Popravil Donald Trump politicky sám sebe?

trump portret
8.1.2021 17:47
Vzpomínám si, jak v roce 1968, po vítězství československých hokejistů na olympiádě v Grenoblu, jež byla současně mistrovstvím světa a Evropy, nad sovětským týmem (po sedmi letech na mistrovství světa) se tehdejší, dnes již můžeme říci legendární trenér sovětské „sborné“ A. Tarasov, vyjádřil na adresu trenéra čs.týmu Pitnera, který v Sovětum provedl na počátku utkání drobnou kulišárnu takto: „Trenér Pitner nás zostudil před tváří celého buržoazního světa“. Musím říci, že jsme se s kamarády tehdy moc nachechtali a trenér Pitner stoupnul v našich očích, aby se po čase stal alespoň v mých očích jednou z legend čs. hokeje.

Stejným způsobem jako kdysi Tarasov se dnes vyjadřují  na adresu odcházejícího amerického prezidenta D. Trumpa prakticky všechny významné americké, evropské a další sdělovací prostředky a také unisono všichni významní státníci ze států západního světa.

Americká média jsou pohoršena, ale upřímně, proč vlastně to pohoršení? Vždyť Trumpova politika k něčemu podobnému směřovala celé čtyři roky.

Americká média, s výjimkou Fox News a lokálních médií v amerických, převážně zemědělských státech, šla po Trumpovi celé čtyři roky. Také demokraté přilévali olej do ohně v průběhu celého volebního období, když konstruovali velmi nepravděpodobná obvinění, že Trump hrál před čtyřmi roky v prezidentských volbách ruskou kartu.

Bylo to rozdělení americké společnosti, které umožnilo, že se objevil věrozvěst, který oslovil významnou část americké společnosti jejím jazykem. Bohužel, republikánská strana nedokázala vyprodukovat před pěti lety do boje o prezidentství  nikoho jiného nežli do sebe zahleděného showmana, který dokázal velmi obratně oslovit široké vrstvy americké společnosti. Zejména té konzervativní části a jak se ukazuje převážně velmi nesnášenlivé části amerického obyvatelstva. Ale také třeba americké dělnické třídy a námezdně pracujících. Tito lidé měli vcelku oprávněný pocit, že na ně washingtonský establishment, včetně amerických demokratů, které tito lidé po generace převážně volili, kašle. Trump před 5 lety vyhlásil, že přichází „vysušit washingtonskou bažinu“. Tedy jinak řečeno, že přichází  zatočit s americkou politickou elitou. Americký miliardář se tak stal nadějí americké dělnické třídy, která od něj očekávala, že jí zajistí nová pracovní místa. Že vrátí do USA americké investory, kteří převedli své podnikatelské aktivity a kapitál za levnější prací do zemí třetího světa.

Přeskočím oceán do Čech. Ještě počátkem tohoto týdne někteří význační čeští publicisté nostalgicky vzdychali po odcházejícím americkém prezidentovi.

Nad akty, kterými dále rozděloval americkou společnost a vlastně téměř celé mezinárodní společenství, průběžně jásali. Trump vystoupil se Spojenými státy z Pařížské klimatické dohody a nebylo žádné odsouzení v českém tisku.

Trump snížil dramaticky daně nejbohatším Američanům, prohloubil už tak děsivý schodek státního rozpočtu USA, což vede k dalšímu posílení nerovnosti v americké společnosti. A byl  chválen, ze snížil daňovou zátěž. Naposledy jsem slyšel doktrinářskou chválu na Trumpa za tento „skvělý manévr“ včera večer na ČT24 z úst jednoho z bývalých velvyslanců ČR ve Waschingtonu, Gandaloviče.

Trump vystoupil před více než dvěma lety z pracně Obamovou administrativou prosazené dohody velmocí s Íránem o omezení íránského jaderného programu. Žádná z velmocí, které se na dohodě podílely, včetně zbývajících západních velmocí (Británie, Francie a Německa),  se k tomuto dobrodružnému kroku Trumpa nepřipojila. Nechci spekulovat příliš, ale tento krok v další etapě může vést k tomu, že jestřábi v USA a v Izraeli přejdou od snění o napadení jaderných zařízení Íránu k činům. Naštěstí nový americký prezident má na věc jistě jiný názor.

Prostě Trump vyhledával úplně zbytečné konfrontace. Doma i ve světě.  To byl jeho styl, který se projevil teď v menším měřítku přímo ve Washingtonu.

