Příměří v Sýrii díky Rusku a Turecku

Jiri-Paroubek-1403-05
29.12.2016 17:01
Zdá se, že vítězství Asadovy armády v Aleppu znamenalo velký posun směrem ke klidu zbraní v Sýrii. Byl bych ale opatrný, pokud bych měl hovořit o míru v Sýrii, neboť k němu bude ještě dlouhá cesta.

 

Zdá se však, že silní regionální hráči, jako je Rusko, Turecko a Írán, k sobě našli cestu a jsou spolu schopni jednat. To dává slušnou šanci ke klidu zbraní mezi Asadovou armádou a bojovníky, které v Sýrii podporuje Turecko, a také pro udržení budoucí integrity Sýrie. Příměří má platit od dnešní půlnoci.

To uvolní syrské armádě ruce při útoku na pozice Islámského státu ve středu státu a na východě Sýrie. Tedy v polopouštních a pouštních oblastech, ale současně také v oblastech, kde se nacházejí poměrně vydatná naleziště ropy.

USA, zdá se, ponechávají zatím operacím Ruska i Turecka v syrském prostoru volnou ruku a Rusko a Turecko se snaží využít co nejvíce období do nástupu nové americké administrativy prezidenta Trumpa. Pokud by ovšem byl D. Trumpovi postup Ruska a Turecka proti mysli, jistě by se již slovně ohradil. Zdá se, že Obamova administrativa pochopila, že nemá smysl se v celé věci příliš angažovat, a to je jen dobře.

Pokud dané příměří v Sýrii vydrží, mohou se zúčastněné strany následně sejít v kazašské metropoli Astaně k politickým jednáním o budoucí podobě Sýrie. Nepůjde zřejmě ani tak o osud B. Asada, protože ten získal legitimitu nejen volbami před rokem a půl, ale zejména na bojištích Sýrie. Silnější figura na syrské politické šachovnici prostě není, a pokud státy, které v Sýrii měly a mají své politické zájmy, nechtějí docílit chaosu v této zemi, nepochybně musí jeho roli v mírovém uspořádání respektovat.

Smutná role v mírovém uspořádání připadá EU a také evropským velmocím Francii a Velké Británii. S nimi se nikdo nebaví… Mělo by to být velké poučení pro představitele EU, jak se vyhnout při příštích možných konfliktech politice prováděné ve vleku a s nápovědou USA.

Evropa zkrátka musí formulovat svou zahraniční politiku a svůj přístup k řešení každého ze světových problémů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pane Paroubku, vcelku mne pobavila korektnost s jakou se v článku vyjadřujete k roli USA v posledních krocích k řešení syrské krize. Nevím proč nenapíšete, že Spojené státy byly z přijatého řešení zcela jasně vymazány! Jistě, jestřábi v americké administrativě by se mohli snažit házet do rozběhnutého soukolí vyjednávání nějaký ten klín a možná tak i učiní, jenže fakt, že USA byly postaveny, stejně jako celá slavná EU na druhou kolej se oddiskutovat nedá. A že se jedná o porážku opozice proti Asádovi je také zřejmé. Došlo k ní přesto, že byla podporována i vyzbrojována nejen z USA, ale také z EU (viz nálezy munice a zbraní v osvobozeném Allepu z privinience USA, ale také Rumunska, Slovenska a dalších evropských zemí).