil na svrchované území Sýrie (bombardování vojenských objektů na předměstí Damašku) a opakovaně se snažil přesvědčit USA k útoku na Írán. Amerického prezidenta považuje za příliš umírněného a nedostatečně válkychtivého. Není tajemstvím, že oba státníci se nemají příliš v lásce od té doby, co Obama jako první americký prezident explicitně řekl, že Izrael by se měl vrátit do hranic z roku 1967 a umožnit tímto způsobem vznik palestinského státu. Zdá se, že v Zemanovi našel Netanjahu ideálního spojence. Doufejme, že během dnes začínající státní návštěvy Izraele nepronese Miloš Zeman další škodlivé výroky, které potom budou muset žehlit hradní úředníci, aby alespoň částečně zachránili zbytky dobré pověsti ČR v muslimských státech.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

S prominutím  bych si dovolil nesouhlasit s  tak absolutním onálepkováním pana M.Z. Konkrétně totiž vím, že pan prezident Miloš Zeman kritizoval otevřeně a adresně Stát Izrael kvůli jeho postoji vůči tzv. Syrskému konfliktu - k Sýrii samotné. Toť jenom poznámka, nic víc.

stvan

Mám pocit, že si Zeman myslí, že mu Bůh nechal osmý den na dotvoření světa.