Politická krize v Německu?

merkel seehofer
2.7.2018 12:05
Angela Merkelová, šéfka CDU, tedy největší vládní strany, se dostala do sporu s Horstem Seehoferem, šéfem sesterské CSU v Bavorsku. V Bavorsku se kvapem blíží zemské volby a vládní CSU, tedy bavorská odnož klerikálů, je v těžkostech. Napravo od ní získává hlasy Alternativa pro Německo (AfD). Seehofer si v této souvislosti jistě vzpomíná na památnou formulaci někdejšího šéfa bavorských klerikálů F.J. Strausse: „Napravo od CSU je už jen betonová zeď“.

Celkovým posunem politiky A. Merkelové v průběhu let do levého středu došlo k tomu, že část bavorských voličů začala hledat pravicovou alternativu k CSU a našla ji v AfD. H. Seehofer pochopitelně nechce být mužem, který by demontoval nejsilnější politickou pozici CSU v Bavorsdku a proto se tak usilovně věnuje migrační politice, respektive projevuje snahu o její přitvrzení. To je ovšem v rozporu s tím, co chce kancléřka, která určuje hlavní směr německé politiky.

Pokud Seehofer jako ministr vnitra přistoupí k vracení azylantů z německých hranic do zemí, ve kterých získali azyl, ve vládě A. Merkelové s určitostí skončí. Kancléřka ho pak musí z vlády vyhodit. Seehofer proto nabídl jako nejrozumnější řešení svou demisi, kterou ale zatím nechce přijmout jeho mateřská strana.

V každém případě to klerikálové v současné době nemají jednoduché, zejména proto, že CSU v průzkumech v Bavorsku a CDU na celoněmecké úrovni ztrácí hlasy a získává je právě na jejich úkor AfD. Tvrdý politický konflikt mezi CDU a CSU by ovšem znamenal hlubokou politickou krizi, která by nutně musela vyústit v předčasné volby.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Imigrační roztok je nasycen a nervy Bavorů se dávají na pochod. Pokud se CSU drží svého starého hesla, že napravo od ní je už jenom zeď, tak nemůže postupovat jinak.

Roland Olbert

Co platilo včera, je dnes už jinak, protože kompromisu bylo dosaženo, Seehofer následně telefonoval  rakouskému kancléři, dnes jej rychle navštíví i letecky, aby si promluvili osobně.  (zdroj welt.de)

Na rozdíl od mnoha německých, ale samozřejmě i českých novinářů, nesdílím předkládný názor, že tyto turbulence souvisejí  převážně se zemskými volbami v Bavorsku, kdy chce CSU získat i voliče z tábora AfD. Imigrační politika německé kancléřky narazila snad  konečně  na své mantinely. 

Jak se postupně změnil postoj  k imigraci v sousedním Německu za posledních  dvacet let, o tom malý úryvek  z prohlášení bývalého  kancléře H. Kohla ( kancléř do 3.10.1990), ze dne 27.srpna 1986  :

...." Rozhodl jsem se před touto konferencí promluvit, protože příliv ekonomických asylantů dosáhl rozměrů, které vedou k výrazné zátěži Spolkové republiky Německa a ke znepokojení obyvatelstva. Počet asylantů stoupá každý měsíc. Nejsem ochoten tento vývoj nečinně akceptovat. Starosti obyvatel  musí být brány vážně, protože  Spolková republika Německo není žádná přistěhovalecká země a nesmí  jí ani být...."  (zdroj bundestagarchiv.de)

Krok za krokem ale došlo k realizaci toho, co je dlouhodobě naplánováno, neboť jak  řekl jeden bývalý americký

prezident : Nic v politice se neděje náhodou. Pokud se tak stalo, můžete si být jisti, že se to tak chtělo.