Pandemie je v rukách německých spolkových zemí.

merkel koronavirus
13.3.2020 17:59
Několik týdnů musela německá veřejnost čekat na vyjádření spolkové kancléřky Angely Merkelová k epidemii koronaviru. Teprve ve středu prolomila své mlčení šokujícím oznámením, že epidemie se dotkne až sedmdesáti procent obyvatel.

Navíc to bylo stvrzeno prohlášením spolkového ministra zdravotnictví, že je nutno počítat, že epidemie bude trvat minimálně až do konce letošního roku. Rozhodná opatření se proto očekávala od čtvrtečního setkání nejvyšších vládních představitelů jednotlivých spolkových zemí s kancléřkou za situace, kdy v Německu zemřela šestá osoba.  Podle oznámení Institutu Roberta Kocha  vzrostl počet zasažených osob na 2369 a dosavadní zemřelé osoby byly ve věku mezi 67 až 89 rokem.

V pozdních čtvrtečních večerních hodinách vystoupila Angela Merkelová pouze s prohlášením, ve kterém vyzvala obyvatelstvo, aby omezilo na nejmenší míru mezi sebou sociální kontakty. Mělo by se vzdát všech nutných shromáždění přesahující počet jednoho tisíce osob. Nevyhlásila ani uzavření škol, včetně mateřských a konstatovala, že rozšířením epidemie je nutno počítat ve všech spolkových zemích.

Současná věda a zdravotnictví zatím nemá k dispozici prostředky, které ji mohou zabránit a nyní je jejím úkolem zachraňovat lidské životy. Proto je nutné, aby nemocnice měly dostatek míst pro přijetí pacientů s koronavirem a  je nutno od pondělí omezit na neurčitou dobu všechny plánované operace a zásahy, pokud tím nebude ohrožen život pacienta. Veškerá další případná opatření jsou  v rukách jednotlivých vlád spolkových zemí, které budou postupovat podle místní situace.

Spolková země Sársko potom  v noci  oznámila, že vzhledem šíření  koronaviru od pondělí uzavírá veškeré školy, a to včetně mateřských.  Děje se tak  s ohledem  na rizikovou hranici s Francii, kde plnou silou propukla epidemie. Další opatření, která budou následovat omezením veřejného života.   jak prohlásil ministerský předseda Tobias Hans,  má obyvatelstvo přijmout s pochopením.  Ve stejnou dobu vyhlásila Belgie  drastická  protivirová opatření, která se dotknout pohraničních styků s Německem obdobně jako vyhlášení nouzového stavu u nás.

Základním problémem pro jednotného vyhlášení protivirových opatření v Německu je jeho federalismus. Německá ústava garantuje, že jednotlivé komuny, především 294 zemských krajů a 107 měst, mají zaručenou samosprávu. O opatřeních rozhodují tamní úřady a nikoliv spolková vláda v Berlíně, ta může nanejvýše doporučovat jaká  by se měla přijmout. To se týká i uzavírání škol a rušení sportovních a kulturních akcí. Maximálně může mít pod kontrolou státní hranice prostřednictvím svých bezpečnostních složek.

Na prvý pohled se může zdát že tento systém neumožňuje účinně jednotně zasahovat při řešení vzniklých problémů. Politologové poukazují, že na druhé straně mohou provádět různá opatření, na která nemusí čekat až budou schválena Berlínem. To na příklad umožnilo Bavorsku zavést povinné testování na koronavirus  již koncem ledna. Rovněž i jiné zemské vlády přijaly již řadu opatření jako je rušení různých mezinárodních veletrhů  a sportovních akcí.

Křesťanští demokraté také zrušili i svůj dubnový sjezd, který měl zvolit  nového předsedu strany.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.