Trump se zhruba před dvěma lety pustil také do obchodní války s Čínou. Situaci mu pak letos ještě velmi zkomplikoval covid-19. Čína se s touto nákazou brilantně vyrovnala a její hospodářství po propadu v jednom čtvrtletí roku 2020 roste. Naopak ani jedna západní země, vč.USA  nezaznamenala v minulém roce hospodářský růst a je  možné jen těžko očekávat, že se růst ekonomiky obnoví ještě v tomto roce. Trump svým postupem roztočil ve světě kolo ochranářských opatření, které se, bohužel, dotklo i vývozů zemí EU. A tedy i Česka, jehož ekonomika je životně závislá na exportu jeho výrobků.

Když se nyní EU vydala cestou nikoliv konfrontace s Čínou, ale cestou uzavření rozumné investiční dohody, jsou Američané a jejich přátelé v Česku z toho v šoku. Pokud Američané chtějí pokračovat v konfrontaci s kýmkoliv, ať si poslouží, ale EU musí sledovat své vlastní zájmy. Zkrátka, bylo to správné rozhodnutí Evropské komise.

Trump za svého mandátu udělal vše pro to, aby své evropské spojence v NATO donutil silnou rétorikou, které ovšem velká část evropských politiků ráda podlehla, k rychlému navyšování vojenských výdajů ve státních rozpočtech. Výsledkem má být prodej armádního šrotu z USA evropským spojencům za ne právě okasní ceny. A tak nejrychleji rostoucí položkou státního rozpočtu v posledních letech se v ČR staly výdaje na obranu.

Doufejme, že nový americký prezident bude z jiného těsta a že potenciální geopolitické soupeře USA, jakými jsou Rusko či Čína, bude vidět realisticky. Ani jedna z těchto velmocí Východu není totiž schopna či ochotna dávat tak ohromné prostředky na zbrojení, jako to dělají země NATO a na prvním místě Spojené státy.

Vytváření atmosféry nepřítele v mezinárodních vztazích, je dlouhodobým rysem americké politiky, který ovšem s nadšením přijala celá řada českých žurnalistů a také prakticky celá česká pravice. Je to ovšem další kamínek, který skládá mozaiku konfrontace ve společnosti. Jak v té americké, tak v české.

Prostě politika toho typu, že „všude číhá nepřítel“, dál posiluje atmosféru konfrontace v každé společnosti. Trump jen dovedl tuto politiku téměř k  dokonalosti. Proto ten útok na americký Kongres. Proto ta pozoruhodná neschopnost policie při zásahu, když se řada policistů při obraně budovy otevřeně družila s extrémisty napadajícími Kongres.

A podívejme se znovu k nám. Cokoliv česká vláda a zejména premiér Babiš nyní udělají, opozice šmahem neguje. Politikové z řad opozice prakticky již před loňským létem zpolitizovali pandemii,  aby ji využili pro své politické cíle. Jejich stylem práce je vlastně totéž, co jsme viděli v politickém repertoáru D.Trumpa. Konfrontace za každou cenu, bez hledání pozitivního řešení a dohody s oponentem alespoň na nejnutnějších věcech.

Prostě do lodi českého státu nyní teče voda a politikové, jak z vládních stran, tak  z řad opozice by měli v této situaci spolupracovat, aby se loď státu nepotopila. Vždyť za určitých okolností se opravdu může stát, že správu státu by mohla po volbách do sněmovny převzít dnešní opozice. Jejím lídrům by mělo jít o to, aby se nedostali během pár měsíců vládnutí do situace podobné, v jaké je nyní slovenský premiér Matovič. Ten prokazuje, že není schopen vládnout.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, způsobil si to Donald sám.

Jak už jsem tady psal, tak Trump měl velké výhrady k tzv. korespondenčnímu hlasování. Zde demokratům hodně vyklidil pole. Zkoumal jsem výsledky voleb ne tak dlouho před ukončením sčítání. V řadě států, kde se pak rozhodlo proti Trumpovi, měl náskok. Jenom jsem netušil, že ty tzv. korespondenční hlasy se počítaly až ke konci. 

Jeho pohrdání vlivem koronaviru nehrálo i hrálo svoji  roli.  Také Trump se několikrát pohrdavě vyjádřil o "chřipčičce" a dlouho mu trvalo, než zjistil, kolik v USA umírá lidí. Byla to snad dvoustá změna názorů Trumpa ve vážných věcech za dobu jeho panování. 

Pochopitelné ale je, že republikánům fandící voliči zčásti nehodlali v době koronaviru stát dlouhé frony s odstupem.

Demokrati naopak tlačili svoje příznivce, aby využili korespondenční hlasování. 

Dona

P.C.Roberts potvrdil môj názor.  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/p-c-roberts-barevna-revoluce-ameriky/

Vďačím za to prekladu článku od P.C.Robertsa Lubomírovi  Manovi.

