Podpis mnichovské dohody v Istanbulu se blíží

erdogan schody
20.3.2020 09:22
Erdogan vyslovuje územní požadavky vůči většině okolních zemí a nijak se tím netají. Turecko podporovalo Islámský stát podobně jako Německo v roce 1936 podporovalo diktátora Franca ve Španělsku. Turecko okupuje od roku 1974 severní část Kypru, aniž by proti němu byly vyhlášeny sankce.

Současný režim v Turecku vede světový žebříček v počtu vězněných novinářů a politických vězňů. Turecko vyhnalo a vraždilo Židy a Řeky, kteří v Malé Asii žili po staletí. V minulém století Turci vyvraždili milión Arménů, po staletí vraždí a pronásledují Kurdy. Prezident Erdogan sní o moci někdejší Osmanské říše, která utlačovala a vraždila jinověrce a příslušníky jiných národů v Evropě, Asii, Africe. Turecko krade ropu a plyn z vrtů poblíž Kypru a vyhlašuje úmysl ovládnout řecké ostrovy a Egejské moře.

A co na to Evropská unie? Nic! Mluvilo se o sankcích. O Turecku se v Evropském parlamentu nemluví ani v souvislosti s napadením Sýrie, ani v souvislosti s Kyprem. Dokonce nebylo přerušeno jednání o přidružení Turecka k Evropské unii. Proč? Turecko je tradiční spojenec Německa, Spojeného království a Francie proti Rusku a jeho vlivu. A také jejich koncerny mají v Turecku investice. Proto nikdo z představitelů těchto zemí nechce slyšet o pomoci Řecku, které je stejně jako Turecko členem NATO. Dobře si pamatujeme udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii v roce 2012. Jen je třeba doplnit, čí je to mír.

Proto čekám až se v Istanbulu sejdou s prezidentem Erdoganem představitelé Spojeného království, Německa a Francie a podepíší smlouvu o předání řeckých ostrovů v Egejském moři Turecku. Řečtí diplomaté nebudou vpuštěni na jednání. Na tiskové konferenci padnou slova o tradičním spojenectví a uchování míru.

Hitler prý po podpisu Mnichovské smlouvy řekl pobočníkovi: „Jsou to nuly!“ Něco podobného si jistě pomyslí i Erdogan. Fašismus a mnichovanství jsou v současné Evropě opět velmi aktuální.

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. V současnosti poslanec Evropského parlamentu. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Žiada sa mi doplniť k textu pana Volného toto :

Erdogan pozval sýrskych utečencov do Turecka - podobne ako Merkel - a nazval ich bratmi. S tým, že ich nebude považovať za uprchlíkov. Urobil tak z dôvodov :

1/  Pridal sa ( alebo inicioval ?) k tým, ktorí chcú zhodiť Assada a zmeniť režim v Sýrii.

2/  Možno chce obsadiť územie bývalej Osmanskej ríše - vrátane Sýrie a spojiť tým moslimov ?

3/  Kalkuloval s tým, že Sýrčania budú vhodná páka na EÚ + NATO ?

To sú dôvody s otáznikom, lebo nikto mu do hlavy nevidí.

Čo sa týka minulosti a histórie, je vecou zorného uhla z ktorého na históriu pozeráme. Ideálne by bolo, keby kresťania s moslimami si boli win - win. Ale nie sú. 

Jedno je však evidentné - Turecko si je vedomé svojej dôležitosti a vysokej ceny. Rovnako sú si toho vedomí aj Európania. Preto na neho štekajú spoza paravánu.

Napriek tristnej situácii vo svete a vo vzťahu NATO - Turecko, NATO nezmenilo svoje metódy a plány. Idú za svojím cieľom cez mŕtvoly. Preto si Turecko hýčkajú a chodia okolo neho po špičkách. Nech by urobilo čokoľvek v minulosti, či prítomnosti.  Budúcnosť je dôležitejšia ako minulosť.

Jiří Volný st.

Ivan David jaksi pozapomněl na křížové výpravy nebo pád Cařihradu, kdy ti nejochotnější pomoci, tedy Benátčané a papež, tak dlouho vyjednávali o nákladech podniku, až bylo pozdě. Pokud má mít článek nějakou váhu, tak to musí být vyvážený a ne jednostranný. Především ti informovanější z nás si pamatují, že to byla právě Francie, která zablokovala přístup Turecka do EU. Navíc jaksi chybí sdělení o třech milionech syrských uprchlíků, které hostí právě Turecko. O složitém vztahu Turků, Arménů a Kurdů, který silně připomíná náš vztah k Němcům, Polákům a Maďarům, bych vzhledem k historickým zkušenostem raději pomlčel. 

Osobně si myslím, že miliony uprchlíků Erdoganovi stačí a o Lesbos, přecpaný desetitisíci dalších, vůbec nestojí. Stojí o finanční pomoc, kterou jistě dostane a to je rozumná cena. 

Dona

Tak, ako sú Spojené štáty nedotknuteľné, tak rovnako Turecko je nedotknuteľné. Už samotná geografická poloha je nepopierateľným faktom tohto tvrdenia. Spojené štáty sú chránené 2 oceánmi, Turecko má v hrsti Stredozemné  a Čierne more. Kedykoľvek sa mu zachce zablokuje Bospor, Dardanely a Marmarské more - aj Suez má na dostrel. Toto je realita, ktorá dáva obrovskú moc a váhu vo svetovej politike.

Európa je dobrovoľným vazalom tak USA, ako aj Turecka. Počtom obyvateľstva by Európa mala silu vzoprieť sa tomuto väzeniu. Keby nebolo keby - kdyby nebylo kdyby.

Prapríčina neschopnosti to inak riešiť ako dobrovoľným väzením , leží :

1/  v NATO

2/  v globálnom obchodovaní a výroby

3/  v súperení o moc a zdroje

4/  v nekonečnej túžbe ľudí mať sa dobre aj za cenu straty národnej suverenity

Takže, áno, politická mapa pod vplyvom NATO + 1% najbohatších sa bude prekresľovať. Obetným baránkom bude Grécko - ale môže si za to samé. Nie vždy sa oplatí popierať svoju kultúru, históriu.... v prospech fatamorgány.