Politické rozhodnutí ratingové agentury

S&P
18.1.2016 17:39
Člověk nemusí být právě stoupencem změny mediálního zákona v Polsku a samozřejmě se mu nemusí líbit ani postup, který zvolila nová polská exekutiva nacionálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, pokud jde o jmenování nových ústavních soudců. Jsou to praktiky, které poněkud zavání autoritativním režimem. Je pochopitelné, že se chce Evropská komise (EK) celou záležitostí zabývat. To je její svaté právo.

Nedávno jsem se však celkem jasně vyjádřil, že pokud je EK znepokojena změnou polského mediálního zákona, měla by se zabývat také případem obřího střetu zájmů, ve kterém se nalézá český ministr financí, multimiliardář a majitel nejvýznamnějšího tiskového koncernu v ČR A. Babiš. Pokud je mi známo, EK tento střet zájmů, který může narušovat demokratický systém v zemi, resp. demokratickou soutěž, nevzrušuje.

Vzrušena je však naopak ratingová agentura S&P, která Polsku na základě nových politických reálií změnila rating o jeden stupeň směrem dolů. Toto rozhodnutí se, jak je zřejmé, neopírá o změnu ekonomického potenciálu Polska, rozvíjejícího se ostatně v posledních deseti letech velmi pozitivně (i v čase, kdy evropské hospodářství přešlo v roce 2008 do poklesu, byl v Polsku zaznamenáván růst), takže rozhodnutí S&P je ryze politické.

Je otázka, zda je vůbec možné v takové situaci brát výroky ratingové agentury S&P ještě vážně.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Autor sděluje: Je otázka, zda je vůbec možné v takové situaci brát výroky ratingové agentury S&P ještě vážně.

To je za současné situace v EU velice vážná myšlenka. Jen není jasné, zda to Polsko dokáže ustát, když se spoléhá na USA.