Situácia v USA nie až tak neprehľadná, keď pozorovateľ so Strednej Európy odhadne správne prítomnosť i budúcnosť politiky USA.

Na druhej strane, z informácií, ktoré prichádzajú tak z TV, ako aj z internetu, je možné redukovať balast a dopracovať sa aspoň približnej pravdy.

Standa

Poznali  jsme, že o volbách není volič králem. Pokud mohou volby politici zfalšovat, provedou to bez ohledu na to cco volič. To jsme viděli všichni na vlastní oči, dá se to zfalšovat máte-li americký systém voleb ! Vzppomeňte na korespondenční hlasování, které zachránilo TOP09 z propadliště dějin - podobnost čistě náhodná ?

Standa

To nebyla poprava. Trump bylů správně vybrán GP, aby přeformátoval USA. Šílenci u vlády proti Trumpovi nevystoupí. Je to chráněnec GP - byl vybrán. To že se mu to nepovedlo, povede k potrestání Demokratů a oligarchů, kteří nesprávně pochopili signály vysílané GP, tvrdému. Narušili plán NWO - časově. Demokraté a Deep State USA mají hodinky, GP má čas a proto v brzké budoucnosti několika let prohrají. Měli bychom sledovat jak probíhá dedolarizace mezinárodního obchodu  a zda stagnuje nebo jde nahoru či dolů a jaký dostup budou mít USA k surovinám. Dobá vykrádání ostatních států končí, nelze to dělat do nekonečna, protože zdroje jsou konečné. Zoufalým krokem Demokratů a Deep state může být velká válka (k té se schyluje), ve klteré ztratí vše i životy. Pod Covidem se skrylo příliš mnoho věcí. Čína je téměř připravena na poizici Alfa-samce místo USA. GP už Čínu doladí a pomůže i Rusku, chca nehca. Jinak planeta kvůli Deep State a Demokratům skončí a s tím i my.

pavlovsky

Ten nejlevnější způsob vládnutí je vláda osvíceného panovníka, jen kde končí jeho osvícenost  a kdy už panovník není osvícený? Kdo to pozná, proto stále nejlepší i když nejdražší  způsob vládnutí je demokracie. A omlouvat vtrhnutí davu ovlivněného davovou psychózou do kongresu je nepochopení demokracie. O volbách je volič králem (Pavel Tigrid) Když se voliči nelíbí vláda může ji o příštích volbách změnit. mezitím má možnost svůj názor vyjádřit v mediích, při demonstracích. V konečné fázi změnit stranu při následujících volbách. Takže neberme voliči že v ten den je králem.  O opojení davem a co z toho vzniklo napsal Dušan Hamšík knížku Genius průměrnosti a Berchtol Brecht divadelní hru Zadržitelný vzestup Arturo Uie. Osobně si myslím, že nyní se po volbách nic nezmění, USA budou nadále světovým četníkem a co se jim nebude líbit tak prostřednictvím vhodných nástrojů budou svoji funkci četníka ve světě uplatňovat.  Tvrzení, že 68% je na straně stále ještě prezidenta je zavádějící, kterých voličů, těch co jej volili v listopadu. Ty průzkumy jsou nevěrohodné viz průzkum v r roce 2006 před parlamentnámi volbami. To, že příznivci Trumpa mrzli není nepodobné těm našim občanům co mrzli v listopadu 89 a co si vycinkali? Naši komentátoři jen opakují tvrzení New York Times je realita, vždy takoví byli, dříve opakovali tvrzení Pravdy, či Izvestií, před tím  Národního souručenství.

Dona

Od prvých krokov D. Trumpa na politickej scéne si myslím, že ide s bubnom na zajace. Zdalo sa mi nepochopiteľné, čo myslí tým, že " rozbije " americký establishment. Neverila som vlastným ušiam, že počujem taký nezmysel z úst rodeného Američana, človeka z podnikateľskej sféry, ktorému práve aj establishment pomohol zbohatnúť. Nechápala som jeho neznalosť domácich pomerov, amerických zákonov a histórie. Na jednej strane, je žiadúce establishment rozbiť, zmeniť štruktúru, obmedziť právomoci kdekoľvek na svete. Avšak nikomu sa nikdy nepodarí takéto veľdielo pokiaľ 90% obyvateľstva sa nespojí za takúto zmenu. Za D. Trumpom stálo v roku 2016  46% voličov, 62 miliónov voličov z 330 miliónov všetkých obyvateľov USA. Dnes za ním stojí 75 miliónov z 330 miliónov obyvateľov. Čiže k 90% obyvateľstva to má veľmi ďaleko. Výsledok " boja " proti establishmentu ? Establishment porazil D. Trumpa.

