Předlistopadový test se ČT nepovedl

valenčík radim 11
23.10.2019 08:14
ČT24 Horizont 20:40. Moderátor k historikovi - proč dějiny nevykládáte lépe, aby lidé věděli, že před 30 léty bylo hůř?

Další z pořadů ČT, který "potěší" při placení koncesionářských poplatků. Chce to dobré nervy, podívejte se na to. Ale ČT je důsledná. Může za to nejen výklad historie, ale i Babiš a Zeman.

Zase podceňuji lidi. Normální lidé vědí, jak to bylo, ale také vědí, jak to mohlo být. A také vědí, kdo může za současný stav. Ne Babiš a Zeman, ale ti, kteří provokacemi proti našim obchodním partnerům (Hřib a podobní šašci) podrývají naše exportní možnosti, aby na místo našich firem nastoupily ty, za kterými stojí ti, co Hřiby a spol. dosadili.

Nejvíce lidi uráží, když se plive na jejich celoživotní práci (proto ta úcta ke Gottovi, kterou dosazené figurky neočekávaly).

Jen velký omezenec a nevzdělanec tyto elementární skutečnosti nepochopí. A tak se adoruje: "Nedostuduji, abych mohl dělat politiku" – jak lákavé! Pro koho? Pro vyvolence, nebo snadno manipulovatelné figurky?!

 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Úsměvné bylo také to, když mladá asi čtyřicátnice z Paměti národa, usuzuji podle šestnáctileté dcery, začala mluvit o soše maršála Koněva a Vlasovcích. Chuděra si asi neuvědomila, že kdyby Německo nebylo u dna, tak by Vlasovci s velkým nasazením bojovali proti Rudé armádě a tedy proti našemu osvobození. Ještě v dubnu 1945 dostávali vyznamenání za statečnost od německých generálů a dokonce k ním zběhlo pár vojáků Rudé armády.

Dnes v Událostech horoval jeden z mých oblíbenců, krajně nesympatický dogmatik Bartošek z KDU-ČSL, za vymývání mozků mladé generaci na školách. Osobně bych dal přednost, kdyby mladí měli více prostoru pro klasické předměty a novodobé dějiny měli pouze jako volitelný předmět pro zájemce. Je mi jasné, že voličů lidovců v ateistické společnosti je málo a hrozí zmíněné straně buď rozpuštění v ODS nebo smutná existence mimo dosah parlamentních prebend. Doufám, že se hrobářům KDU-ČSL, zejména panu Bartoškovi, podaří jeden ze zmíněných scénářů naplnit.

Pro paní doktorku: Není pravdou, že byly volby za minulého režimu povinné. Ale osobně jsem víceméně nedobrovolně seděl ve volební komisi v roce 1981 v Táboře a byl svědkem tohoto. Předseda komise s mou pasivní asistencí , v zájmu maximální volební účasti, naháněl osádku hospody nad hrází rybníka Jordán s přenosnou urnou. Tedy přesněji, zajeli jsme do hospody, kde nevěděli, kde jim hlava stojí a dobrovolně povinně hodili lístky do urny s omluvou, že na volby zapomněli.

 

Dona

1/  Voliť bola povinnosť pred 1989 - taká istá, ako je tomu dnes a doteraz v Belgicku. Ani jeden moderátor nepovie o belgických volbách ako o manifestácii.

2/   Je mi ľúto tých, ktorí sú sklamaní z vývoja po 1989. Pretože dostali len to, o čo žiadali v sametovej : slobodu a demokratické voľby. Nič viac a nič menej. Dnes je im sloboda a slobodné voľby málo. veľmi skoro pochopili, že organizátori štátneho prevratu v roku 1989 ( so začiatkom organizovania po  roku 1948 ) sa za svoju " prácu " bohato odmenili : reštituovali si majetky, sprivatizovali štátny majetok a začali vládnuť zvrátenou ideológiou neoliberalizmu. 

3/   30 rokov trvá šoková terapia slobodou a voľbami, ktorá je sprevádzaná roztváraním sa nožníc medzi chudobnými a bohatými - tak by bolo údesné, keby sa ľudia neprebrali z eufórie sametovej revolúcie. Keby neporovnávali časy pred a po 1989. A keby aj bez pričinenia propagandy, či médií nepoznali, že pred rokom 1989 boli lepšie časy pre každého normálneho človeka. Výnimkou je len cirkev  a novodobí zbohatlíci.

Predpokladám, že ani poznanie pravdy nepomôže riešiť dnešné nedostatky - lebo dolár je silnejší ako pravda. 

novotny

Byl to spíše silvestrovský pořad, s redaktorkou Pamětí národa blábolící, že jsme žili už v komunismu a ten je stejně zrůdný jako nacismus, prolínáno to bylo stále opakovanými záběry hasičských (tehdy požárních) vozů zmáčejících proti režimu kvelurující Pražany. Přitom před revolucí byla vyřešena bytová politika (dnes nemají průměrní mladí absolutně šanci si pořídit byt), blížila se perestrojka a stačilo otevřít hranice a lidi by byli spokojeni. Kde se stala chyba?

Jiří Volný st.

Také jsem besedu jedním okem sledoval. Nejzaslepenější byl ekonom Zahradník a údaje o tom, kolik kilo másla si můžeme koupit dnes za průměrný, k tomu ještě hrubý, plat. Především, za hrubý plat si nikdo nic nekoupí, protože téměř polovinu požerou přímé a nepřímé daně. Porovnání se spotřebním košem se pochopitelně do besedy nehodilo. Přesto uznávám, že některé postřehy byly objektivní a k zamyšlení. Pan redaktor nezapomněl přidat bajku o tom, že všechny volby za minulého režimu byly manifestační. Pokud by si pozval některé pamětníky, tak by z hrůzou zjistil, že v roce 1986, v době Pěrestrojky a Glasnosti, jsme stáli například v Sezimově Ústí frontu na plentu. Asi to nebylo z toho důvodu, že jsme chtěli manifestačně a s budovatelskou písní na rtech hodit lístek do urny.