Pátá kolona, nebo blbost?

Jiri-Paroubek-1403-05
22.9.2021 16:43
Když frankisté v závěrečné fázi španělské občanské války obklíčili Madrid, psali levicově zaměřené noviny o tzv. 5. koloně. Tedy o části obyvatel Madridu, která je ochotna, třeba i osobní účastí v boji, pomoci frankistům obsadit Madrid. A podílet se pak na krvavých represáliích vůči republikánským vojákům a stoupencům republikánského režimu. Odtud tedy termín 5. kolona.

Po pár týdnech klidu se v sociální demokracii opět projevila její 5. kolona. Dvě obvodní organizace pražské ČSSD z dvaceti nebo kolik jich v Praze je, žádají odstoupení jednoho z jejích členů a kandidátů do voleb, MUDr. Bohdana Babince, z nevolitelného místa v pozadí kandidátky ČSSD v Praze. A tento celý banální problém dokázali dostat ti, kdo zrovna nechtějí příliš prospět sociální demokracii ve volbách, tím nemám na mysli její politické soupeře, až na druhou stranu dnešního vydání deníku Právo.

Smůla B. Babince je, že kandidoval ještě v dresu národních socialistů na společné kandidátce s Dělnickou stranou. Pravda, není to nic, čím bych se chtěl chlubit, být na jeho místě, ale domnívám se, že to není žádný zločin a hlavně je to už minulost.

Bohdana Babince jsem poznal, když jsem, tuším v roce 2009, navštívil jako tehdejší předseda ČSSD vzpomínkovou akci u příležitosti popravy Milady Horákové v Nuslích. Bylo to na menším shromáždění občanů, kde on vystupoval za neparlamentní národní socialisty a já jako tehdejší předseda ČSSD s proslovem hodnotícím statečný postoj této bývalé národně socialistické poslankyně, zavražděné komunistickou justicí.

B. Babinec byl také v té době jedním z iniciátorů sbírky na postavení pomníku Milady Horákové a díky němu a tomuto našemu setkání došlo ke zrychlení realizace tohoto projektu. Rozhodující měrou tehdy přispěl nemalou částkou do sbírky na můj popud starý vídeňský kamarád, poradce sociálně demokratického starosty Vídně Häupela (a předtím starosty Zilka), Eduarda Harant. Ten byl jako vídeňský Čech vždy obdivovatelem Milady Horákové. Do sbírky jsme přispěli i já a větší částkou i česká sociální demokracie a tak dnes pomník v Nuslích stojí. Je zajímavé, že pravičáci, kteří se letos oháněli jménem zavražděné národně-socialistické poslankyně a jejich tzv. pravicové strany i přes mnoho adresných výzev B. Babince a jeho přátel před 10 až 15 lety, přispěli na pomník málo anebo nic.

Poradil bych naši přátelům z 5. kolony, aby nadějný vývoj volební kampaně ČSSD v Praze už nenarušovali dalšími zbytečnými ataky. Myslím, že Jana Maláčová a její tým pracují ve volební kampani velmi dobře a mají velkou šanci získat alespoň jeden poslanecký mandát. To ještě před pár měsíci nevypadalo vůbec reálně. Věřím ale, že 5. kolona už se zdrží dalších trapných zásahů do volební kampaně ČSSD.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.