Keď hlásil, že Spojené štáty nebudú robiť už svetového policajta, a stiahne vojakov domov - to mi už "vlasy stáli na hlave". Ísť proti Pentagonu, proti 100 rokov starým cieľom Spojených štátov, alebo že NATO je zastaralé - je totálny Trumpov lapsus. Myslel to správne a dobre pre svete, ale nie pre hegemóniu USA + NATO. Dôkazom tejto tragickej Trumpovej neznalosti situácie a stratégie Spojených štátov je ignorovanie Trumpa Pentagonom, ktorý si dodnes robí vo svete čo chce, plní ciele a zadané úlohy predchádzajúcimi administratívami a zákonmi Kongresu.

Dôkazom nezničiteľnosti fundamentu americkej politiky starej 100 rokov, je zúrivý odpor establishmentu proti plánom Trumpa, ktorého súčasťou sú aj médiá, je reakcia na " zbližovanie sa " a uznanie Ruska ako " priateľa " USA.

Od samého začiatku som bola presvedčená, že len tieto 3 uvedené Trumpove vyhlásenia mu znemožnia čokoľvek pozitívne dosiahnuť. Od prvých dní ho lámali, až ho zlomili. Výsledok tlaku na Trumpa sa postupne prejavoval v jeho celkom opačných krokoch, ako on chcel. Jeden deň sa vzoprel tlaku, druhý deň ustúpil a urobil tak, ako establishment chcel. Preto sa javil svetu ako chaot.

Osobne by som nevolila D. Trumpa ( ani J. Bidena ), kvôli niektorým zásadným chybám, ktoré považujem za zločin proti ľudskosti : postoj USA v mene D. Trumpa proti Kube, Venezuele a Sýrii. 

D. Trump znovu zaviedol blokádu Kuby, uznal Guidóa za prezidenta a chystal útok na Venezuelu( vrátane sankcií), neuznanie B. Assada za prezidenta Sýrie a podporovanie IS v Sýrii.....

Európska únia mala od samého začiatku Trumpovho vládnutia s ním problémy. Napriek tomu podporovala všetky kroky Spojených štátov tak voči Sýrii, ako aj  čiastočne voči Kube, poslušne konala aj voči Venezuele. 

Aktuálna situácia v USA potvrdzuje fakt, že môže byť svetu ľahostajné kto bude prezidentom USA. Establishment sa postará o to, aby plány a ciele Spojených štátov neboli nikým zmenené. Každý prezident sa viac - alebo menej musí prispôsobiť. Ideálne bude, keď bude plniť domáce úlohy podľa predstáv a cieľov deep state.

Je ťažko pochopiteľná obava " sveta " o americkú demokraciu. Tá je už 200 rokov rovnaká, pretože USA sú už 200 rokov v permanentnej farebnej revolúcii. A to je tá " správna " demokracia, ktorá sa vyváža do sveta.

 

 

antoninsebek

Chápu to tak, že se má odpovědět na dotaz v záhlaví, tj. zda popravil Trump politicky sám sebe.

Odpověď by byla zřejmě velmi krátká: ANO. Ale v čem?

Naši spoluobčané si dlouhodobě všimli toho, že Donald byl schopen v pondělí říci k problematice svoje vášnivé TAK, aby již ve středu stejně vášnivě hájil OPAK. Ale to by mu Američané odpustili. Kromě toho jsem přesvědčen, že běžný Američan - republikán ono střídání názorů nebral moc v potaz. A zřejmě (jak vidno z výsledků) mu kategoricky nevyčítali jeho názor na epidemii, kterou z počátku zval "chřipčička". Jak známo, počet zemřelých v USA byl obří a zřejmě i zbytečně velký. 

Prohrál to však v dále uvedené souvislosti s tou chřipčičkou. Neodhadnul, že masa Amíků nebude chtít stát ve dlouhé frontě na hlasování, protože by tam měly být rozestupy a roušky. Demokrati vsadili na prosazování korespondenčního hlasování u svých voličů. Trumpa neporazila ani jeho politika (vnitřní či zahraniční) a jeho ekonomické zásahy také ne.

Přiznám se, že jsem zde publikoval článek s prognózou, že Trump vyhraje. Opíral jsem to o fakta, že v řadě států, kde Trump průběžně vedl, zbývá už jen pár procent. Tak jsem to dosavadní složení matematicky protáhl až do závěrečného odhadu.  Jenomže jsem netušil, že výsledky onoho korespondenčního hlasování se budou sčítat až později. BOT TAK.