Platíme daně dobrovolně…

Jiri-Paroubek-1403-05
2.10.2019 16:59
Starý volební záměr sociální demokracie na zavedení druhé sazby daně pro největší korporace oligopolního charakteru se léty poněkud zúžil pouze na banky.

Banky každoročně navyšují své zisky a zejména velké české banky se předhánějí v invenci, co všechno lze klientům  zpoplatnit. Určitá část českých občanů nemá odvahu ani znalosti na to,  přejít k malým progresivním bankám, kde řada poplatků, které platí u velkých bankovních žraloků, prostě odpadá. A tak miliardy korun každým rokem zejména velkým bankám v zisku přibývají a přibývají a naopak lidem v kapsách ubývají a ubývají. 

Jestli něco dokonale charakterizuje rozdíl mezi levostředovým politikem – socialistou a Andrejem Babišem, který toho času v parlamentní spolupráci s koaliční ČSSD i nekoaličními komunisty provádí levostředovou politiku, je to vztah k bankám.

Zaměstnanci v Česku dlouhodobě platí daně podle foršriftů. Teď už platí nebo budou platit férově daně také osoby samostatně výdělečně činné (byť si myslím, že se to zejména s  EET u drobných živnostníků přehnalo). Teď je řada na těch největších, nejtučnějších subjektech, které  zneužívají své pozice na trhu, která je často oligopolního charakteru, aby také něco navíc přispěly do státní pokladny. A. Babiš se v této otázce projevil jako majitel obřího koncernu, který potřebuje ke svému životu banky. Proto navrhuje, aby namísto vyššího zdanění bank byl zaveden jakýsi fond rozvoje, do kterého by banky radostně přispívaly své miliardy. Nic proti tomu, kdyby toto vše šlo nad rámec jejich vyššího zdanění. Ale je to stejné, jako kdyby se řeklo malým řemeslníků, kteří v potu tváře vydělávají každý měsíc nevelké částky na své živobytí, že od nynějška  budou platit daně dobrovolně.

Je to nefér a dost chápu rozhodnutí vedení ČSSD, se od takového názoru premiéra distancovat. To je přesně platforma, na které sociální demokraté mohou ukázat, kdo je skutečným „přítelem lidu“. Vláda bude potřebovat vyšší rozpočtové příjmy, aby mohla rozvíjet své výdajové programy v oblasti školství, vzdělávání, v sociální oblasti, ve vědě a výzkumu atd..  Pokud A. Babiš považuje případné předložení návrhu zákona o bankovní dani za casus belli je možné jej vzít za slovo. Lepší záminku k odchodu z vlády sociální demokracie již mít nebude, než se nechat z vlády vyhodit kvůli rozporu se zájmy nejbohatších finančních skupin v zemi.

Jiří Paroubek

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.