Přemysl Votava: Majestát respektujeme

obrazek
17.1.2014 12:11
Dle slovníku je „majestát“ výrazem pro nejvyšší panovnickou moc. Dříve to byl kníže, později král, císař, prezident. V českých zemích se dříve za urážku majestátu, tedy panovníka, trestalo a dokonce i popravovalo. A není to zase tak dlouho. V řadě států je dodnes urážka majestátu, tedy panovníka, nepřípustná. Občané i media to zcela dobrovolně respektují. K těmto zemím patří například Velká Británie či Japonsko. Urážka panovníka je tam naprosto nemyslitelná. Panovník je tam téměř posvátnou bytostí. Dříve tomu bylo i v českých zemích. Tedy i za císaře pána, či později za T. G. Masaryka. Doba se ale změnila, bohužel k naší škodě.

Prezident České republiky je nejvyšším představitelem státu. Reprezentuje stát jak doma, tak v cizině. Je pokračovatelem historické tradice našeho novodobého státu. V posledním případě byl dokonce zvolen v přímé volbě občany České republiky.

K úrovni kultury a demokracie každého státu patří, jak i my občané sami respektujeme právo, ústavu a v tomto případě i výsledek volby. S výsledkem volby nemusíme být vždy spokojeni, ale musíme jej respektovat. To je přece základ demokracie. Proto trapné pokusy degradovat, zesměšnit či dokonce ponížit nejvyššího představitele státu, jsou zcela v rozporu se zásadami demokracie. Mnohdy k tomu negativně přispívají i media. Následně tento urážlivý styl přechází až do školních lavic. Začalo to hned po prezidentských volbách. Ředitelé škol se předháněli v odmítnutí vyvěsit - dle staleté tradice - obraz českého prezidenta. Následně studenti, mnohdy ještě školáci s brašnou na zádech, pobíhali s transparenty odmítající nově zvoleného prezidenta. Stala se z toho skoro zábava, tedy soutěž, kdo více urazí nově zvoleného prezidenta. Media tomu mnohdy napomáhala. Stranou nezůstávaly i některé význačné osobnosti z kultury. Heslem dne se stalo, kdo více urazí, ten je vítězem. Vítězem se nestal ale nikdo, prohráli jsme všichni.      

Snad jsme nezapomněli na dobu, kterou mnozí ještě pamatujeme, kdy byli skandalizováni přední představitelé státu. Byly uráženy, skandalizovány - za potlesku davů - nejvyšší autority našeho státu. Jejich sochy byly ničeny, byly strhávány pamětní desky, přejmenovány ulice a náměstí, byly páleny jejich knihy. Byly znevažovány zásluhy i odkaz zakladatelů našeho státu T. G. Masaryka a Dr. Edvarda Beneše, prezidentů Československa. 

Historie nás snad poučila. Užívejme si svobody slova, demokracie, ale i svobodné volby, ale zároveň respektujme výsledek volby, važme si i majestátu. Podle našich skutků, nás bude i vnímat vyspělý svět.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já také považuji za potřebné, alespoň tímto způsobem uvedený článek pana Votavy podepsat. A poděkovat za něj, neboť veškeren tisk nyní řve: "HR NA NĚJ !!" Připomíná Vám to něco z dob husitů? Dojdu k tomu:   

1/Když už jsme se rozhodli svého Tatíčka volit v přímé volbě a dali si to do Ústavy, tak bychom měli coby občané Ústavu ctít. Neremcat a jít k volebním urnám. Pokud někdo dnes kušuje, tak by si měl vzít tužku a kalkulačku a spočítat si, že pokud (teoreticky) všichni nezúčasnění byli pro Hajného, tak by (pokud by zvedli svoje pozadí a šli ten kousek cesty pěšky) dosáhli "svého Hajného". Mně osobně by se ten výsledek nelíbil (a na tom trvám dodnes a vím proč, neboť čtu dějiny tohoto národa), ale byl bych zticha.

2/Snaha prosadit Hajného tady byla, řada mých známých Pražanů mi volala, abych se připojil. Ano, naši Pražané využívali hojně internetu. Ale byli až druzí. Jako Jára Cimrman.  Díky Bohu.

3/Nyní bychom chtěli, aby Tatíček byl nějaká automatická "Hradní Razítkovna", což Miloš Zeman zcela pochopitelně nechce. A nechtěli to ani jeho dva předchůdci. A to si vzpomeňte, že Starej Veškrna byl zvolen také díky zavření šéfa jedné parlamentní politické strany (sic!). Můžete nad tím frflat, pískat na prsty, ale matematika je jen jedna.   A ten druhý, Václav Klaus promine, byl zvolen také díky vnitrostranickému puči, což by potvrdili i oranžoví političtí dinosauři (Koloťuk, Pidla Midla a jejich bližní).

4/Uvedu jenom jeden jediný příklad té nelogičnosti a nespravedlnosti. Ať mi pan Martin Stropnický promine - nemyslím si opravdu, že bude ještě horší než jeho předchůdci na křesle ministra obrany. Jenomže - jak jistě dobře víte - Tatíček je současně Vrchním Velitelem Ozbrojených Sil České Republiky (tedy VVOSČR)

A my jsme si za více než miliardu Kč zvolili prvního Prvního Tatíčka a tím současně i VVOSČR.  A  ANI MU PŘITOM NEDÁME ŠANCI, ABY SI VYBRAL SVÉHO NEJBLIŽŠÍHO PODKONÍHO.

Co by na to říkal bratr Jan Žižka, kdyby mu jednotlivé hejtmany jmenoval třeba nějaký sbor tehdejších duchovních? My však, za tichého mlčení medií koukáme na to, jak si Pan Rovnátko brousí nůžky, aby tomu aktivnímu Holoubkovi z Vysočiny přistříhnul křidélka a "odklonil" mu pravomoc. Uznejte: tady to není Krakonošovo, ale Kocourkovo, že?

schlimbach

Pane Štváne, Váš příspěvek mohu s klidným svědomím podepsat :)