Pravé důvody Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan

vystrcil brno plakat
7.9.2020 16:00
Dnes, tedy 7. září, je již v Brně vyplakátována debata s předsedou Senátu Vystrčilem (a také s předsedou ODS Fialou), na 24. září v Brně. Název debaty je "Cesta na Tchaj-wan (červeným velkým písmem) a česká zahraniční politika" (menším modrým písmem). Tedy zhruba týden před krajskými a senátními volbami si Brňané vyslechnou, co si mají myslet o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan.

Myšlenka této akce musela vzniknout možná ještě před cestou předsedy Senátu na čínský ostrov, neboť nějaký čas trvá příprava plakátů, zajištění místa uskutečnění a také tisk a výlep plakátů. Zkrátka to nebylo nic bezprostředního, spontánního. Jednalo se tedy o předem připravenou akci. Cesta Vystrčila na Tchaj-wan má tedy především vnitropolitický rozměr. Když se dívám na volební potenciál ODS podle rozsáhlého průzkumu agentur Kantar CZ před krajskými volbami, není to žádná sláva. Vypadá to, pokud nedojde k nějaké velké vzpruze, na reálný volební výsledek ODS mezi 10 až 12%. Nejlepší potenciál má ODS v kraji, kde kandiduje na společné kandidátce s hnutím STAN. Pravicové hlasy se podle tohoto průzkumu poněkud rozplizávají, místo toho, aby docházelo k jejich koncentraci.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan má polarizovat českou veřejnost. Má oslovit tu její komunistožroutskou, sinožroutskou a rusožroutskou pravicovou část a přetáhnout tyto voliče alespoň zčásti od jiných pravostředových formací k ODS. Nevím, do jaké míry to bude funkční záměr, ale tento záměr stál jistě v pozadí Vystrčilovy cesty.

Ale nebyl to důvod jediný. Již Vystrčilův předchůdce Kubera přišel s myšlenkou na svůj vstup do čínsko-českých vztahů cestou na Tchaj-wan brzy po své návštěvě Spojených států. Česká pravice se cítí jako jakýsi místodržitel zájmů té nejagresivnější části americké politické elity. Při nedávné Pompeově návštěvě v Praze, pobíhal kolem něj předseda Senátu jako shrbený snaživý studentík kolem profesora, který ho má přezkoušet u zkoušky na vysoké škole. Prostě Vystrčil byl možná ucházejícím hejtmanem kraje Vysočina, který zdrcujícím způsobem prohrál ve volbách v roce 2008 boj o svou pozici s tehdejším hlavním vyzyvatelem a dnešním, stále již 12 let hejtmanem, Běhounkem. Málokdo Vystrčila v čele kraje po jeho odchodu želel. Američané si uvědomují dobře rostoucí izolaci ostrova v mezinárodní politice. Tchaj-wan není státem, nemá šanci být přijat do Organizace spojených národů a má jen malou šanci být přijat do mezinárodních institucí. Američané nicméně tchaj-wanskou kartu chtějí hrát proti Číně. Tak jako chtějí hrát s Hongkongem nebo s Ujgury. Myslím si ale, že toto zrovna vysoké trumfové karty v souboji mezi USA a Čínou o pozici nejsilnější ekonomiky světa, kterou se Čína během několika let nezadržitelně stane, nejsou.

Přes všechnu snahu mnoha proti Číně zaujatých českých žurnalistů, si myšlenku „dvojí Číny“ odvážil rozvíjet pouze jediný popleta. Kromě toho, česká veřejnost má úplně jiné starosti. Většina lidí přemýšlí o tom, zda si zachová své zaměstnání. Živnostníci o tom, zda budou mít zakázky. Velké firmy o tom, zda budou mít odbyt. A všichni přemýšlejí o tom, zda budou zdraví… Připouštím nicméně, že hra na důsledného komunistožrouta může část pravicových českých voličů z měšťanských vrstev ovlivnit a určitou část voličů získat pro ODS.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Politika Číny není jen to co je vidět na první pohled. Čína politiku umí na rozdíl od nás. Nadešlo století Číny, finanční a technologická moc se přesouvá do Číny potažmo Asie. My v tom nehrajeme ani 3. housle. Jen si myslíme, že tou berličkou pro někoho budeme - např. pro chřadnoucí Západ. Uvidíme, kde bude za 20 let dolar. Oslabení dolaru nemůže být rychle, došlo by ke světovmu chaosu a nestabilitě, ale nepropočítané kroky mohou přivést dolar k pádu dříve. Nejsme na to vůbec připraveni a EU také ne. Tchajwan nic nezachrání, Čína ho může skřípnout, protože na to páky má a udělaá to až to bude potřeba, kvůli Česku snad ne, jsme prťaví,ale mohou udělit výstrahu, sílu na to mají.

Jiří Volný st.

Spolupráce s tchaj-wanským průmyslem se vyvíjí tak dobře, že největší investice v ČR, jistá společnost v Pardubicích a Kutné Hoře, začíná propouštět zkušené kmenové zaměstnance. Mimochodem, tato společnost má mnoho závodů v Číně a "proslavila" se tím, že zaměstnankyně páchaly, po dvanáctihodinové vyčerpávající směně, sebevraždy skokem z okna!{#emotions_dlg.sealed}

Osobně jsem měl tu čest být zaměstnancem tohoto "skvostu" a dokonce jsem pár týdnů strávil v pobočce v Šen-čenu. Z naší krve a našeho potu si představitel společnosti koupil u nás zámeček pro své pohodlí. Bohužel, najdou se dobrodinci, kteří tchaj-wanské investice oslavují!{#emotions_dlg.sealed}